Kultúra

„Ünnepelni jöttem, és haza...” – megnyílt a szegedi könyvhét + FOTÓK

„Ünnepelni jöttem, és haza...” – megnyílt a szegedi könyvhét + FOTÓK

2011. június 2., csütörtök
„Ünnepelni jöttem, és haza...” – megnyílt a szegedi könyvhét + FOTÓK
A korábbi évek hagyományaihoz híven csütörtök délután Dugonics téri megnyitóval vette kezdetét a 82. Ünnepi Könyvhét Szegeden. A Gutenberg-galaxis egyhetes ünnepének köszöntőjére idén Grecsó Krisztián, József Attila-díjas író érkezett. Az országban mintegy 390 új kötet látott napvilágot az ünnepi eseményre, ehhez a számhoz Szeged 40 könyvvel járult hozzá - ismertette az adatokat beszédében Solymos László alpolgármester. Szeged város önkormányzata immár kötelező feladatának tekinti azt, hogy a könyvterjesztőkkel, könyvkiadókkal, a Somogyi-könyvtárral és egyéb kulturális intézménnyel összefogva minden évben lehetőséget és segítséget adjon az ünnepi könyvhét szegedi rendezvénysorozatának megszervezéséhez. "Immár negyedik éve látjuk el ezt a feladatot a Somogyi munkatársaival - őket dicséri a közel 110 programot felvonultató kínálat" - méltatta a bibliotéka tevékenységét az alpolgármester, aki azt is hozzátette, az intézmény minden évben valami újdonsággal is előrukkol, tavaly könyvheti honlappal, idén pedig (természetesen a honlapot is megtartva) a legkisebbeket is könyvszeretetre buzdító olvasó-játszóligettel várja az érdeklődőket.

A könyvhéten az író...

"Ünnepelni jöttem, és haza - kegyes az ég, hogy ad ilyet" - kezdte nyitóbeszédét Grecsó Krisztián. "Örülök, hogy maguk olvasók, vannak. A könyvhét olyan nekünk, íróknak, mint a szezonzáró a színházban, még egyszer utoljára oda kell dörgölőzni a befogadóhoz, hogy a hosszú nyár alatt ne feledjen el minket. Sőt, minket vigyen nyaralni, velünk álmodjon. A könyvhéten olyan az író, mint a szülei ágyába kéredzkedő gyerek - tessék engem törődni..." - mondta Grecsó. "Maguknak most könyvheti SMS-e érkezett. Üzenet van, message. A mostani íróktól, de a jövő könyveiről" - tért át az író az irodalom hazai válságára. "Nem mondok semmit, politizálás lenne, és én nem akarok megint róluk beszélni. Rólunk akarok. Nyelvről, múltról, szerelemről, hazáról. De nem jön ki hang belőlem. Rólunk van szó, a mi szégyenünkről, hogy egy nyolcvanéves, élvonalbeli íróval meg lehet tenni, hogy a kiadója nem adja ki a könyveit, megjelenési gondjai vannak" - idézte fel egy íróbarátja esetét Grecsó Krisztián. Hangsúlyozta: az elmúlt évben csendben kivérzett minden létező könyves alapítvány. A könyvkiadást bedeszkázták.

A városnak nincs lelke magától

"Azért jöttem, hogy találkozzam a szegedi olvasókkal, akik talán szegedi írókra várnak - igaz, olyan nincs. De olyan, hogy szegedi mítosz - van. És a város mítoszok nélkül a senkiföldje. Ha ez a vidék nem lenne megírva, már elvitte volna a feledés. A városnak nincs lelke magától, a várost nem teszik élhetővé a házak meg a platánsorok, de még a Széchenyi téri tulipánfák sem. A város a megírt és el nem feledett hagyománya. A regényekben, történetekben élő gyökerei, és megélt anekdotákban létrejött identitása teszi létezővé. Ahol becsülik az íróikat, ott becsülik a mítoszaikat - ott minden kávéháznak, utcasaroknak legendája van" - húzta alá Grecsó. "Nem az írókat kell sajnálni, hanem a város szívét kell félteni. Mert Szegednek nincsen szíve, csak ha az írók írnak neki. Nem az írókat, hanem a szegedi kortárs létet, a szellemiséget, a mai tudást a közös múltról kell félteni" - összegzett az író.

Az Év Könyve

A megnyitón osztották ki a város által alapított könyvtámogatási díjakat, melyekben idén a Petőfi Sándor Művelődési Ház, Lázár Bence András, Lázár Pálné, a Bába és Társa Kiadó, Máté Zsuzsanna, Pintér Tibor és Veszelka Attila részesült. A 2011-es Év Könyve címet Szilasi László szegedi író tavaly kiadott Szentek hárfája című regénye nyerte el. Grecsó Krisztiánnal és Szilasi Lászlóval készített cikkünket a napokban olvashatják.Tekintse meg a Könyvhét sátrait óriás felbontású képünkön!
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.