Kultúra

Emlékezés az 1919. évi román megszállás áldozataira

Emlékezés az 1919. évi román megszállás áldozataira

2012. július 24., kedd
Emlékezés az 1919. évi román megszállás áldozataira

A Hódmezővásárhelyi Trianon Társaság és a Történelmi Vitézi Rend 2012. július 25-én, szerdán 18 órakor az 1919. évi román megszállás 93. évfordulóján megemlékezést tart a vásárhelyi mártírok emlékére a Kutasi úti emlékműnél, ahová kerékpáros menet indul délután öt órakor a Szent István templomtól.

Hódmezővásárhely határában zajlott az 1919-es esztendő egyik legszörnyűbb tömeggyilkossága, ahol román katonák 56 ártatlan, többségében vásárhelyi polgárt gyilkoltak meg. 1919. július 25-e reggelén a várost megszálló románok pribékje, a magát rendőrparancsnoknak kiadó Berényi László felhozatta a városháza börtönéből a korábban ártatlanul bebörtönzött helyi polgárokat, majd az egymáshoz kötözött emberek egy szakasznyi román katona kíséretében elindultak a város határába. A menetet rémülten figyelők közül Berényi többeket belöketett a halálmenetbe. A Hódmezővásárhelytől 6 kilométerre lévő Nagy Dezső-féle tanyánál álltak meg, ahol a román katonák a foglyokat csoportokba állítva agyonlőtték. A tömeggyilkosság 56 áldozatának közel fele 30 év alatti volt, túlnyomó többségük szegény sorban élt. A Hódmezővásárhelyi Trianon Társaság és a Vitézi Rend szervezésében július 25-én, szerdán 17 órakor kerékpáros megemlékező menet indul a Szent István templom elöl; a szervezők rendhagyó, „biciklis történelemórán” és versekkel idézik fel a több mint kilenc évtizede történt tragédiát. A résztvevők az Epreskert és az Aranyág érintésével tekernek ki a volt Nagy Dezső tanyához, a kivégzés színhelyére. A Kutasi út 194-es km-nél álló emlékműnél Nagy Gyöngyi történész hallgató mond beszédet holnap este hat órakor. Az

alábbi linkre kattintva

tekintse meg a rendezvény plakátját!

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.