Közélet

Húsz éve halt meg Zámbó Jimmy, meglepő titokra derült fény

Húsz éve halt meg Zámbó Jimmy, meglepő titokra derült fény

2021. január 2., szombat
Húsz éve halt meg Zámbó Jimmy, meglepő titokra derült fény

Az 1990-es évek legsikeresebb előadója volt Zámbó Jimmy, a slágereit a mai napig rengetegen hallgatják, ám a karrierje csúcsán váratlanul véget ért az élete. 2001. január 2-án hajnalban pisztolydörrenések zavarták meg a csepeli kertváros nyugalmát. A hivatalos jelentés szerint két lövést adott le a legenda, az utolsóval pedig véletlenül fejbe lőtte magát. Eleinte arról beszéltek, hogy Jimmy a szomszéd kakasát akarta lelőni, majd hadonászni kezdett a még töltött fegyverrel, ami véletlenül elsült, de ezt később az énekes özvegye tagadta. Edit asszony visszaemlékezése szerint az énekes meg akarta mutatni neki, mekkorát szól a fegyver.

Két lövés után kiürítette a tárat, majd rá fogta, s hogy megnyugtassa őt, nincs benne több lőszer, végül a saját halántékára célozva sütötte el újból.

Belátás a töltényűrbe
Zámbó Jimmy 1998 tavaszán kapott fegyverviselési engedélyt a családja és önmaga védelmére. Elsőként egy forgótáras pisztolyt vásárolt, a halálát okozó Beretta 1999 februárjában került hozzá.

„Az öntöltő pisztolyok, mint ez a Beretta típusú fegyver is, felül elhelyezkedő alkatrésze a szán, ami a töltetlenség ellenőrzése céljából hátra húzható, a kivető nyíláson keresztül belátást engedve a cső hátsó végén található töltényűrbe, így a töltött és a töltetlen állapot nehezen téveszthető össze” – nyilatkozta aBorsnakErdei Barnabás igazságügyi fegyverszakértő.

Mint mondta, ha egy olyan személy vesz a kezébe egy fegyvert, aki egy kicsit is ért hozzá, az az első dolga, hogy a szánt hátrahúzva megnézi, hogy biztosan nincs-e benne lőszer.

„Ha egy töltött tárú fegyver szánját hátrahúzzuk és visszaengedjük, a legfelső töltény bekerül az úgynevezett töltényűrbe. Ha így nem adunk le lövést, hanem ismét hátrahúzzuk a szánt, akkor az előzőleg bekerülő lőszer a kivető nyíláson keresztül távozik a fegyverből és egy újabb töltény kerül a helyére. Ha egy üres tárat teszünk bele a fegyverbe és úgy húzzuk hátra a szánt, természetesen ekkor nem lehet vele lövést leadni” – magyarázta a lapnak Erdei Barnabás.

Elszámolta magát?
Az 52 éves szakértő azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy az énekes „tárazgatott”. Elképzelhető, hogy folyamatosan hátra húzogatta a szánt, amitől a lőszerek egymás után potyogtak ki a Berettából.

A fáradtság és az ital hatására azonban elszámolhatta magát, s figyelmetlenül egyet benne hagyhatott.

A szakember szerint léteznek olyan fegyverek, amelyek úgynevezett tárbiztosításosak. Ezeket nem lehet elsütni úgy, hogy ha a tár nincs bennük. A mechanikus elemek ekkor ugyanis úgy állnak, hogy az elsütő billentyű nem húzható hátra.

Ha viszont a tár benne maradt, vagy a töltényűrben akár egy lőszer is valamiért ott volt, nincs miről beszélni. Mint mondta, a tragédia úgy is bekövetkezhetett, hogy az énekes ugyan kitárazott, kiszedte a tárat, de egy lőszert valamiért benne hagyott a töltényűrben és úgy húzta meg az elsütőbillentyűt. A Királynak korábban egy forgótáras fegyvere volt, a Berettát állítólag a végzetes napon használta először.

„A forgótáras revolvereknek típustól függően általában 6–8 forgódob-furatuk van, ezekbe kerülnek a töltények. Az ilyen revolvereknél a hátfal és a forgódob között van egy apró rés, ott ha valaki benéz, látható, hogy mennyi töltény van betöltve” – mondta a szakértő.

Nem kérték vissza
A baleset után a Jimmy halálát okozó fegyvert lefoglalták a nyomozók. A Király törvényes örökösének ugyan lett volna lehetősége arra, hogy a vizsgálat lezárása után magánál tartsa, de a család nem tartott igényt rá. – A rendőrség ilyen esetben először a közjegyzőt értesíti arról, hogy van náluk egy ilyen tárgy és szóljanak nekik arról, hogy a hagyatékátadó végzést meghozták-e. A törvényes örökösnek aztán fél éve van nyilatkoznia a fegyver sorsáról a rendőrségnek – magyarázta a Borsnak dr. Tran Dániel ügyvéd. Elmondása szerint az örökös ebben az esetben négy lehetőség közül is választhat.

– Az egyik, hogy a hatóság egy lőfegyver-kereskedőnél értékesíti, az árát pedig az eladás költségeinek levonása után megkapja az örökös. Egy másik lehetőség szerint az örökös által kijelölt, engedéllyel rendelkező személyhez is kerülhet. A harmadik verzió szerint hatástalanítják, de meg is semmisíthetik. A negyedik lehetőség az úgynevezett érték nélküli leadása, ami azt jelenti, hogy az örököst nem érdekli, hogy mit csinálnak vele, ő nem tart rá igényt semmilyen szinten – tette hozzá az ELTE kriminológus oktatója.

A lap úgy tudja, a család hatástalanítva sem tartott igényt a fegyverre, amit azóta már újra értékesíthettek.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.