A különböző európai régiók határ menti kulturális programjaival kapcsolatos tapasztalatcserét segíti az uniós támogatással megvalósuló Scultbord (Spreading CULTure on BORDer Regions) program, amelynek részeként kétnapos konferencia zajlott Szegeden.
A Scultbord 2010 szeptemberében indult. A nyelvi és kulturális korlátok jellemzőek a határ menti térségekben, és tapasztalat, hogy ezek hátráltatják az adott régiók fejlődését – mondta
Montana Hernandez
, a spanyolországi Extremadura tartomány kormányának határon átnyúló kezdeményezésekért felelős igazgatója pénteken Szegeden, a konferencia sajtótájékoztatóján. Mint elhangzott, Extremadura tartomány kormányának vezetésével és a spanyol mellett portugál, német, bolgár, görög és magyar partnerek bevonásával indult, 120 ezer euró összköltségvetésű program elsődleges célja az volt, hogy a résztvevők megismerjék, Európa más régióiban milyen gyakorlat alakult ki a határ menti kulturális programokkal kapcsolatban, a bevált ötleteket, eredményes módszereket pedig adaptálják saját területükre. A programban többek között öt, a helyi kezdeményezéseket bemutató konferenciát rendeztek. A mostani kétnapos szegedi tanácskozáson egyebek mellett a négy romániai, két magyarországi megyét, valamint Vajdaság Autonóm Tartományt tömörítő Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégió tematikus idegenforgalmi körútjait ismerhették meg az érdeklődők. A körutak között van, amelyik a kadarkával, a pálinkával és a sörrel kapcsolatos látni- és kóstolnivalókat gyűjti csokorba, de a térségbe látogatók így ismerkedhetnek meg a szecesszió magyaros irányzatának legszebb épületeivel, a Monarchia egykori éléstárának ipari, mezőgazdasági és vízügyi emlékeivel, a régió népművészeti kincseivel, vagy felfrissülhetnek a térség termálfürdőinek valamelyikében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.