A hét első napján még nyáridéző meleg volt, aztán megjött a három dühödt fagyosszent. Hűvös leheletüket az elmúlt napokban a bőrünkön érezhettük.
Május megmutatta kétarcúságát, és igazolta a népi megfigyelést. Kedden érkezett Pongrác, aztán a társaik, ki-ki a maga napján hozta a nyakunkba a szelet, sok helyütt esőt, és a hőmérséklet a felére csökkent. Az éjszakai fagyot ezúttal megúsztuk, de némelyik évben jogossá válik a népi intelem: „Szervác, Pongrác, Bonifác, mind a fagyosszentek, / Hogy a szőlő el ne fagyjon,füstöljenek kentek!” A tapasztalat szerint katasztrofális kárt Bonifácék azért nagyon ritkán okoznak, de például másfél évszázada, 1866-ban a falukrónikákban följegyezték: május derekán az ország számos vidékén olyan hideg jött, hogy ami kint volt földön, szinte teljesen elfagyott. Az ilyen anomáliákért felelősök büntetésére fogalmazta meg Ady Endre a Fagyos szentek című játékos versében: Be kén’ jól rendezni Vácot, Odazárni Bonifácot, Szerváciust és Pongrácot… Mert az már szörnyü és galád, Hogy mit művel e szép család… Megszégyenít májust, tavaszt, Fület és lábat megfagyaszt…
A fagyosszenteknek nevezett jeles férfiúknak amúgy semmi köze nem volt a tavaszi hidegek jöttéhez, csupán emléknapjuk épp erre az időszakra esik. Mindhárman a IV. évszázadban éltek. Pongráciusz és Bonifáciusz az ázsiai ókeresztény vértanúk sorába tartozik, míg Szerváciusz egy tudós németalföldi püspök volt, a legenda szerint őseit Jézus Krisztus rokonságáig vezették vissza. A népi emlékezet mindhármukat „elmagyarosította”. Egy Topolyán följegyzett magyarázat így hangzik: Pongrác kánikulában, a subájában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig halálra csipkedték a szúnyogok. Mindezért másokon töltik ki bosszújukat, amikor évről évre visszajönnek. Nemcsak nálunk, más országokban is számon tartják a nevükhöz kötött tavaszi kártételt. Egyes német vidékeken jégemberek nevezik őket, Észak-Németországban pedig a „három rideg nagyúr” titulust kapták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.