A világ magyarságának közös, jelképes karácsonyi ünnepségére várják a vendégeket pénteken az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban, ahol ezen a napon Trianon és a magyar oktatás 1920-45 címmel kiállítás is nyílik - tájékoztatta az intézmény marketingvezetője az MTI-t.
Kodácz Csengele kiemelte, hogy a Magyarok Karácsonya évről évre olyan üzenetet, felhívást, kérést fogalmaz meg, amely minden magyarhoz szól és segíti a nemzeti egység megteremtését. A park Látogatóközpontjában összegyűlteket a Kisteleki hittanosok csapata köszönti, ők betlehemes játékukat mutatják be a vendégeknek. Déltől múltidéző tanórát tartanak Volt egyszer egy oskola címmel, majd a Látogatóközpont aulájában kiállítás nyílik. A Trianon és a magyar oktatás 1920-45 című tárlat a békeszerződést követő időszakot mutatja be az iskolákra, egyetemekre fókuszálva. Azt a folyamatot ismertetik meg a látogatókkal, amely a határok átrajzolása miatt keletkezett károkat igyekezett orvosolni, a "kiművelt emberfők" oktatására helyezve a hangsúlyt, a hatalmas veszteségek ellenére megtartva az ország potenciálját. Kiemelt helyet kap a kiállításban Klebelsberg Kuno, akinek a neve szervesen összefonódott az oktatási reformmal, a népiskolák létrehozásával. Bemutatják a közép- és felsőfokú oktatás fejlesztését is, középpontban a Kolozsvári Egyetem Szegedre kerülésével. A tárlatot archív fotó-, dokumentum- és filmanyagok színesítik, valamint az enteriőrbe lépve a látogatókat körbeveszi a népiskolák világa. A vendégek bepillanthatnak a tanterembe és a tanítói lakrészbe is. A Bethlen Gábor Alap támogatásával készült kiállítás 2020 áprilisáig tekinthető meg.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.