Közélet

Véget ért a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia Szegeden

Véget ért a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia Szegeden

2023. szeptember 3., vasárnap
Véget ért a Nemzetközi Informatikai Diákolimpia Szegeden

A rangos informatikai tanulmányi versenyen - melyre a világ kilencven országából érkeztek diákok - az abszolút első helyet Tingcsinag Hszü (Tingqiang Xu) érte el Kínából, a második a szintén kínai Szejüan Cseng (Siyuan Cheng) szerezte meg, a harmadik a lengyel Antoni Buraczewski lett.

A magyar diákok közül Tarján Bernát ezüstérmet kapott, Németh Marcell, Németh Márton Tamás, Fülöp Máté, Máté Lőrinc és Molnár István Ádám bronzérmes lett.

Fábián Gergely, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára záróbeszédében úgy fogalmazott, a feladatok bizonyították, milyen fontos a programozás a mindennapi élet számos területén. A politikus felhívta a figyelmet arra, a programozási tudás felelősséget is jelent, hozzáfűzve, biztos abban, hogy a versenyzők képességeiket a jövőben is etikusan fogják használni.

Benjamin Burton, az IOI elnöke kifejtette, a feladatok nehezek voltak, és vannak olyanok, akiknek a megoldások nem úgy sikerültek, ahogy elvárták maguktól, másoknak azonban jobban, mint arra számítottak, de nem véletlen, hogy részt vehetnek az egyik legrangosabb informatikai versenyen, amely megszervezéséért köszönetet mondott a házigazdáknak.

A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát 1989 óta évente rendezik meg a nevezett országok középiskolás korosztályú diákjai számára. Az IOI a nagy nemzetközi tudományos olimpiák egyike, és a világ egyik legrangosabb informatikai versenye. Az egyéni megmérettetésre országonként négy diák kvalifikálhat előválogató versenyeken, kivéve a szervező országot, amely minden évben nyolc versenyzőt delegálhat. Magyarország korábban egy alkalommal, 1996-ban, Veszprémben adott otthont a versenynek.

Az idei diákolimpia helyszíne a szegedi Pick Aréna volt, ahol a 360 versenyző két versenynapon mérhette össze tudását olyan feladatokban, mint a problémaelemzés, algoritmusok és adatszerkezetek tervezése, valamint a programozás és tesztelés.

A magyar versenyzők nagy sikerrel szerepeltek az elmúlt évtizedek diákolimpiáin: 13 arany-, 38 ezüst- és 52 bronzérmet szereztek. Az aranyérmesek között 1992-ben Magyarország adta az abszolút győztest is. Eddig már tizenegy olimpián fordult elő, hogy az összes magyar versenyző érmet szerzett.

A verseny magyarországi megrendezése egyben tisztelgés Neumann János születésének 120. évfordulója előtt.

A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiát - melyet a Neumann Technológiai Platform, a Szegedi Tudományegyetem és a TechEd Hungary Zrt. szervezi Gazdaságfejlesztési Minisztérium támogatásával - több kiemelt szakmai és közönség rendezvény kísérte. Ezek lehetővé tették, hogy az érdeklődők szélesebb körben kapcsolódjanak a tehetséggondozás, az oktatás és digitális kompetenciák témáihoz.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.