Közélet

Egy kézzel gyártott, 6,5 cm átmérőjű, 18 karátos aranyból készült érmét kap Karikó Katalin-minden egy helyen a Nobel-díjról

Egy kézzel gyártott, 6,5 cm átmérőjű, 18 karátos aranyból készült érmét kap Karikó Katalin-minden egy helyen a Nobel-díjról

2023. október 3., kedd
Egy kézzel gyártott, 6,5 cm átmérőjű, 18 karátos aranyból készült érmét kap Karikó Katalin-minden egy helyen a Nobel-díjról

A Nobel-díjat 1901 és 2022 között összesen 615 alkalommal ítélték oda, 989 kitüntetett közül 959 személy és 30 szervezet volt, ugyanakkor a többször is kitüntetettek miatt a díjazottak között 954 különböző személy és 27 különböző szervezet szerepel. A díjat 49 alkalommal nem osztották ki, ezek többsége a két világháború időszakára esett. A kitüntetettek számát tekintve az orvosi Nobel-díj vezeti a listát, a 113 alkalommal odaítélt elismerésen 225 tudós osztozott, 40 alkalommal egy, 34-szer két, 39-szer három kitüntetettje volt.

https://szegedma.hu/2023/10/szegedi-biokemikus-kapja-az-idei-orvosi-elettani-nobel-dijat

A díjat 61 alkalommal kapta nő. A női kitüntetettek száma mégis csak 60, mert a lengyel-francia Marie Curie (lánykori nevén Maria Sklodowska) kétszer is kiérdemelte az elismerést, ráadásul az összes kitüntetett között egyetlenként két külön tudományágban, 1903-ban fizikából, 1911-ben kémiából. Karikó Katalin a 62. nő akinek Nobel-díjjal ismerték el a munkáját, de ő az első magyar nő akinek odaítélték Nobel-díjat.

A fizikai, a kémiai és a közgazdasági díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia, az orvosi díjat a stockholmi Karolinska Intézet, az irodalmi díjat a Svéd Akadémia, a Nobel-békedíjat a Storting, a norvég parlament által megválasztott öttagú bizottság ítéli oda, mert a díj alapításakor Norvégia és Svédország uniót alkotott. A közgazdasági Nobel-díjat 1968-ban, fennállásának 300. évfordulója alkalmából a svéd központi bank alapította, hivatalos elnevezése: a Svéd Nemzeti Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja. A jelöléseknek minden évben február 1-jéig kell befutniuk, az értékelést szeptemberig végzik el, a döntést októberben hozzák nyilvánosságra. A testületek azt csak ötven év múltán hozzák nyilvánosságra, kik szerepeltek a jelöltek listáján.

https://szegedma.hu/2023/10/kisujszallasrol-szegeden-at-a-nobel-dijig

A díjakat 1901 óta osztják ki Nobel halálának évfordulóján, december 10-én (az első és a második világháború alatt voltak évek, amikor a díjakat egyáltalán nem, vagy csak néhány kategóriában ítélték oda). A kitüntetettek Stockholmban a svéd királytól, a Nobel-békedíj kitüntetettje Oslóban a Storting bizottságának elnökétől a norvég király jelenlétében veszik át az érmet és az oklevelet, melyekhez egy csekket is mellékelnek.

A kézzel gyártott, mintegy 6,5 cm átmérőjű, 20 dekagramm súlyú, 18 karátos aranyból készült, 24 karátos arannyal bevont érmék előoldala a fizikai, kémiai, orvosi és irodalmi díjak esetében azonos:

Nobel portréja, latin számokkal felvésett születési és halálozási évével, a portré a békedíjon és a közgazdasági emlékdíjon kicsit eltérő ábrázolással szerepel. Az érmék hátoldalán látható kép a díjat odaítélő testületek szerint változik, s ide vésik fel a kitüntetettek nevét. Az oklevelek mindegyike egyedi műalkotás, művészi kivitelezésük az évek során ugyan változott, de szövegezésük mindig ugyanazt a mintát követi. A Svédországban kiosztott oklevelek svéd nyelvűek, és idéznek az indoklásból, a norvég odaítélésű békedíjnál az oklevelet norvég nyelven, indoklás nélkül adják ki.

A teljes díjjal járó csekket az idén 11 millió (adómentes) svéd koronára, átszámítva 372 millió forintra állítják ki. A díj átvétele határidőhöz kötött, ennek lejárta után a pénz már nem, csak csak az érem és az oklevél vehető át.

A díjat a svéd robbanóanyag-gyáros, Alfred Nobel alapította, miután elolvasta nekrológját, és az nem szolgált örömére. Bátyja 1889-ben bekövetkezett halálakor ugyanis több lap - tévedésből - a mesés vagyonát a dinamit feltalálásával megalapozó Nobelt búcsúztatta, nem túl szép szavakkal. Ekkor döntött úgy , hogy vagyonát a béke céljaira, az emberiség jótevőinek jutalmazására fordítja.

A saját, tévedésből megírt nekrológját olvasva döntött a díj megalapításáról

Nobel 1895. november 27-én kelt, svéd nyelvű végrendeletében így rendelkezett:

"A tőke, amelyet hagyatékom gondnokai biztos értékpapírokba fektetnek, alapot képez, s ennek kamatát évente díjak formájában kell kiosztani azok között, akik az előző év folyamán az emberiségnek a legnagyobb szolgálatot tették.

...Egy részt annak, aki a legfontosabb felfedezést tette vagy találmányt alkotta meg a fizika területén, egy részt annak, aki a legfontosabb kémiai felfedezést vagy tökéletesítést produkálta, egy részt annak, aki a legfontosabb felfedezést tette a fiziológia vagy az orvostudomány körében, egy részt annak, aki az irodalomban a legkiválóbb idealista irányzatú művet alkotta, s végül egy részt annak, aki a legtöbbet vagy legjobbat tette a népek testvérisége, az állandó hadseregek leszerelése vagy csökkentése és a békekongresszusok rendezése vagy előmozdítása érdekében."

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.