Kultúra

Viaszhengerek és restaurátori üst a Múzeumok Őszi Éjszakáján + FOTÓK, PANORÁMA

Viaszhengerek és restaurátori üst a Múzeumok Őszi Éjszakáján + FOTÓK, PANORÁMA

2011. november 13., vasárnap
Viaszhengerek és restaurátori üst a Múzeumok Őszi Éjszakáján + FOTÓK, PANORÁMA

A múzeumok Szent Iván-éje után idén immár harmadik éve várta programokkal az érdeklődőket a Móra Ferenc Múzeum egy novemberi éjszakán is. Most viaszhengerekért, egy kis muzsikáért, restaurátori műhelytitkokért, vagy egy gyertyafényes kolostorért kelhettek útra a múzeumlátogatók.

18-tól 23 óráig szélesre tárt kapukkal várta az érdeklődőket a múzeum. Az emeletről

Szurdi Zsolt

és

Szurdi Gábor

zenéje hallatszott le. „Varázslatos viaszhengerek” címmel ugyanis új tárlatot nyitottak meg, mely többek között a népdalgyűjtéshez használt fonográfot és viaszhengert is bemutatja - a muzsikusok a felvett zenét idézték meg népi hangszereik segítségével. Megtudtuk: a Szeged környéki népzenegyűjtés kezdete több mint másfél évszázadra tekint vissza. A Tisza-parti városban is megfordult a három jeles gyűjtő,

Vikár Béla, Kodály Zoltán

és

Bartók Béla

, akik kezdetben kottázással jegyezték le a dalokat, majd a 19. század végén megjelent a nehézkesen mozgatható fonográf és az a viaszhenger, amely csupán néhány perc felvételét tette lehetővé. Ezt a technikát csak az 1950-es években váltotta fel a magnetofon. A múzeum néprajzi gyűjteménye 160 fonográfhengert őriz mintegy félezer népdallal, illetve balladával. 2003-ban a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával digitálisan is rögzítették a felvételeket. A

Bárkányi Ildikó

néprajzkutató által rendezett tárlat április 1-ig lesz megtekinthető.

Az ökörepe-kivonat rejtélye

Mi örökké az idővel harcolunk - ezt már Hamar Edina főrestaurátor mondta Mi fortyog a restaurátor üstjében? című előadásában. Bizonyos tárgyakat meg lehet menteni, mások a folyamatos romlásnak vannak kitéve, itt csak lassítani tudják a folyamatot - ilyen például egy Munkácsy-kép is. Aki restaurátor szeretne lenni, készüljön fel arra, hogy sok más mellett kísérleti fizikát, szerves és szervetlen kémiát, természetesen történelmet, filozófiát is kell hallgatnia, jártasnak kell lennie a vallás dolgaiban, és kemény etikai szabályokat kell alkalmaznia munkája során - sorolta a szakember. Ahogy mondani szokás, a résztvevők bepillanthattak a kulisszák mögé. Megtudtuk például, hogy infravörös, illetve UV-felvételeket is készítenek egy-egy tárgyról, festményről. Ez ugyanis megmutatja, a képet átfestették-e, illetve, hogy készített-e a művész előskicceket (ezek a felvételek buktatják le a műtárgyhamisítókat is). Végigkövethettük egy barokk festmény, a Mária mennybemenetele restaurálásának fázisait. A szakember először úgynevezett kutatóablakokat nyit, a kép egy-egy pontján eltávolítja a felső festékréteget, illetve az elöregedett lakkot, hogy megláthassa, milyen volt a festmény eredeti színe. A festett faszobrok anyagvizsgálata sem egyszerű dolog, Hamar Edina példájában egy fél miliméteres mintát vizsgált, mely összesen tizenegy egymásra húzott festékréteget jelentett. A cél az, hogy lehetőleg mindig ugyanazzal az anyaggal fessék újra a képet, vagy a szobrot, amilyennek az eredeti készült. Ez néha a laikus fül számára hajmeresztő dolgokat kíván, hiszen eleink szinte mindent felhasználtak, ami ragadt, a tojással, vagy fenyőgyantával lekent felületek egyáltalán nem mennek ritkaságszámba, de a festék egyenletes tapadását segítendő rothasztott ökörepe-kivonatot is előszeretettel alkalmaztak. A főrestaurátor beszélt a kerámiák sorsáról is, a kivetítőn végigkövethettük útjukat a mosótól a savazón át a kiterítésig - miután minden egyes cserépdarabot megszámoztak, kezdődhet a puzzle: próbálják összeragasztani a széttört részeket. Volt olyan év, amikor 62 ezer cserépdarabot vizsgáltak meg - tudtuk meg Hamar Edinától.

Gyertyafényes kolostor

A betérők közül sokan éltek a lehetőséggel, és kedvezményes jeggyel tekintették meg a Csontváry-kiállítást, benne többek közt a Magányos cédrust. Fári Irén és Simoncsics János előadásában régi képeslapok segítségével a régi Palánk mozgalmas története elevenedett meg. Nem maradt ki az őszi éjjeli műszakból a felújított alsóvárosi ferences kolostor sem, melyet gyertyafényes hangulatban járhattak végig az érdeklődők. Emellett orgonakoncert is színesítette az esti programot.
A Múzeumok Éjszakája, Szeged

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.