Az eurázsiai sztyeppe gazdag szarmata leletanyagát bemutató előadás nyitja a Tornyai János Múzeum 2015. évi régészeti sorozatát február 25-én, szerdán 16 órakor hódmezővásárhelyi közgyűjteményben. Istvánovits Eszter, a nyíregyházi Jósa András Múzeum régésze a Volgától a Dunáig "vezeti kirándulásra" hallgatóságát.
A Korok, kultúrák, lelőhelyek sorozat nyitányán az eurázsiai sztyeppén élt - valaha szittyaként is ismert - szkíták utódait mutatja be
Istvánovits Eszter
. Az ő leszármazottaik a sztyeppe új urai, a szarmaták, akik a Volga és Ural folyók vidékről indultak a Kr. e. III. században hódító útjukra nyugat felé, egészen a Duna vonaláig. A szarmaták egykori gazdagságát jól jelzi, hogy temetkezéseik zömét kirabolták, de a fosztogatás ellenére is gazdag aranyleletek kerültek elő. A szkíták utódai négy és fél évszázadon át uralták az Alföldet, hogy azután beolvadjanak a keletről ide érkező népek színes szőttesébe - írja a szerdai előadása ajánlójában Istvánovits Eszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.