Közélet

Mi történt és történhet Magyarországon?

Mi történt és történhet Magyarországon?

2020. március 18., szerda
Mi történt és történhet Magyarországon?

A veszélyhelyzetről egyszerűen és közérthetően.

Mi az a veszélyhelyzet?

A kormány a koronavírus miatt az egész országra kiterjedő veszélyhelyzetetrendelt el még a múlt hét közepén.A kormány az Alaptörvényben foglalt felhatalmazás alapján a veszélyhelyzet kihirdetésére tekintettel rendeleti formában rendkívüli intézkedéseket léptetett hatályba és vezetett be. A veszélyhelyzet elrendelésével az Alaptörvény és a katasztrófavédelmi törvény is foglalkozik.

Az Alaptörvény 53. cikke szerint a kormányaz élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető elemi csapás vagy ipari szerencsétlenség esetén hirdethet ki veszélyhelyzetet.

Jelenleg a 1920 óta példátlan méretű, a teljes Földet érintő világjárvány Magyarországra történt begyűrűzése miatt kellett meghozni.. Az, hogy az egész országra kiterjesztve hirdették ki, az a rendszerváltás óta először történt meg, de részleges vészhelyzet kihirdetésére volt már példa, utoljára 2013-ban, amikor a megáradt Duna miatt a folyó felső szakaszára hirdették ki ezt az állapotot.

Mi történik és meddig tart a veszélyhelyzet?

A kormány ilyenkor rendeletet alkothat, amellyel az egyes, mindennapokban alkalmazott rendeleteket felfüggeszthet, törvényi rendelkezésektől eltérhet, valamint egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat.

A kormány veszélyhelyzetet kihirdető rendelete alapesetben 15 napig hatályos, de meghosszabbítható.

Azaz a március 12-én kihirdetett veszélyhelyzet március 27-ig van érvényben, akkor azonban valószínűleg meghosszabbítják-teszik ezt mindaddig, ameddig szükséges. Aveszélyhelyzet megszűnésével a kormány kihirdetett rendelete a veszélyhelyzet megszűnésével hatályát veszti.

Mi az az operatív törzs?

AKoronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív TörzsetMagyarország Kormánya2020.január 31-énalakította meg. Az operatív törzs feladata eleinte az új humánkoronavíruskülföldi terjedésével összefüggő folyamatok elemzése és értékelése volt. A világon gyorsan terjedő járványos megbetegedéseket okozóSARS-CoV-2vírusmárcius 4-én megjelent Magyarországon is. További feladatataivá vált a fertőzések lokalizálása és kiszűrése és indokolt esetben járvány- és egészségügyi intézkedéséket is hoz az állami szervek tevékenységének összehangolásával. Az operatív törzsetPintér Sándorbelügyminiszter ésKásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere vezeti.

Milyen intézkedéseket hozhat a kormány?

Erről akatasztrófavédelemről szóló törvény rendelkezik, ebben van leírva, amiket a kormány meghatározhat ebben a különleges helyzetben. Akatasztrófavédelemről szóló törvényrészletesen ír az esetleges szabályokról és rendelkezésekről, amiket a kormány meghatározhat ebben a különleges helyzetben. A lényeg, hogy az élet legtöbb területén nagyon sok mindent megtehetnek az emberek védelmében. Ami már megtörtént például:

  • rendkívüli egészségügyi intézkedéseket léptettek életbe
  • bezárták az oktatási és szociális intézményeket
  • lefújták a rendezvényeket, gyűléseket, sporteseményeket
  • korlátozták a szórakozóhelyek, vendéglátó egységek működését
  • beutazási tilalmat rendeltek el.

A kialakult helyzetben az operatív törzs folyamatosan, gyakorlatilag a nap 24 órájában dolgozik és a szakemberek figyelve és elemezve a legfrissebb fejleményeket azonnal cselekszenek. Előfordulhat, hogy a koronavírus továbbterjedésének megakadályozása érdekében, gócpontok kialakulásának elkerülése miatt korlátozzák a járműforgalmat, a közterületi tartózkodást, részleges vagy teljes kijárási tilalmat vezethetnek be.

Mit tehetünk mi?

A legfontosabb, hogy betartjuk az érdekünkben hozott előírásokat és ajánlásokat.

Nem pánikolunk és nem keltünk pánikot. Ezt már csak azért is érdemes megfogadnunk, mert a rémhírterjesztés büntetőjogi tényállás, köznyugalom elleni bűncselekmény. Ennek egyik alapja, hogy csak és kizárólag hiteles forrásból szerzünk információt (

koronavirus.gov.hu

). Ebben a helyzetben az a legrosszabb, hogy nem lehet megtippelni, hogy meddig tart majd, mi és mikor lesz a következő fázis. Találgatni teljesen felesleges és káros is, mert egy-egy rossz információ, akár emberéletet is követelhet. Nem véletlen, ha több ország vezetője is a "háborút vívunk, ahol az ellenség a koronavírus" szófordulattal élt és él, mert ez most valóban az a helyzet, amikor az életünk védelme a legfontosabb.    

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.