Kultúra

Online régészeti térkép készül Angliáról

Online régészeti térkép készül Angliáról

2011. augusztus 7., vasárnap
Online régészeti térkép készül Angliáról

Mi van a mai britek házai alatt: ősi temető, a falu kútja vagy egy római villa maradványai? Az angol települések több ezer éves múltja tárulhat a szakértők és az érdeklődők szeme elé egy új online régészeti térkép segítségével.

A különleges térképet, amely minden fellelhető információt tartalmaz az Anglia területén fellelhető régészeti emlékekről, az oxfordi egyetem régészeti tanszéke készíti. A Portal to the Past (Kapu a múltra) projekt lehetővé teszi, hogy a britek online fedezhessék fel saját környezetük több mint 3500 évre visszatekintő múltját: a Bronz-korszaktól (i. e. 1500) a brit települések és földbirtokok adatait először összeíró Domesday Book (Ítéletnapi könyv) 1086-os elkészültéig. A vállalkozást az is ösztönözte, hogy a helytörténet - rögtön a családfakutatás után - a legnépszerűbb internetes kutatási terület. A községek nyilvántartásai viszont csak úgy ezer évre tekintenek vissza - írta a

telegraph.co.uk

. Az Európai Kutatási Tanács által 1,8 millió fonttal (567 millió forinttal) támogatott ötéves projekt minden fellelhető adatot összegyűjt egy digitális archívumba: ezekből rajzolódik ki Anglia korai régészeti térképe.

Chris Gosden

professzor, a projekt vezetője szerint vastárgyak, régi gazdaságok, parasztkunyhók, római kori villák vagy akár emberi maradványok is lehetnek a modern épületek alatt. "Jellemzően csak a világ felszínét látjuk, ám abban a pillanatban, amint ennél mélyebbre tekintünk, gazdag régészeti emlékekre lelünk" - magyarázta. Az adatok többsége az English Heritage régészeti lelőhelyeket dokumentáló légi felvételeiről származik. Az ingatlanfejlesztők emellett évi százmillió fontot költenek a tervezett épületek helyszínének régészeti feltárására, de a múzeumok és magánszemélyek is folytatnak ilyen tárgyú kutatásokat. Az online régészeti térkép adatbőségéhez a megyei archívumok, a régi érmék adatbázisa, valamint a fémdetektorral feltérképezett lelőhelyek adatai is hozzájárulnak. Az oxfordi tudósok a British Múzeummal, az Régészeti Adatszolgálattal (Archeological Data Service) és helytörténeti szakértőkel is együttműködnek a korszak minél teljesebb feldolgozásához. Gosden szerint a régi Anglia minden fellelhető információjának összegyűjtésével a website-on nemcsak az fog kirajzolódni, hogy hol változott a vidék, hanem az is, hogy hol maradt érintetlen az idők során. A térképek és az adatbázisok hozzáférhetővé válása az archeológusok munkáját is megkönnyíti, emellett a kincsvadászok is támpontot kapnak a további kutatáshoz. "Angliában rendkívül sok potenciális információ áll rendelkezésre a vidék régmúltjáról" - jegyezte meg a projektvezető, majd hozzáfűzte: vállalkozásuk egyúttal egész Anglia területének régészeti analízisét fogja nyújtani, teljes mélységében megmutatja a táj változásának minden rétegét. A honlap a tervek szerint 2014-re készül el és

az oxfordi egyetem régészeti tanszékének internetes címén

keresztül lehet majd hozzáférni.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.