Kultúra

TisztaSZIN – Zöld fesztivál tanulságokkal + VIDEÓ, FOTÓK

TisztaSZIN – Zöld fesztivál tanulságokkal + VIDEÓ, FOTÓK

2011. augusztus 28., vasárnap
TisztaSZIN – Zöld fesztivál tanulságokkal + VIDEÓ, FOTÓK
Talán a vártnál kisebb számú résztvevőnek, talán a környezettudatosabb fesztiválozóknak is köszönhetően, úgy tűnik, mára már beért az a munka, melyet évekkel ezelőtt kezdtek el a Szegedi Ifjúsági Napok szervezői és a zöld szervezetek. Tiszta SZIN-t tudhatunk a hátunk mögött. A Re:pohár idén is nagymértékben hozzájárult a fesztivál ökolábnyomának kisebbé tételéhez, az „erdősűrűséggel” kihelyezett hagyományos és szelektív hulladékgyűjtők pedig szinte arra csábították a fiatalokat, hogy ne szemeteljenek. A Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ifjú és egyenpólós „szemétkommandósai” csapatokban járva ürítették az edényeket, szedték össze a kisebb-nagyobb szélfútta papírokat. A nagyobb csomópontokban kihelyezett szelektív gyűjtőkonténerek, és a kisebb kukák remekül elnyelték mindazt, amit a fesztiválozók termeltek.

Bel- és a külvilág

A SZIN beléptető kapuinál azonban már más volt a helyzet. Köszönhetően a benti borsos áraknak, a fesztiválozók vékonyka pénztárcájának, valamint a korlátozottan bevihető étel-italmennyiségnek, a fiatalok inkább a városban ettek, és a közeli boltok forgalmát növelték. Így a kapuknál elfogyasztott földi javak hulladéka szemet bántóan borította el a környéket. Évek óta visszatérő jelenség ez, és a fiatalok az idén sem érkeztek Szegedre több pénzzel. Hiányzott bent az olcsó, laktató étel, talán csak a lángos és a fröccs fogyott jobban. Érdemes lenne átgondolni, hogyan lehetne meg- és benntartani a bulizókat anélkül, hogy külön személyi kölcsönt kelljen a srácoknak felvenni ahhoz, hogy túléljék a fesztivál hétvégéjét.

Csikkcsata

Azt persze egy ekkora embertömeget megmozgató rendezvénytől senki sem várhatja el, hogy patikatisztaság uralkodjon a területén, azonban a megfelelő promócióval, a hulladékgyűjtés rendszerével meg lehet oldani a látszólag megoldhatatlan feladatot is. Némi kívánnivalót ugyan hagyott maga után a csikkhelyzet, amire jó lesz majd a jövőben jobban odafigyelni. A második nap végére már valóban annyi cigarettavég ékesítette a földet, mint ahány fűszál árválkodott a Partfürdőn. Ebben a kérdésben nemcsak a fesztiválozók fejében lehet majd rendet tenni, de megfontolásra érdemes az, hogy szponzorként talán nem túl szerencsés dohánygyárat felkérni, aki a SZIN számtalan fő pontján csillogó-villogó standokkal kínálja portékáját, nem nagyon ellenőrizve a nagykorúság meglétét. Természetesen ez komolyabb, gazdasági és népegészségügyi kérdés, a helyzet megváltoztatásához pedig még évek kellenek, amit reméljük a SZIN is meg fog élni.

„Nem én dobtam el, nem nekem kell felszedni”

Az idei SZIN is helyet adott számtalan zöld és civil szervezetnek, akik ezúttal új – és főleg tikkasztóan napsütötte – helyen mutatkoztak be. A korábbi Pepsi Színpad mellett területről a szervezők a Nagyszínpad közelében lévő partszakaszra költöztették be a „zöldeket”, akik így a fesztivál főútvonala mellett próbálták szemléletformáló munkájukat elvégezni. A régi, árnyas helyen felállított faházakat idén saját sátrakkal próbálták pótolni a szervezetek, ahol játékos tesztekkel, feladványokkal próbálták a fiatalokat a helyes ökoirányba terelni. Talán ennek is köszönhető, hogy egyes standok környezete bizony hagyott kívánnivalót maga után. Sajnálatosan a legkirívóbb az egyik – épp a szelektív hulladékgyűjtést zászlajára tűző szervezet – sárga sátránál tapasztalhattuk. Az okokról igen érdekesen beszélt a szervezet képviselője.
„A palackok, amik itt hevernek, azokat a fesztiválozók dobálták ide” – hárította el magától a felelősséget a szelektív hulladékgyűjtést zászlajára tűző ÖKO Pannon képviselője. „Azt gondolom, ha nem én dobtam el, nem én szedem fel. Sajnos nincsenek gépeink, seprűnk, amivel felszednénk. A köztisztaságért felelősöknek kellene rendet tartani. Ha erre képtelenek, akkor nem tudunk mit tenni” – vonta le az eset tanulságát az aktivista jó néhány eldobott ásványvizes palack, sörösdoboz és papírfecni szomszédságában, alig néhány méterre a hulladékgyűjtő szigettől. Talán érdemes lett volna nekik is kicsit jobban körülnézniük, akkor láthatták volna, hogy a SZIN-nek idén sikerült – köszönhetően a „köztisztaságért felelősöknek” – tisztábbnak maradnia.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.