Közélet

Szeged történelme a Fekete házban – Szent-Györgyi Nobel-díját is meg lehet nézni

Szeged történelme a Fekete házban – Szent-Györgyi Nobel-díját is meg lehet nézni

2019. május 15., szerda
Szeged történelme a Fekete házban – Szent-Györgyi Nobel-díját is meg lehet nézni

Szent-Györgyi Albert Nobel-díját is bemutatja a szegedi közönségnek a Móra Ferenc Múzeum a Fekete házban. A várostörténeti tárlaton számos különleges tárgy közt fény derül arra is, hogy 1719-ben milyen trükkel sikerült elérnie Szegednek, hogy megkapja a szabad királyi város címet.

A Fekete ház kiállító termében már-már tekintélyt parancsolóan magasodik az úgynevezett doberdói fa, melyet 1916-ban a visszavonuló szegedi 46. honvéd gyalogezred hozott el Szegedre. A golyók szaggatta fa a hősies kitartás és az ott elesett katonák jelképe lett. Ugyanebben a teremben található Tápai Antal domborműve, melyet 1937-ben avattak fel a Földműves utca 7. szám alatti Alsóvárosi Népkör falán. Az alkotás Horthy Miklós fogalomtételéről emlékezik meg, ezért Zadravecz István püspök és Vajas József egykori népköri elnök látható a kormányzó mellett. Ezt követően 1946-ban levették, véletlenül került elő 2001-ben egy ház felújításakor.

Szent-Györgyi Albert Nobel-díját is megtekinthetik az érdeklődők, de ezen kívül Tömörkény István, a múzeum igazgatójának íróasztalát is kiállították. Molnár Csilla, a múzeum segédmuzeológusa elárulta, a régészeti tárgyak közt az egyik legkülönlegesebb egy, az Árpád-korból származó feliratos kő, mely Márk püspök sírjából származik. "Azt viszont nem tudjuk, hogy ki lehetett Márk püspök, mert semmilyen feljegyzésen nem szerepel" – mesélte. A kardokat és ágyúgolyókat is bemutató teremben ezen kívül a szegedi vár elhelyezkedését is bemutatják a mai belvárosi állapotok viszonylatában.

Szeged 1719. május 21-én kapta meg szabad királyi város címét III. Károlytól azután, hogy a király a törökök kiűzése után a város pecsétjének bemutatására kötelezte Szegedet. Ezt azonban nem találták, így az eredetinek megfelelő hamisítványt készítettek, melyről azt mondták, hogy 1704-ben halászok húzták ki hálóval a Tiszából.

A félbetört pecsétet mutatták be III. Károlynak. Fotó: Tégely József

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc vége előtt szinte napra pontosan két hónappal a szőregi csatában ütköztek meg a magyar haderők az osztrákokkal. A Henryk Dembiński vezette magyarok vereséget szenvedtek. A csatából származó egyik dobot is kiállították.

Az 1956-os események kapcsán is láthatók tárgyak a tárlaton, ezek közül az egyik egy Sztálin-képre festett Kossuth-címer. A kép eredetileg a Szegedi Nemzeti Színházból származik, a forradalom ideje alatt felvonuló tömeg miatt rögtönzött Kossuth-címerként alkalmazták azután, hogy a jelképet és a nemzeti színeket ráfestették. Sztálin képe csak a címer restaurálásakor tűnt fel.

A tárlatot májustól szeptemberig lehet megtekinteni a Fekete házban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.