Kultúra

Hárommillió forintos fejlesztés a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyen

Hárommillió forintos fejlesztés a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyen

2014. június 10., kedd
Hárommillió forintos fejlesztés a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhelyen
holokauszt_kiallítas_012

A 2014. évi holokauszt emlékévhez kapcsolódóan az Emberi Erőforrások Minisztériuma Alfa-programjának hárommillió forintos támogatásából újult meg a hódmezővásárhelyi Magyar Tragédia 1944 kiállítóhely. A fejlesztés keretében egy modern informatikai eszközökkel ellátott múzeumpedagógiai foglalkoztatót alakítottak ki Magyarország egyetlen vidéki állandó holokauszt kiállításán, melynek segítségével a Vészkorszak oktatásának kihelyezett és hangsúlyos helyszínévé válhat az intézmény.

Tíz évvel ezelőtt, a magyarországi holokauszt hatvanadik évfordulója alkalmából határozott Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város közgyűlése az erősen lepusztult állapotú zsinagóga felújításáról. A templom mögött, az egykori izraelita elemi népiskola Szeremlei utcai épületében létesült Magyarország első vidéki állandó holokauszt kiállítóhelye, mely kiemelt szerepet tölt be a Vészkorszak oktatásában. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapjához kapcsolódóan minden évben tanórákon fogadják az iskolai osztályokat - nem csak Vásárhelyről. A tanulók a kiállítóhelyen látottak segítségével könnyebben tudják feldolgozni a holokauszt szörnyűségeit, a történelemtankönyvekben leírtakon túlmenően közvetlenebbül találkoznak 1944 borzalmaival. A fiatalok húsvér emberek példáján keresztül érzékelhetik, hogy mi az, aminek soha többet nem szabad megtörténnie. A Soá túlélői maguk mondják el azt, „amikor az ember úgy elaljasult, hogy önként kéjjel ölt”. A kiállítás emléket állít azon Igaz Embereknek is, akik felemelték hangjukat a bűnök ellen vagy segítő kezet nyújtottak az üldözötteknek.

holokauszt_kiallítas_014

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a települési önkormányzatok által fenntartott muzeális intézmények szakmai támogatásának keretéből három millió forinttal járult hozzá a Magyar Tragédia 1944 kiállítóhely infrastrukturális felújításához és fejlesztéséhez. Április közepe óta a zsidó szenvedéstörténetet feldolgozó magyar filmekből tartanak filmklubot az Emlékpont munkatársai a megújult kiállító-, foglalkoztató térben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.