Kultúra

Kékítőgolyó – Thealter-blog: ötödik nap

Kékítőgolyó – Thealter-blog: ötödik nap

2010. július 21., szerda
Kékítőgolyó – Thealter-blog: ötödik nap

„labirintusunk mennyezetén élünk…”

Zsámbékon, Gyulán vagy Szegeden, valahol Közép-Európában minden nyáron eljön az ELŐADÁS, ami után úgy érzem, igen, érdemes volt. Megérte a sok utazást, megérte fáradt testem minden fájdalmát. A Harlekin volt az idei.

Az első sokk akkor ért, mikor húsz perccel a kezdés előtt megláttam a Kisszínház előtt kígyózó sorokat (megjegyzem, évek óta nem láttam ilyet szegedi „kőszínház” előtt), a második akkor ért, amikor kapásból be is engedtek a nézőtérre. Csak ültem szó nélkül az akkor már félig telt nézőtéren, majd feltettem a kérdést: akkor most mi van?

Anna Budanova

bohóc, táncos, vándorcirkusz-igazgató fogadta a nézőket átvezetve őket a való világból a való világba. Ezt később megpróbálom elmagyarázni. A játék elkezdődött, mindjárt úgy, mintha vége lett volna, a színpad közepén kifeszített függöny mögött lezajlott rövid tánc árnyjátékát láttuk csupán, majd a tapsrendre elő(hátra)bújó színész nekünk háttal meghajolt kifelé (befelé). Ezzel a rövid gesztussal behúzta a nézőket a színpadra. Ettől a pillanattól együtt éltünk E

lena Yarovaya

és

Anton Adainsky

csodálatos játékával. Egyszerre sóhajtottunk, egyszerre nevettünk fel. Az élet legegyszerűbb pillanatainak lehettünk részesei, egy hazaérkező nő mindennapos apró cselekedeteinek, ahol a kávé alatt égő tüzet, a zuhanyrózsát, a törölközőt, fotelt és ágyat, mindent a férfi játszott el. Az előadásra végig jellemző volt a kellékek hiánya, amit csak lehetett a mozgással fejeztek ki. Mire eljutottunk Adasinsky Pierot és Yarovaya majmocska-kintorna produkciójához, a közönség már régen csapdába esett. A két szereplő esetlen produkciója, az élet végtelen egyszerűsége, a pohárban csörgő fémpénz, mindez már a mi életünk volt. A való világ a zenekari árkon túl. Senki sem bánta, hogy átkerült. Még sorolhatnám a végtelen egyszerűségében gyönyörű képeket, hogyan kerül egyre közelebb a férfi és a nő két távoli ablakból figyelve egymásra, miért fáj a piros kaliforniai paprika szív, ha beléharapnak? Zene, történet, képek, tánc – mind tökéletes, mind csodaszép. Hihetetlen 90 perc, ami sokáig nem enged el. Talán sohasem. „…a teremtő éppen e csöpp madár begyén / keverte ki a vörös legszebb árnyalatát…” *

Derevo (Oroszország-Németország): Harlekin

Anton Adasinsky Elena Yarovaya Anna Budanova

Petró János

Fotók és videó az előadásról ITT.

* Tolnai Ottó: Api a via appián

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.