Felavatták Janikovszky Éva szegedi szobrát csütörtökön délután a nevét viselő kollégium előtt; a bronz portré a Munkácsy Mihály-díjas Zsemlye Ildikó alkotása.
Janikovszky Éva
a magyar gyermekirodalom egyik legnagyobb alakja volt - mondta az avatóünnepségen
Komáromi Gabriella
Apáczai Csere János-díjas író, tanár. A magyar gyermekirodalom történetében "fényes lapokat" találhatunk a huszadik század elején,
Molnár Ferenc, Gárdonyi Géza, Móricz Zsigmond, Karinthy Frigyes
és
Móra Ferenc
révén. Hasonló "fényes lapokat" láthatunk a század második felében is, hiszen volt egy Janikovszky Évánk, egy
Lázár Ervinünk
, egy
Békés Pálunk
, s van egy
Csukás Istvánunk
- fogalmazott az író. Janikovszky Éva személye össze is kapcsolja ezt a két fényes korszakot, hiszen gyerekkorát nagyapja,
Bartos Lipót
szegedi könyvesboltjában töltötte, ahol gyakori vendég volt Móra Ferenc is - tette hozzá Komáromi Gabriella. Mint kifejtette, Janikovszky Éva saját, összetéveszthetetlen műfajt alkotott, melyet gyermekmonológnak is nevezhetünk. Első könyve - a Csip-Csup - 1957-ben jelent meg Kispál Éva néven. 1960-ban Szalmaláng című kötetét már Janikovszky Éva néven publikálta. Több mint három tucat könyvet írt, melyeket összesen harmincöt nyelvre fordítottak le, s Svájcban jelenleg is készül öt művének francia változata. A Kossuth- és József Attila-díjas író Kucses Éva néven 1926. április 23-án született a csongrádi megyeszékhelyen, és 2003 nyarán hunyt el Budapesten. Felsőfokú tanulmányait a szegedi egyetemen folytatta 1944-48 között filozófia, néprajz, magyar és német szakon, majd 1948 és 1950 között az Eötvös Loránd Tudományegyetemen hallgatott filozófiát, pszichológiát és politikai gazdaságtant. Janikovszky Éva 1950-53 között a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium főelőadója volt, 1953-tól 1987-ig az Ifjúsági (mai nevén Móra) Könyvkiadónál lektorként dolgozott. 1964-től 1987-ig a kiadó főszerkesztője, közben 1981-1982 között a Minerva Kiadó szerkesztője volt. 1987-ben nyugdíjba vonult, de ezután is a Móra kiadó munkatársa, később igazgatósági tagja volt. Írói munkásságáért megkapta a József Attila-díjat (1977), az Ifjúsági díjat (1979), a Gyermekekért-díjat (1986), a Greve-díjat (1990), a Budapestért-díjat (1993), a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének gyermekirodalmi díját (1994). Az 1988-ban a Mosolyrend Lovagjává választott írót a Magyar Köztársaság Érdemrend Tisztikeresztjével, Móra- és Szent Imre-díjjal is kitüntették. A Kossuth-díjat 2003-ban, néhány hónappal halála előtt - betegsége miatt - otthonában vette át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.