Közélet

Tavasszal folytatódhatnak a Keresztpont Esték

Tavasszal folytatódhatnak a Keresztpont Esték

2020. december 9., szerda
Tavasszal folytatódhatnak a Keresztpont Esték

Keresztpont Esték

– A Keresztpont Esték egy teljes egészében általunk szervezett előadás-sorozat, amelynek keretein belül olyan ismert hazai szakembereket hívunk meg, akiknek az értékrendje, látásmódja megegyezik az egyesület által közvetíteni kívánt értékekkel – világosított fel Czagány Gábor.

Hangsúlyozta, ezen előadások elsősorban önismereti, lélektani, illetve társadalmi kérdéseket boncolgatnak.


– A Keresztpont esték révén Szeged városát szeretnénk megszólítani, lehetőséget teremteni az egymással és új látásmódokkal való találkozásra, az egymás által való fejlődésre – fogalmazott.

Elmondta, eddig összesen öt Keresztpont Estét szerveztek meg. Pál Feri atya tavaly októberben „Fordulat, a változás kulcsa”, Bagdy Emőke idén januárban „Önismeret–Önfejlesztés–Önmegvalósítás” címmel tartott előadást, illetve Csóka Dávid és Csóka- Czakó Anikó „A fejlődés művészete” témájában adott elő a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjának kongresszusi termében, több mint 600 fős közönség előtt. Az őszi időszakban Kádár Annamária és Bedő Imre vendégeskedett a rendezvény keretein belül – tudatta Czagány.

Kiemelte, a tervek szerint a programsorozat tavasszal folytatódna, havi rendszerességgel lennének előadások.

Mi az a Keresztpont?

A Szegedi Református Egyetemi Gyülekezet 13 éve működik Szegeden. Ez idő alatt széles körű szolgálatot végzett és innovatív kezdeményezéseket indított el.

2017 elején a magyar kormány egy egyszeri, 300 millió forintos támogatást adott a Református Ifjúsági Központ és Egyetemi Kollégium megépítésére.

Szintén 2017-ben megalakult a Keresztpont Egyesület, ami egy olyan öntevékeny csoport, amely a projekttel kapcsolatos kezdeményezéseket fogja össze, illetve annak financiális ügyeit kezeli.

2019 szeptemberében elindult a Keresztpont program, amely három alappilléren nyugszik: a Keresztpont Estéken, a felnőtté válás programon, illetve a Fair Trade program népszerűsítésén.

A tervek szerint 2021 novemberében megnyílik a Keresztpont Közösségi Központ is, Közép-Európa első Fair Trade kávézójával, három közösség lelki otthonával, valamint néhány kollégiumi szobával.

Felnőtté válás program

A Keresztpont Egyesület számára kiemelten fontos a fiatalok megszólítása, ennek érdekében létrehoztak egy egyetemi kurzust és később egy interaktív kiállítást, rajtuk keresztül olyan csatornákat sikerült megnyitni, amelyekkel lehetséges hatni a fiatalokra. Ezekkel a módszerekkel immáron több ezer ember esetében adhatnak impulzusokat a felelősségteljes és átgondolt életvezetésről.

– Kurzusunk 30 fős létszámára rendszeres az 5-6-szoros túljelentkezés, így sajnálatos módon nem tudjuk betölteni azt az igényt, amely a fiatalokban e téma iránt mutatkozik. Ez az az ok, ami miatt kapacitásbővítésben kell gondolkodnunk. Ez megvalósulhat az órák, a foglalkozások számának bővítésével, de egyúttal az online eszközök bevezetésével is – ecsetelte az egyesületi elnök.

Méltányos kereskedelem

A Keresztpont Egyesület egyik kiemelt küldetése a Fair Trade, azaz a méltányos kereskedelem népszerűsítése. Ennek érdekében célként határozták meg egy komplex Fair Trade-et népszerűsítő rendszer felépítését, amely iskolákban, interaktív napokon, valamint fesztiválokon ismertetné meg a rendszer lényegét.

Szintén a célok között szerepel egy kávézó megnyitása Szegeden, amely adott esetben egy hálózat alapja lehet Magyarországon, valamint a Kárpát-medencében. A kávézóhoz egy sarok is tartozna, amely bemutatná a méltányos kereskedelmi és helyi termelői termékeket, amelyek az egyesület webshopjából elérhetők.

Czagány elárulta, a program népszerűsítése érdekében figyelemfelhívó futást szerveznek május második szombatján, a Fair Trade világnapján.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.