Kultúra

Egy másik Görgei a Móra-múzeumban + FOTÓK

Egy másik Görgei a Móra-múzeumban + FOTÓK

2012. február 29., szerda
Egy másik Görgei a Móra-múzeumban + FOTÓK

1849 júliusában Görgei Artúr tábornok súlyos koponyasérülést szenved a komáromi csatában - millimétereken múlott, hogy a később árulónak titulált Görgei nem halt bele sérülésébe. A sebesült Görgei címmel nyílt orvostörténeti és történettudományi tárlat szerdán a Móra Ferenc Múzeumban.

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum vándorkiállítása igen különleges szempontból állítja elénk a tábornokot, akinek alakját máig tartó viták és legendák övezik - mondta el köszöntő szavaiban

Fogas Ottó

megyei múzeumigazgató.

Varga Benedek

, az orvostörténeti múzeum főigazgatója megnyitó gondolataiban elmondta, a pestis, illetve az erényövről szóló tárlat után immár a harmadik vándorkiállításukat hozzák Szegedre, az is jellemző, hogy körútjukat mindig a Tisza-parti városban kezdik. A Semmelweis-múzeum sajátos missziója, hogy szeretnék az egészségügyi, orvosi kultúra fejlődését megismertetni, ami az európai kultúrkör egyik legfontosabb pillére - hangsúlyozta a főigazgató. A jelen tárlatban a 19. század derekának sebészeti tudását helyezték minden magyar számára ismerős történelmi kontextusba, a magyar polgári gondolkodás megszületésének korszakába.

Millimétereken múlott

1849. július 2-án Haynau csapatai megtámadják a komáromi sánctábort, ekkor szenved komoly fejsérülést Görgei tábornok. Egy felette felrobbanó gránát szilánkjai 12-15 cm hosszan szakították fel koponyacsontját, mindössze 1-2 milliméteren múlt, hogy az agya nem sérült meg. A sebesülést a komáromi erődben megműtötték, az eset utáni 9. napon pedig Görgei 25 ezer honvéd élén hagyta el Komáromot. Kész csoda, hogy túléli a sebesülést, elsősorban nem is a seb, hanem az elfertőződés veszélye miatt. Felgyógyulása egyrészt a fiatal, 31 éves, harcedzett szervezet rendkívüli ellenálló-képességének, másrészt a kor fertőzésekről való tudásának köszönhető - magyarázta Varga Benedek.

A lépfene és a gyermekágyi láz nyomában

Louis Pasteur 1862-ben egy dolgozatában megmagyarázza a fertőzések mibenlétét, 1866-ban Robert Koch német orvos a lépfene-, majd később a tbc-baktériumokról értekezik. 1869-ben javasolja a skót orvos, Joseph Lister, hogy karbolsavval fertőtlenítsék az orvosi eszközöket, így biztosítva olyan csíramentes környezetet, melyben a fertőzésveszély gyakorlatilag nullára redukálható. Mindenekelőtt pedig a négy leghíresebb magyar egyikének számító Semmelweis Ignácot kell említeni, aki 1847 tavaszán ébred rá arra, hogy a gyermekágyi láznál a kórokozókat az orvos keze és a műszerek terjesztik, ez ellen kezdi alkalmazni a klórmeszes kézmosást. Legjobb barátja Markusovszky Lajos sebészorvos, akit a kezdeti beavatkozások után Görgei mellé küldenek, és aki egészen klagenfurti száműzetéséig elkíséri a tábornokot.

Nem volt áruló

A tárlat szeretné megmutatni Görgeit mint embert is, akit a 19. század második fele után leginkább a Rákosi-korszak emleget árulóként. A kritikai történettudomány már legalább 140 éve lemosta ezt a jelzőt Görgeiről, a közvéleményben azonban a mai napig ott lebeg ez a vád, sőt, még 2009-ben is jelent meg olyan általános iskolai tankönyv, amely árulónak nevezi a tábornokot. Ma már a történészek elismerik, hogy a világosi fegyverletétellel tulajdonképpen megmentette a parancsnoksága alatt álló több mint 25 ezer ember életét, hiszen a magyar seregnek nem lehetett esélye az akkori Európa két legerősebb szárazföldi hadseregével, az orosszal és az osztrákkal szemben. Görgei klagenfurti száműzetéséből 1867 után hazatér Magyarországra, és Visegrádon telepedik le, a kor nagyjai, Mikszáth, Móricz és Jászi Oszkár is látogatást tesznek nála. 1916-ban hal meg, három héttel Ferenc József császár előtt. Kevesen tudják, hogy a honvédtábornok ragyogó elmével rendelkezett, Görgei az első magyar kémikus, aki egyetlen tanulmányával nemzetközi hírt ért el, széltében-hosszában idézték írását megjelenésétől kezdve harminc évig. A tárlaton látható sok más mellett Kisfaludi Strobl Zsigmond márvány Görgei-szobra, melyen jól megfigyelhető a koponyasérülés nyoma. Korabeli sebészi műszereket, fegyvereket és képeket, valamint a tábornok halotti maszkját is megtaláljuk a kiállításon, melyet május 27-ig láthatnak az érdeklődők.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.