Közélet

Ady Endre is megfordult a Kass Vigadóban

Ady Endre is megfordult a Kass Vigadóban

2019. szeptember 22., vasárnap
Ady Endre is megfordult a Kass Vigadóban

Az 1898-ban épült Kass Vigadó sokáig Szeged legkedveltebb szórakozóhelyének számított. Az 1910-es években még Ady Endre is megfordult a patinás épületben, amelyet később az átkosban a lebontás veszélye fenyegetett. A legendás Vigadó sokáig kihasználatlanul tengődött, napjainkban azonban ismét szórakozóhely üzemel a földszintjén.

Kávéházból szálló

Kass János szegedi vendéglős 1897-ben vásárolta meg a Stefánián álló telket, ahol egy évvel később átadták a tulajdonosról elnevezett épületet. A Kass Vigadó a századfordulón a szegediek egyik legkedveltebb szórakozóhelyének számított, a társasági élet egyik központja volt. Az I. világháború miatt jelentősen visszaesett a forgalom, így Kass János 1915 őszén eredeti terveivel ellentétben bezárta a kávéházat, és az épület egy részét szállóvá alakította. Az új szálló 1916 őszén nyílt meg, a kávéház pedig ezután Kis Kass néven üzemelt tovább.

Juhász, Bartók, Bródy

A két világháború között újra a szegedi kulturális élet egyik központjává vált a kávéház, itt alakult meg a Szegedi Fészek, a helyi írók, költők és művészek klubja, ennek köszönhetően pedig a helyi értelmiség első számú találkozóhelyévé vált a Kass. Többek között Juhász Gyula, Bródy Sándor, valamint Bartók Béla is megfordult itt. Kass János 1928-ban bekövetkezett halála és az I. világháborút követő gazdasági válság következtében kérdésessé vált a szálló további működése.

Kassból Hungária

A harmincas évek elején az épületet bezárták és elárverezték. A szálló tulajdonjoga a működtetésére alakult részvénytársaságé lett, az ingatlant kisebb rekonstrukciós munkálatokat követően 1934-ben újra megnyitották. Ifj. Kass János azonban nem engedélyezte a Kass név használatát, így a szállót Hungáriára keresztelték.

Méltatlan pusztulás

A II. világháború idején folyamatosan működött a szálló, 1945 után azonban jelentősen csökkent a forgalom. Az épületet 1949-ben államosították. 1965-ben statikai gondok jelentkeztek, az épület állaga folyamatosan romlott, a vizsgálatok szerint az épület üzemeltetése életveszélyessé vált. 1972-ben felmerült az épület lebontása, mivel a felújítás szinte ugyanannyiba került volna, mint egy új épület felépítése. Ráadásul egy új szálloda – a mai Novotel – építésébe kezdtek a Tisza-parton, mindezek következtében 1976 decemberében bezárták a Hungária szállodai részét, majd nem sokkal később a bár is lehúzta a rolót.

Hamvába holt tervek

1981-ben a leromlott állagú épületet – ami egy évvel később műemléki védettséget kapott – felújítás céljából átvette a Délép. Egy művelődési központot szerettek volna az épületben kialakítani klubhelyiségekkel, koncert- és rendezvénytermekkel. Habár a nyolcvanas évek elején folyamatosan végeztek kisebb állagmegóvási munkálatokat, elegendő forrás hiányában a terveket nem tudták megvalósítani. A rendszerváltás után a részvénytársaságot felszámolták, az épület pedig néhány év után újra az enyészeté lett.

Újjászületés

Az ingatlant 1994-ben a Quaestor vásárolta meg. 2008-ban bejelentették, hogy a Quaestor-csoport 600 millió forintos uniós támogatást nyert a szálloda felújítására, ez azonban elmaradt. 2014 nyarán – eredeti funkcióját felelevenítve – Hungi Vigadó néven vendéglátóhelyként újra megnyílt az egykori Kass Vigadó földszintje. 2017-ben egy szegedi üzletember, Török Zoltán tulajdonába került az épület. (Forrás: Bátyai Jenő–Bátyai Gitta: A Kass Szeged, 1998.)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.