Kultúra

Alternatív gyógymódok egykoron: mágikus amulettekkel a fájdalom ellen

Alternatív gyógymódok egykoron: mágikus amulettekkel a fájdalom ellen

2016. február 24., szerda
Alternatív gyógymódok egykoron: mágikus amulettekkel a fájdalom ellen
M43_TBCkislany_rekonstrukcio

Mágikus amulettekkel védték a gyermekeket többek között a TBC okozta fájdalomtól a szarmaták a Kr. u. 4-5. században. Az M43-as autópálya feltárásakor olyan sírokra bukkantak ugyanis a régészek, ahol súlyos betegségben szenvedő nők és gyermekek úgynevezett „csüngőket” viseltek amulettként. Ez az érdekesség is kiderül a Móra-múzeum pénteken, február 26-án 16 óra 30 perckor induló előadás-sorozatából, melynek első előadója Kujáni Yvett régész.

Az M43-as autópálya régészeti ásatásakor késő-császárkori, szarmata népességhez köthető, 4-5. századi temetőre bukkantak a Móra Ferenc Múzeum szakemberei Apátfalva mellett. Olyan női és gyermeksírokat tártak fel, melyek valószínűleg komoly betegségekben, főként TBC-ben elhunytakat rejtettek. A sírokban különböző ékszereket és olyan „csüngőket” is találtak a régészek, melyek feltehetően mágikus amulettként szolgálhatták tulajdonosaikat. A nyakon, mellkason, csuklón lévő amulettek valószínűleg nem rontás-elhárítás céljából kerültek a testekre. Az elhunyt nők és gyermekek már betegek lehettek, így minden bizonnyal fájdalomcsillapításra használhatták ezeket az ékszereket. A szarmaták a gyógyításban a csüngők „mágikus erejét” rendszeresen felhasználták, erre engednek következtetni az M43-as ásatáson megtalált sírok is. A legsúlyosabb beteg egy hat év körüli kislány lehetett, akinek a TBC miatt deformálódott, púposodott a gerince, s elviselhetetlen fájdalmakkal küzdhetett. Egy másik temetkezésben a csípőcsonton mutatkoztak a hasonlóan baljós jelek. A szarmata férfiakat sem kímélte a kór, de ma sem tudni miért, ők nem viseltek bajelhárító ékszereket. Erről a különleges témáról tart előadást Kujáni Yvett, a Móra-múzeum régésze a közgyűjtemény újonnan induló előadás-sorozatán február 26-án, pénteken fél ötkor a díszteremben. Az „Úton a kultúrák földjén” című sorozat keretében hetente tartanak érdekes ismeretterjesztő prezentációkat az M43-as autópálya feltárásán részt vett régészek a Móra Ferenc Múzeumban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.