Kultúra

A kényszermunkára hurcoltakra és a kitelepítettekre emlékező tanóra az Emlékpontban

A kényszermunkára hurcoltakra és a kitelepítettekre emlékező tanóra az Emlékpontban

2015. április 9., csütörtök
A kényszermunkára hurcoltakra és a kitelepítettekre emlékező tanóra az Emlékpontban
20150408_NagyGyongyi_meghivo_webes

Magyarország szovjet megszállásának hetvenedik évfordulójára, illetve a Felvidékről kitelepítettek emléknapja alkalmából rendhagyó tanórán mutatja be Nagy Gyöngyi, az Emlékpont történésze felvidéki nemzettársaink második világháborút követő sorsának alakulását április 10-én, pénteken 10 órakor a hódmezővásárhelyi közgyűjteményben.

A felvidéki magyarság második világháború utáni sorsa szempontjából perdöntőnek bizonyult, hogy a szövetséges hatalmak már a háború alatt elfogadták a londoni emigrációban működő csehszlovák kormánynak azon a elképzelését, miszerint Csehszlovákiát a 1938-as határai között a felvidéki magyar területeket is visszakapva újítsák fel és olyan nemzetállamot teremtsenek, amelyből hiányzik a nem szláv lakosság. A német kisebbség kitelepítésén túl a „magyarkérdés” végleges megoldását is szorgalmaztál Benešék a Szovjetunió és az ottani kommunista emigránsok támogatásával. Szlovákiában már 1944 közepétől kibontakozott a magyarellenes hisztéria, az első magyarellenes intézkedéseket az 1944 augusztusában kirobbant szlovák nemzeti felkelés idején hozták meg. A Moszkvában megalakult új kormány 1945 elején Kassára tette székhelyét. Az április 5-én itt meghirdetett kormányprogram kimondta a csehek és a szlovákok egyenjogúságát, miközben a németeket és a magyarokat a kollektíven háborús bűnösé nyilvánította. Beneš 1945. augusztus 2-án kiadott elnöki dekrétuma automatikusan megfosztotta a szlovákiai magyarokat állampolgárságuktól, juttatásaiktól, és előírta mind az állami- mind a magánalkalmazottak elbocsátását. A hatalom nyílt nacionalizmusának első megnyilvánulása volt a pozsonyi magyarok elűzése 1945 májusában. Közben megindult a magyarok "közmunkára történő" deportálása; a több hullámban végrehajtott akcióban több mint kétszáz falu teljes lakosságát, legalább 44 ezer embert (férfiakat, nőket, gyerekeket és öregeket) szállítottak fűtetlen marhavagonokban Csehországba. A magyarok kényszerközmunkára való elhurcolása része volt a Magyarország ellen indított nyomásgyakorlásnak, amelynek célja az ún. lakosságcsere-egyezmény végrehajtása volt. Az 1947. április 12-én megkezdődött kitelepítés (ezen nap a Felvidékről elűzöttek emléknapja) következtében közel 77 ezer magyar volt kénytelen a szülőföldjét elhagyni.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.