Kultúra

Francia dalverseny után most olaszoknak énekel Gyüdi Eszter

Francia dalverseny után most olaszoknak énekel Gyüdi Eszter

2011. április 26., kedd
Francia dalverseny után most olaszoknak énekel Gyüdi Eszter

Eddig népdalénekesként aratott országos sikereket, majd nemrég, március 4-én a Frankofónia Fesztiválja keretében zajló frankofón dalverseny országos döntőjét is megnyerte. Gyüdi Eszter – Gyüdi Sándor, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatójának kisebbik leánya – májusban Rómába készül, ahol többek között különböző tájegységről származó népdalokat ad elő zenekarával, a Korinda együttes.

Május 5-én este a Korinda együttes (

Kálmán Bence, Csenki Zalán, Jávorszky Zoltán, Bozóki Tamás, Gyüdi Eszter, Gyüdi Sándor

) ad műsort a Római Magyar Akadémián (Palazzo Falconieri, via Giulia 1). A különböző tájegységről származó hangszeres népzenei, illetve népdal és néptánc blokkokhoz a közönség számára rövid olasz nyelvű ismertetéseket fűz majd

Gyüdi Sándor

színigazgató. „A zenék minél szélesebb skáláját szeretnénk megmutatni a római magyaroknak, és páros táncokat is fogunk táncolni” – avat be az út részleteibe Gyüdi Eszter, az eredetileg elsősorban moldvai népzenét játszó Korinda fiatal énekesnője. Az együttesben barátaival és bátyjával, Sándorral zenél együtt, aki bőgőzik. A két testvér egyébként a Nemulass zenekarban is játszik.

Egy frankofón dalverseny képei

Gyüdi Eszter a Tömörkény-gimnázium tizedik osztályába, ének szakra jár. Két és fél éve énekel a Korindában, de zenei érdeklődése jóval korábbra nyúlik vissza. Ötévesen kezdett zongorázni, 12-13 éves kora óta a népdal és a népzene bűvkörében él. Legalább tíz népdalversenyt tudhat maga mögött, amelyekről mind aranyéremmel tért haza. A könnyűzenei, dzsesszes vonulattal nemrég kezdett ismerkedni, a frankofón dalversenyen már egy

Michel Legrand

, világhírű francia-amerikai komponista szerezte dzsesszes dallal indult márciusban. „Öt évvel ezelőtt a nővérem jelentkezett erre a francia dalversenyre, ő ajánlotta, hogy próbáljam ki magam én is, mert magas színvonalú megmérettetés. Két dal felvételét kellett beküldeni, abból az ottani szervezők választották ki, hogy melyik lesz az a szám, amit zenekari kísérlettel elénekelnek a döntőbe jutott versenyzők” – meséli Eszter. A rendezvény maga háromnapos volt, a felkészülés alatt a fiatal énekes két félórás próbát használhatott ki a zenekarral. A budapesti Francia Intézetben megrendezett megmérettetésen 11 versenyző jelent meg. A népdaléneklési versenyekhez szokott Eszternek kicsit szokatlan volt a környezet. „Csak én énekeltem dzsesszt, a többiek popos dalokkal, illetve sanzonnal készültek, de akadt olyan is, aki saját szerzeménnyel érkezett” – sorolja az ifjú énekes. A zsűri összetett értékelést alkalmazott, az előadásmód mellett például az öltözetet is figyelembe vették. Eszter nehéznek értékelte a mezőnyt, sikere viszont vitathatatlan volt, a közönség még vissza is tapsolta.

A megművelt zene

„Mindenképpen szeretnék dzsesszéneket tanulni, a dzsessz szabadsága, az improvizáció izgalma ragad meg, de ugyanakkor igazán a magyar nyelvű énekeket értem, így szeretnék újra intenzívebben koncentrálni a népzenére is. A Nemulass zenekarral folyamatosan koncertezünk, remélem, a siker sem marad majd el” – beszélt jövőbeli terveiről Gyüdi Eszter. „Szerintem mindkét műfajon tetten érhető a megműveltség, és nem csak technikailag, érzelmileg is mély gyökerekkel rendelkeznek” – indokolja a két műfaj iránti szeretetét a fiatal énekes. Eszter szabadidejét is jórészt az éneklés tölti ki, s bár még van ideje dönteni jövőbeli pályájáról, most a zeneakadémia felé tekintget leginkább, és az éneklés mellett már saját dallamai is születnek.

Hallgassa meg Gyüdi Eszter ITT! Hallgassa meg a Nemulass együttes számait ITT!
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.