Kultúra

Felavatták Wass Albert szobrát: „Szeressétek egymást, magyarok!”

Felavatták Wass Albert szobrát: „Szeressétek egymást, magyarok!”

2008. október 22., szerda
Felavatták Wass Albert szobrát: „Szeressétek egymást, magyarok!”

Több százan hajtottak fejet az erdélyi író előtt

Fotók: Gémes Sándor

A Wass Albert-év (születésének 100., halálának 10. évfordulója) alkalmából szoborállítással tisztelgett az író előtt a szegedi Wass Albert Társaság. Tóbiás Klára szobrászművész alkotását október 22-én, szerdán az ‘56-os forradalom évfordulójának előestéjén leplezték le a Kálvin téri református templom előtt.

A Wass Albert Baráti Társaság az író, a Maros folyóból kinövő Istenszéke üzenetét kívánja közvetíteni a szobor méltó helyen történő felállítása által Szegeden, a Kálvin téri református templom árnyékában, annak mintegy védelme alatt. Ahogy azt

Tóbiás Klára

az íróval kapcsolatos gondolataiban kifejtette: bár az erdélyi születésű

Wass Albertet

élete derekán hazájától és szülőföldjétől távol száműzetésbe kényszerítette a politika - bizonyítékok nélküli koholmányok alapján, s nem írói alkotása okán ítélkeztek fölötte -, a magyar egyetemes kultúra terjesztésében ilyen sanyarú körülmények között is örökkön élő érdemeket szerzett.

Egy aktuális író

Az avatáson ünnepi beszédet mondott

Bölcskei Gusztáv

református püspök, zsinati lelkészi elnök,

Kiss-Rigó László

szeged-csanádi megyéspüspök,

Koltay Gábor

filmrendező és

Bartha József

erdélyi református lelkész, a Czegei Wass Alapítvány elnöke. Bölcskei Gusztáv arról beszélt, milyen furcsa dolog is az, hogy 2008-ban az író debreceni szobrának alkotóját és családját életveszélyesen megfenyegetik, illetve bizonyos körök hamis képet tartanak életben Wass Albertről. Kiss-Rigó László az erdélyi író műveiből áradó hazaszeretetet emelte ki. A püspök szerint ugyanis aki ezt megtanulja, közelebb kerül Istenhez, s aki közelebb került Istenhez, szorosabb kapcsolatot ápol embertársaival is. Bartha József tiszta szívből szónokolt a magyarságról, s mint mondta, értetlenül áll az olyan, főként irodalmár érvek előtt, miszerint Wass Albert ma nem aktuális író. „Segítsétek egymást, magyarok, fogjatok össze, magyarok... szeressétek egymást, magyarok!" - idézte a lelkész Wass Albert három mondatát válaszul az aktualitás mögé bújó ítéletekre.

A Magyar Pieta 1956

Miután a három egyházi méltóság megáldotta a szobrot, s elhangzottak prózai és zenei művek, Koltay Gábor filmrendező beszéde következett, mely egyebek mellett azokról a kicsinyes érdekekről szólt, melyek gyalázzák, s nem engedik olyan szerzők, művek népszerűsítését, amelyek a nemzet egységét kovácsolni hivatottak. A résztvevők az ünnepélyes avatás után fáklyákkal a kézben vonultak a Dóm kertjében álló Magyar Pieta 1956 emlékműhöz, ahol ökumenikus imát mondott Bölcskei Gusztáv és Kiss-Rigó László, majd pedig az emlékezők elhelyezték koszorúikat a szobor előtt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.