Közélet

Csapdát állítottak a teknősöknek a Holt-Maroson, de nem bántják őket

Csapdát állítottak a teknősöknek a Holt-Maroson, de nem bántják őket

2019. április 23., kedd
Csapdát állítottak a teknősöknek a Holt-Maroson, de nem bántják őket

A négy kilométer hosszú holtág ökoszisztémájának megőrzése céljából napozócsapdákkal gyűjtik be a teknősöket. A Holt-Marosban megnőtt az ékszerteknősök száma, az invazív faj azonban fenyegetést jelent az ott őshonos mocsári teknősök számára.

Sok kérdést vetett fel egy szegedi Facebook csoport felhasználóiban egy, a Holt-Maroson található teknős csapdáról készült kép. A fotón jól látszik, hogy a műanyag keretből és fadeszkákból összeállított szerkezetben egy teknős úszik. Az eszközt telepítőkről egyikük úgy vélekedett, hogy eltörné a kezüket, de ilyesmiről szó sincs. A teknős csapdákat éppen azért vetik be, hogy a már meglévő ökoszisztémát őrizzék meg, ugyanis nagy gondot okoz, hogy a már megunt teknősöket a Holt-Marosban engedik szabadon.

Korábban volt rá példa, hogy rekultivációs okokból a Szegedi Vadasparkban helyeztek el teknősöket, azonban a Holt-Marosi csapdákhoz nincs közük – mondta el Veprik Róbert, a vadaspark igazgatója. Általánosságban ugyanis elmondható, hogy állatokat tud befogadni a vadaspark, viszont a teknősök esete ennél árnyaltabb. "Az ékszerteknőst az Európai Unió invazív fajjá nyilvánította, így a tartásukat komoly protokollhoz kötik. Az állatok kedvelőit így arra sarkalljuk, hogy lehetőleg ne tartsanak ékszerteknőst" – árulta el az igazgató. A képen látható és a Holt-Maroson elhelyezett többi teknős csapdát a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karának ökológiai tanszéke működteti. A Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület weboldalán arról lehet olvasni, hogy az ékszerteknősök megnövekedett száma miatt napozócsapdákkal gyűjtök be az egyedeket. "A csapdázás egyik célja, hogy az idegenhonos ékszerteknősöket befogjuk, és ezáltal eltávolítsuk a mocsári teknős élőhelyéről. A mocsári teknősöket jelölés és adatgyűjtés után visszaengedjük a holtágba" – írták. "Az Észak-Amerikából származó ékszerteknősök – a vörösfülű és a sárgafülű ékszerteknős – nagyobb termetűek, hasonló táplálékot fogyasztanak és agresszívabban viselkednek, mint a mocsári teknősök" – tették hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.