Közélet

Csilla több mint 3 évtizede személyes tanúja a születés csodájának - Titkok a szülőszobából

Csilla több mint 3 évtizede személyes tanúja a születés csodájának - Titkok a szülőszobából

2018. május 13., vasárnap
Csilla több mint 3 évtizede személyes tanúja a születés csodájának - Titkok a szülőszobából

A Születés Hete 2018 programsorozata május harmadikán nyitotta meg kapuit Szegeden. Ennek kapcsán kerestük fel Kerekesné Juhász Csillát az SZTE ÁOK - Szülészeti ésNőgyógyászati Klinika szülésznőjét, akinek óvó kezei ezreket indítottak el az élet útján.

Nem múlt el húsz éves, de már céltudatosan ezt a hivatást választotta. Csilla elmesélte, minden álma az volt, hogy szülésznő legyen.

„A nyolcvanas években nem ilyen módszerrel és rendszerben mentek a szülések, nagyon poroszos, kicsit embertelen volt. Zárt volt a szülőszoba, nem lehetett hozzátartozót sem behozni. Gyakorlatilag mi voltunk a hozzátartozó és a segítő ember is.”

– hozzátette, manapság sokkal humánusabbá, emberközpontivá váltak a körülmények. „Sok kismama úgy érkezik meg a kórházba, hogy nem tudja megfogalmazni, mit is szeretne, mire vágyna igazán, csak beesik a szülőszobába, mert fájdalma vagy problémája van a terhességgel kapcsolatban”- így ezen a téren is fontos szerepe van a szülésznőnek. „Mindenkinek el szoktam mondani, hogy ha valaki megszült és kísérem ki a szülőszobából a gyerekágyas osztályra és azt mondja, hogy igen, fájdalmas volt, de nem vettétek el a következő gyerektől sem a kedvemet, akkor tudom, hogy nyert ügyünk van. Mi ezért dolgozunk minden nap!" – mesélte széles mosollyal az arcán. „A szülőszoba száma ismert, fel lehet minket bármikor hívni, akár éjszaka is”– tette hozzá.

Kerekesné Juhász Csilla 1965. szeptember 11.-én született, Borsod megyében. Mindenképp szülésznő szeretett volna lenni, így az iskolai tanulmányait céltudatosan Szegeden végezte 1985-ben. A férjével ugyanitt ismerkedett meg, két lányuk született, ezért végérvényesen is a városban maradt. A nyolcvanas években közel 3500 szülésnél vett részt, akkoriban nagyon soknak számított, ez a szám mostanra a felére csökkent. Azóta nem számolja.

Egy orvost egy életre választunk, míg egy szülésznőt csak a legfontosabb alkalomra

A szegedi intézetben viszont van rá mód, hogy szülésznőt is lehet választani. „ Az egész úgy alakult ki, hogy volt egy asszony, aki többedszer nálam szült, a szüléseknél pedig szerette volna, hogy én legyek vele. Mígnem az akkori professzor engedélyezte, hogy bemehessek egy-két vajúdóhoz, ettől kezdve ez rendszerré vált. Szinte barátnőként keresett fel engem. A napokban is volt egy szülésem, a koraszülés határán. Amikor először találkoztam ezzel a kismamával nagyon félt a fájdalomtól. Mintha megérezte volna a pici, viharosan megindultak a fájások. Az asszony kérte, hogy az anyukája legyen bent vele, de olyan robbanásszerűen történt a szülés, hogy végül nem tudtuk őt beengedni. Úgy éreztem, jobb lesz így, hogy csak ketten vagyunk, mi és a doktor úr. Miután megszületett a pici, bejött a kismama anyukája és mondta, hogy be szerettet volna jönni. A lánya erre annyit mondott, hogy olyan jó volt, hogy így voltunk és odabent én voltam az anyukája. Ezek a legnagyobb dolgok, amiket kaphatunk. Elmondhatatlan kapcsolat, erős szálak kötődnek a vajúdók és köztünk" – ez tartja a szülésznőket igazán a pályán szerinte.

Csilla még nem hallott férfi kollégáról, aki ezt a pályát választotta, de dúláról már igen. Nem összetévesztendő a szülész és a szülésznői szakma. A szülész az orvos, aki lebonyolítja a születést, míg a szülésznő a közvetlen segítője.

Az apukák elfelejtenek enni és elájulnak a szülőszobában

Sehol nincs az egészségügyben még egy olyan hely ahol egyszerre két emberre is vigyáznia kell egy orvosnak. Nagy koncentráció, összpontosítás szükséges ehhez a munkához. Minden jelre figyelnie kell, hisz a szülésznő jelenti a problémákat az orvos felé. Sőt, nem csak a vajúdóra és a magzatra kell összpontosítania, de a kísérő személyre is. Csilla hozzátette, többször segítenie kellett apukákat helyre rázni, mert a több órás vajúdás közben elfelejtettek enni és elájultak. „Volt rá példa, hogy megszületett a kisbaba, az apuka válláról hirtelen leszakadt a sok gond és elájult. Úgy beverte a fejét, hogy át kellett szállíttatni koponya CT-re. Szerencsére nem lett komoly baja, vissza is tért, de bevallotta, a több óra alatt nem evett semmit.” – idézte fel. Az intézet erre is felkészült, tudnak teát, kekszet, pirítóst adni a várakozó rokonoknak, ha szükséges.

Generációk születnek a segítségével

Csilla elmesélte, van egy anyuka, akinek három lánya is nála jött világra. Mígnem öt évvel ezelőtt felkeresték őt, a középső lány szeretné, ha ő lenne a szülésznője. „Ez döbbenet, mikor ott van az ember egy kisbaba születésénél, majd évekkel később találkozik egy felnőtt nővel és szintén az ő keze alatt két kisfiút szül” – osztotta meg a szülésznő élményeit.

„Nézd, ő volt az a néni, aki segített neked megszületni!”

– hallja néha, mikor sétál az utcán.

"Úgy megyek a műszakba, hogy soha nem félek semmitől"

A szülésznő hiszi, hogy meg lehet a bajt előzni, csak az apró jelekre kell odafigyelni. Ennek ellenére a 32 év alatt sajnos vele is történt olyan eset, amitől napokig nem tudott elaludni, annyira felzaklatta őt. Amióta azonban ő is édesanya lett, szociálisan sokkal érzékenyebbé vált. „Egy állapotos nő balesetben elvesztette két gyermekét. A szénné égett autóban kereste őket úgy, hogy ott a magzat a hasában, akire vigyáznia kell” – számolt be az elképesztő esetről. Ezeket a történeteket egy egészséges lelkű embernek fel kell tudnia dolgozni, de ebben a kollégái és a családja is nagy segítséggel vannak. Csilla mindig úgy lép be a klinika ajtaján, hogy leteszi a terheit, hogy csak a kismamákkal tudjon foglalkozni.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.