Az Ady téren, ahol ma a Tanulmányi és Információs Központ áll, valaha korcsolyázó tó volt, majd egyetemi sportpálya. Ilyen és efféle érdekességek derülnek ki Varga Andrásnak a Bába Kiadónál megjelent „A régi Szeged” című könyvéből.
Varga András
, a szegedi Egyetemi Könyvtár munkatársa nem az aktuális nevezetességekre hívja fel a figyelmet, hanem a ma meglévő építészeti-művészeti emlékeken keresztül a századelőt – Szeged aranykorát – idézi fel, művészeti, kulturális, művelődéstörténeti, ipartörténeti, kereskedelmi, gazdasági és más szempontok alapján. „Szegednek legalább két nagy tragédiája volt: az 1879-es árvíz és a trianoni határmódosítás. Érdekes módon mind a kettő pozitív hozadékkal bírt a város fejlődésére. Az árvíz után jött az újjáépítés, a határvárossá válás pedig politikai szerepet osztott ki Szegednek, és így vált a város kiemelt jelentőségűvé a két világháború között, többek között az egyetem ideköltözése is ehhez az időszakhoz kötődik” – magyarázza a szerző. Eredetileg először egy CD-ROM készült el, amit Varga András maga írt és programozott, és az Universitas Szeged Kiadó gondozásában jelent meg. A CD szöveganyaga alkotja a könyv gerincét. A
Péter László
helytörténész, címzetes egyetemi tanár alapította Péter László Várostörténeti Alapítvány pályázatán a szöveggel Varga András 2008-ban első díjat nyert el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.