A hírhedett kékcédulás választásra készülve szerephez jutott a biciklilánc, mint meggyőző eszköz.
Ma 73 éve, augusztus 7-én országos hírű politikus érkezett Szegedre: Pfeiffer Zoltán, a csak néhány napja megszületett Magyar Függetlenségi Párt alapítója. Azért jött, hogy a városban népszerű, de a kommunisták által erőszakkal feloszlatott Szabadságpárt vezéralakjait meggyőzze: csatlakozzanak a függetlenségiekhez. Nem kellett sokáig győzködnie vendéglátóit. Két nap múlva már be is jelentették a Városházán: Falcione Kálmán ügyvéd, Fodor István gazda és Bárkányi Ferenc gyártulajdonos vezetésével megalakult a Függetlenségi Párt délkerületi szervezete. Napok alatt követők és szimpatizánsok sokaságát tudhatták maguk mögött, és a Szent István napján tartott gyűlésükön 25 ezer ember jelent meg. Na meg a kommunista kommandó – a verőemberek, provokátorok. De a szokásos kellékeket, dorongokat, fütykösöket ezúttal nem merték elővenni, a roppant tömeget látván inkább meghunyászkodva elvonultak.
Nem mindig volt ez így. Amikor ’47 tavaszán a legfiatalabbak, a diákok a hitoktatás ürügyén kezdtek lázadni, tüntetésüket a rendőrség durva módszerekkel feloszlatta. Csakhogy a tiltakozás az egyetemisták részvételével újraindult, s a fiatalok három napig tűzben tartották várost. A kommunista párt viszont megszervezte rohamcsapatait. Március 20-án a diákok gyűlésének színhelyére, a Dóm térre teherautókkal szállították az ifjúkommunistákat. A tér kijáratait teljesen eltorlaszolták, majd – micsoda cinizmus! – felszólították a tüntetőket távozásra. Kijutni persze nem lehetett. A büntetőbrigádok elővették a kabátjuk alá rejtett furkósbotokat, meg a boxereket, bicikliláncokat, s megindultak: teherautókkal hajtottak a tömegbe, majd a védtelen fiatalokat agyba-főbe verték. Ezt a brutális „kevert harcművészeti bemutatót” aztán a kommunisták gyakorlattá tették. Júniusban a Szabadságpárt a Tisza szállóban választási gyűlést tartott. Megjelent száznál több hívatlan vendég, a szokásos verőbrigád, s a teremben úgy helyezkedtek el, hogy a gyűlésre érkezőket kiszorítsák. Ez csak részben sikerült. Aztán váratlanul kikapcsolták a világítást, és a sötétben a szabadságpártiakra támadtak. Előkerültek a gumibotok meg a kések. Hogy haláleset nem történt, csak annak volt köszönhető, hogy a – nyilvánvalóan beavatott – rendőrség közbelépett. Megtorlás csak a verekedésben vétlen szabadságpártiakat érte, vezéregyéniségeiket azonnal internálták. A párt ellehetetlenült, s az országházban bejelentették: az aránytalan és manipulatív választójogi törvény miatt önfeloszlatással élnek. A délvidéki szervezet „lelke”, Nagyiván János a mentelmi joga megszűnése után a megtorlástól tartva illegalitásban vonult.
Ebben a helyzetben érkezett a városba Pfeiffer Zoltán. És lelket tudott önteni az emberekbe. Hogy mennyire, azt a Függetlenségi Párt a hó végén, az augusztus 31-én zajlott választáson fényesen igazolta. Mert a kommunista párt szegedi kudarcát a kékcédulás csalás sem tudta megelőzni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.