Kultúra

Indul a szabadtéri: „leporolják” a My Fair Ladyt

Indul a szabadtéri: „leporolják” a My Fair Ladyt

2010. július 2., péntek
Indul a szabadtéri: „leporolják” a My Fair Ladyt
A My Fair Lady című musicallel péntek este startol a Szegedi Szabadtéri Játékok idei évada. A G. B. Shaw Pygmalion című színművéből írt darabot a Jászai Mari-díjas Novák Eszter rendezésében összesen öt estén láthatja a szegedi nagyérdemű. Parádés szereposztás: a főbb szerepekben a hazai filmrendezők által jelenleg legfoglalkoztatottabb fiatal színésznőt, Tompos Kátyát (Valami Amerika 2., Polygami, Köntörfalak), az Örkény István Színház kiváló művészét, Széles Lászlót, a Vígszínház legendás művésznőjét, Venczel Verát, a Madách Színházhoz kötődő közönség-kedvenc Gálvölgyi Jánost, a Katona József Színház vezető színészét, Bezerédi Zoltánt, valamint a filmes munkái alapján is egyre népszerűbb, fiatal Szabó Kimmel Tamást (Megy a gőzös, Made in Hungária) láthatják a nézők. A színpadon egy hatalmas gramofon és egy metronóm is látható Khell Zsolt díszlettervezőnek köszönhetően, a korhű jelmezeket pedig Zeke Edit készítette. A darab koreográfusa a rendező testvére, Novák Péter, akit néhány hét múlva a Dózsa György életét feldolgozó táncjáték címszerepében láthatunk viszont. Mint már a Dóm téren szokásos, nem telik el próbafolyamat kisebb-nagyobb malőrök nélkül: begipszelt lábbal próbált az Alfred Doolittle-t alakító Bezerédi Zoltán, mivel megsérült a szerdai próbán, de a baleset nem veszélyezteti a produkciót.
A My Fair Lady alkotóival és főszereplőivel a bemutatót megelőzően Botka László polgármester is szeretett volna megismerkedni, ezért személyesen mutatta meg nekik csütörtökön a Városházát, majd Bátyai Edina fesztiváligazgatóval, valamint Venczel Verával és Gálvölgyi Jánossal egy sétát is tettek a Dóm térre.
Novák Eszter portálunknak hét elején úgy nyilatkozott, nagyon feszített munkatempót diktált a kétfelvonásos nagymusical az öthetes próbaidőszakra. Hétfőn például Tompos Kátyának is pihenőt rendelt el a rendező, mert elfáradt a színésznő hangja, de a csütörtöki főpróbán ennek már nyoma sem látszott. Novák Eszter a korábbi My Fair Lady-feldolgozásokról szólva elmondta, mivel a színházrendezés alanyi műfaj, minden rendező – így ő is – maga képére fogalmazza a történetet, amit el akar mesélni. A darab szép, sok esetben klasszikus. „Ugyanakkor természetesen 2010-ben vagyunk, tehát megpróbáltuk leporolni azt, ami porosnak tetszett. Éppen ezért választottam a fiatal költőgeneráció egyik legtehetségesebb képviselőjének, Varró Dánielnek a fordítását. Remek, szellemes dalszövegeket kapunk mai nyelven – ez mind segít abban, hogy közelebb hozzuk ezt a szép mesét a nézőkhöz, amit ugyanakkor szeretnénk a maga korába helyezve elmesélni” – így a rendező, aki összegzésként még azt is hozzátette: ha létezik elsőosztályú, ideális szereposztás nagyszerű színészekkel – akkor ez a mostani My Fair Ladyben megadatott. A korábbi évek darabjaihoz hasonlóan idén is feltűnik egy veterán autó a színpadon, a kisteleki Gyöngyösi István 1914-es Oldsmobile-ja, amely a dúsgazdagok autója volt a maga korában, a legenda szerint hatszor annyiba került, mint egy T-Ford. Ez a színház kedvenc autója, játszott már néhány darabban. Most fehérben rendelték, de egy nap alatt ez is megoldható – mondta el portálunknak Gyöngyösi. A próbán megszólítottuk a Made in Hungária Mikijeként is ismert Szabó Kimmel Tamást is, aki most Freddie-t alakítja a színpadon, és akinek Novák Eszter anno osztályvezetője volt a főiskolán. „Olykor nagyon keményen kellett bánnia velem, nem ismertük még annyira a színházat, teljesen más kapcsolat volt – most sokkal felszabadultabb a viszony. Nagyon jó munkahangulat van a színészek között, ami ritka, de Eszter annyira jól gondolkozik színházilag, hogy nincs is miért feszültségnek lennie” – mondta el portálunknak a színész. A darab július 2., 3., 9., 10. és 11-én lesz látható a Dóm téren.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.