Kultúra

A fővezérségtől a kormányzóságig II.

A fővezérségtől a kormányzóságig II.

2008. június 27., péntek
A fővezérségtől a kormányzóságig II.

Horthy és Szeged (II.)

Fotók: Gémes Sándor

Horthy Miklós - 1920 márciusa és 1944 októbere között a Magyar Királyság államfője - politikai pályája kezdetének Szeged volt a színhelye. A kormányzó azonban később is gyakran visszatért a városba, ahol utcát is elneveztek róla. A mai Dózsa utca ugyanis 1926 és 1945 között az ő nevét viselte - akárcsak városunk egyeteme.

1920. február 28-án a kisgazdapárt és a Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja szegedi csoportja támogatásáról biztosította Horthyt, és a kormányzói méltóságra a legalkalmasabbnak találta. A két párt szervezte nagygyűlés határoztában az alábbiak olvashatók: „...Mindenféle szempontból az alkotmányos királyság mint államforma az egyedül elfogadható. Ideiglenes államfővé Horthy Miklós választassék, amíg a nemzet királyt választana a szabad királyválasztás jogán." Szegeden 1920. március 18-án a kormányzóválasztást ünnepelték. Katonai díszszemlével és Zadravecz páter által bemutatott hálaadó Te deummal a Széchenyi téren. A kormánypártok és a jobboldali szervezetek mellett a helyi szociáldemokraták is csatlakoztak az ünneplőkhöz és - az MSZDP országos politikáját követve - fölajánlották a munkásság „termékenyítő erejét az országépítő munkához".

Horthy utca

1921. június 21-én

Balogh Lajos

nyugalmazott százados, városatya javasolta, hogy a Mars teret nevezzék el Horthy Miklósról. Ennek akkor még nem lett foganatja, azonban 1925 júniusában egy Horthyt támogató tüntetésen az egyetem egyik professzora indítványozta, hogy a Mars tér vagy a Vásárhelyi (mai József Attila) sugárút viselje a kormányzó nevét. Végül Szeged törvényhatósági bizottságának közgyűlése 1925. június 12-én -

Tóth Imre

ügyvéd, kormányfőtanácsos, a Szegedi Katolikus Kör elnöke előterjesztésére - úgy döntött, hogy a Bástya utca és a Petőfi utca (a mai Stefánia és Dózsa utca) egy szakaszát hívják Horthy Miklós utcának. Ehhez a kormányzó 1925 augusztusában hozzájárulását adta.

A Horthy Miklós nevét viselő egyetem

Nemcsak utcát neveztek el Horthy Miklósról, de egy rövid ideig - miután a Ferenc József Tudományegyetem visszatelepült Kolozsvárra - egyetemünk is az államfő nevét viselte. Az 1940. évi XXVIII. - a Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem újjászervezéséről és a Magyar Királyi Horthy Miklós Tudományegyetem felállításáról - szóló törvénycikk így fogalmazott: „A magyar országgyűlés abból az ünnepélyes alkalomból, hogy a Magyar Szent Koronához visszacsatolt keleti és erdélyi országrészekkel együtt Kolozsvár szabad királyi város is hazatért, megemlékezvén a Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetemnek a magyar művelődés szolgálatában szerzett érdemeiről és arról a szeretetről, amellyel Szeged szabad királyi város közönsége a székhelyétől megfosztott ezt a tudományegyetemet falai közé fogadta és ott húsz éven keresztül sok áldozattal további működését biztosította, egyszersmind kifejezni óhajtván ebből az alkalomból is a magyar nemzetnek vitéz nagybányai Horthy Miklós Úr, Magyarország Kormányzója iránt érzett hűségét, hódolatát és háláját, a következőképpen rendelkezik: <...> 2. § (1) Szegeden vitéz nagybányai Horthy Miklós Úrnak, Magyarország Kormányzójának nevét viselő tudományegyetemet kell felállítani. (2) A Magyar Királyi Horthy Miklós Tudományegyetem 1. jog- és államtudományi, 2. orvostudományi, 3. bölcsészet-, nyelv- és történettudományi és 4. mathematikai és természettudományi karra tagozódik. (3) A Magyar Királyi Horthy Miklós Tudományegyetemen gondoskodni kell a középiskolai tanárképzés és a gyógyszerképzés megszervezéséről is."

Horthy többször járt Szegeden kormányzósága idején. Itt csak a legjelentősebb látogatásokat sorolom föl. 1926-ban jelen volt a - Rerrich Béla tervei alapján készülő és tizenkét objektumnak otthont adó - Dóm téri épületegyüttes alapkőletételi ünnepségén. 1930 októberében az egyetemi avató ünnepségeken és a dóm fölszentelésén vett részt. Az 1931-ben meginduló Szegedi Szabadtéri Játékok negyedik évadját látogatta meg először 1936-ban. 1939-ban, az ellenforradalom huszadik évfordulóján megnézte a szabadtéri játékokon bemutatott és „a magyar feltámadás nagy misztériumának" nevezett Voinovich Géza-darabot, a Magyar Passiót. Az 1936-ban elkészült Pogány Móric által tervezett Hősök kapuján Horthy Miklós - Aba-Novák Vilmos készítette - lovas ábrázolása látható.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.