Yehuda Bauer izraeli történész a holokauszt tanulságaként a címben szereplő három emberi parancsolatot fogalmazta meg az utókor számára. A holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján, január 27-én, kedden 10 órától Kiss Mária Rita főiskolai docens tart interaktív foglalkozást középiskolás diákoknak felidézve az ostromlott Budapesten 1944-45 fordulóján bujkáló zsidó gyermekek történeteit a hódmezővásárhelyi zsinagóga mögött található Magyar Tragédia 1944. kiállítóhelyen.
Hetven évvel ezelőtt, 1945. január 27-én szabadult fel az auschwitz-birkenaui, a legnagyobb és leghírhedtebb náci haláltábor. Az Egyesült Nemzetek Szervezete 2005-ben elfogadott határozatában "az emlékezés és a tanítás kötelességét" hangsúlyozta a január 27-i holokauszt emléknap létrehozásával. 1940 júliusa és 1945 januárja között 1 millió 300 ezer embert, köztük 1,1 millió zsidót hurcoltak Auschwitzba. Az áldozatok legnagyobb csoportja, összesen 430 ezren, 1944 nyarán érkezett Magyarországról. A nácik mintegy 1 millió százezer embert zsidókat, lengyeleket, romákat és szovjet hadifoglyokat gyilkoltak meg Auschwitz-Birkenauban, közülük minden harmadik áldozat magyar állampolgár volt. 1945. január 27-én, a haláltábor felszabadításakor, a Vörös Hadsereg katonái mindössze 7500 túlélőt találtak. Holnap délelőtt az emlékezés jegyében, a múlt megismerése és a jövő védelme céljából tartanak rendhagyó tanórát az Emlékpont szervezésében Hódmezővásárhelyen, az ország első vidéki, állandó holokauszt kiállításában.
Kiss Mária Rita
, az SZTE Juhász Gyula Pedagógusképző Karának docense a 70 évvel ezelőtti, már ostrom alatt álló Budapestre "viszi el" foglalkozásának résztvevőit; az interaktív tanórára meghívott középiskolások egy zsidó gyermekeket bujtató gyermekotthon lakóinak történetével ismerkedhetnek meg. A tanórát követően gyertyagyújtásra várják az emlékezőket a hódmezővásárhelyi zsinagóga udvarán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.