Pénteken és szombaton 25 órás felolvasónappal emlékeznek meg szerte a Kárpát-medencében az Wass Albertről, az egyik legjelentősebb erdélyi magyar író-költőről. A programba a Szegedi Civil Fórum révén a csongrádi megyeszékhely is bekapcsolódott, a felolvasás egészen szombat estig tart a Millenniumi Kávéházban. A kezdeményezéshez Kárpát-medence-szerte több mint húsz város csatlakozott. A maraton magyar idő szerint 18, romániai szerint 19 órától másnap 19, illetve 20 óráig tart. Magyar és a székely himnusszal kezdődtek mindenhol a felolvasónapok, a helyszínen – Szegeden a Millenniumi Kávéház különtermében – folyamatosan 10-15 résztvevőnek kellett jelen lennie a szervezés szerint.
Aki a tananyagból kimaradt
A rendezvény célja a tankönyvekbe be nem került, a magyarság sorskérdéseivel foglalkozó
Wass Albert
és mellette minden olyan szerző népszerűsítése, akinek műveiből a magyar identitás tükröződik, és méltatlanul háttérbe szorult. Wass Albert művei mellett az ő alkotásaik is elhangzanak. Minden résztvevő szabadon választva felolvashat a többieknek, és beszélgetés is kapcsolódik a felolvasásokhoz.
Nógrádi Tibor
, a helyi rendezvényt szervező Szegedi Civil Fórum vezetője elmondta: mindenkit szeretettel, baráti légkörben várnak, akárcsak pár percre is, hogy meghallgasson egy-két verset. A megnyitó napján
Németh János
, a Juhász Gyula Versmondó Stúdió vezetője
Miklós Attilával
és
Kapócs Jánossal
megzenésített Wass Albert-verseket adott elő. A maraton repertoárjában a Wass Albertéhoz hasonló szellemiségű szerzők is megjelentek:
Nagy Gáspár, Márai Sándor
vagy a szegedi kötődésű költő
Baka István, Petri Csathó Ferenc, József Attila
, vagy éppen
Juhász Gyula.
Németh János elmondta: a stúdió már szervezett 48 és 72 órás felolvasásokat is. Nem szavalásról van szó, hanem a művek közvetlen előadása zajlik a közönség felé, és törekszenek arra is, hogy értelmezzék a verseket, novellákat, beszélgessenek róluk, irodalmi eszmecserét folytassanak.
Mindannyiunk példája
„Wass Albert nagy kincsünk” – fogalmazott az eseményt péntek este megnyitó Magyar Anna, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke, a rendezvény fővédnöke. Hozzátette: az erdélyi szerző írásai és élete is példaként állhatnak előttünk. Műveiből, melyekben a székely szellem tükröződik, sokat meríthetünk: a székely derű ugyanis a legnagyobb megpróbáltatások között is vigaszt nyújt – emelte ki az elnök asszony, aki személyesen kezdte meg a felolvasómaratont Wass Albert „Tizenhárom almafa” című könyvéből. A huszadik századi magyar történelemnek és irodalomnak nagy ellentétei vannak, amiket történészek és irodalomtörténészek egyaránt kutatnak. Az egyik ilyen pólus éppen Wass Albert – mondta el Miklós Péter történész, a Fidesz Csongrád megyei kulturális tagozatának elnöke, portálunk munkatársa. „Mindenképpen fontosnak tartom, hogy különbséget tegyünk a politikai nézetek és az esztétikai érték között. Az esztétikai értékhez tartozik például, hogy Wass Albert 1934-ben Baumgarten-díjat kapott, írásainak minőségét jelzi az is, hogy 2005-ben a Nagy Könyv sorozat keretében három munkája is – az „Adjátok vissza a hegyeimet!”, „Kard és kasza” és „A funtineli boszorkány” című művei – bekerült az ötven legnépszerűbb regény közé, sőt, e legutóbbi még a 12 közé is. Mindenképpen méltó az, hogy egy ilyen 25 órás felolvasással emlékezzünk meg Wass Albertről” – fogalmazott Miklós Péter. Wass Albert neve 1990 után került be a magyarországi és a Kárpát-medencei irodalmi vérkeringésbe. A felolvasónap egyik célja lehet az is, hogy akik találkoznak az írásaival, a politikai előítéletektől megszabadulva pusztán a magyarságban, a Nyugat és Kelet közötti sajátos kultúrában gondolkodó írót ismerjék meg – tette hozzá a történész. A felolvasónap civil szervezője a Szegedi Civil Fórum, a nap művészeti részét a Juhász Gyula Versmondó Stúdió koordinálja.