Közélet

Ha őszi túra, akkor irány a Bükk!

Ha őszi túra, akkor irány a Bükk!

2019. október 2., szerda
Ha őszi túra, akkor irány a Bükk!

Az Északi-középhegység legszebb és legváltozatosabb területe ősszel szebbnél szebb arcát mutatja, ezért nem csoda, hogy a túrázók nagy kedvence.Érdemes elindulni és felfedezni azt a színpompás kavalkádot, ami itt várja az utazókat ilyenkor. A Bükkbe látogatók számos útvonal között tudnak válogatni, akár edzett túrázók, akár csak kisebb, könnyebb kirándulásokra vágynak, így akkor is talál magának bárki tökéletes útvonalat, ha kisgyerekkel, családostul indul útnak..

A Szalajka-völgy a Bükk egyik legnépszerűbb kirándulóhelye. A völgy a nevét a helyiek fő megélhetéséről, a szalalkáli (hamuzsír) égetéséről kapta a nevét a 19. században. Ha a Szalajka-völgy összes látnivalóját meg szeretné nézni, aki arra jár, érdemes az utat az egyik fő nevezetességnél, a Fátyol-vízesésnél kezdeni, ahova kisvasúttal leheteljutni. Ha innen még felfelé sétálunk, eljuthatunk a Felső-tóhoz és az Istállós-kői ősemberbarlanghoz, amelyet régészeti jelentősége miatt 1982-ben fokozottan védetté nyilvánítottak.

Lefelé haladva lenyűgöző látványt nyújt a Szikla-forrás. Ezután a Szabadtéri Erdei Múzeumban, régi erdei mesterségekkel és a mesteremberek életkörülményeivel lehet megismerkedni.

A vadaskertben a muflonokat és dámszarvasokat csodálhat meg az arra járó, és feltétlenül érdemes megkóstolni a pisztrángot isa Szalajka-völgyben, hiszen a füstölt, sült pisztráng helyi specialitás.

Ez a különlegesség azoknak is ajánlott, akik nem szeretik a halat, hiszen a füstölt pisztráng a sült, ropogós szalonnához hasonló ízű. A Szalajka-völgy bejáratánál egycsöves bobpályára is fel lehet szállni egész évben. Érdemes egy sétát tenni a Millenniumi kilátóhoz is, amelyhez a Millenniumi tanösvényen vezet az út. A kilátóról tiszta, napos időben a Tátra hegycsúcsait is láthatóak.

Ha egész hétvégére sikerül elszabadulni, akkor érdemes a második napot a romantikus hangulatú Lillafüreden, amely a Bükk keleti szélén, Miskolctól 15 kilométerre, a Garadna és a Szinva völgyének találkozásánál, a Hámori-tó partján fekszik. Nevét grófBethlen Andrásunokahúgáról, Vay Lillárólkapta. Lillafüred a két világháború között kezdett népszerű üdülőhellyé válni. A hely szimbóluma az 1930-ban átadott Palotaszálló, amely korának legelegánsabb szállodája volt, Lux Kálmántervei alapján építették neoreneszánszstílusban. A Mátyás-teremben a történelmi Magyarország várait ábrázoló ólomüveg ablakok is megtekinthetőek.

Egy József Attila szobrot is találhatunk itt: annak emlékét őrzi, hogy a költő itt írta az Óda című versét. A Palotaszállóhoz egy függőkert és vízesés is tartozik.

Továbbá két barlang is felfedezhető a közelben: az Anna-barlang mészkövei növényi mintákat őriznek, az István-barlang pedig a környék legnagyobb cseppkőbarlangja. Az ősemberek lakta Szeleta-barlanghoz viszont már többet kell sétálni, de megéri. Indulj el és hagyd, hogy minden út egy újabb csodához vezessen! További inspirációért látogass el a

csodasmagyarorszag.hu

weboldalra.

Tématámogatás. Készült a Magyar Turisztikai Ügynökség megbízásából

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.