Dinamikusan halad a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztés program végrehajtása, történelmi időszak ez a Magyar Honvédség életében - mondta a honvédelmi miniszter csütörtökön Szolnokon, a Visegrad 4Sight 2018 V4-es különleges műveleti gyakorlat sajtónyilvános napján.
Simicskó István az MH 86. Ittebei Kiss József hadnagy Helikopter Bázison, ahol jelképesen átadott tizenkét speciális járművet, azt mondta: a biztonságért nap mint nap tenni kell. Példaértékűnek nevezte a visegrádi együttműködés országainak (Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország) együttműködését.
Kiemelte, a visegrádi négyek NATO-szövetségesként is együtt dolgoznak az Európai Unió biztonságáért, együtt védelmezik a határaikat, együtt vannak ott különböző válságövezetekben, különböző missziókat látnak el, mindenhol a stabilitást, a békét szolgálva.
"Egymást erősítjük, egymás mellett állunk ki, mindenféle bajjal, mindenféle veszéllyel szemben"- fogalmazott. A miniszter fontosnak nevezte, hogy a békét szerető nemzetek egymás mellé sorakozzanak fel, kiálljanak egymás mellett és meg is védjék egymást. A Visegrad 4Sight 2018 V4-es különleges műveleti gyakorlat is azt mutatta, hogy a katonák kiválóan együtt tudnak működni - mondta, egyúttal gratulált minden résztvevőnek. Simicskó István szólt arról, hogy a különleges tudásra hihetetlenül nagy szükség van számos, "leplezett veszéllyel teli világunkban", ezzel emberek életét menthetik meg.
Hangsúlyozta, hogy tovább szeretnék erősíteni a különleges tudást a magyar honvédségen belül. A fejlesztési célok között szerepel, hogy 2026-ra a magyar honvédség ténylegesen professzionális hadsereg legyen - mondta.
A miniszter megköszönte az amerikaiaknak, hogy segítik a magyar honvédség fejlesztését. Az eseményen Simicskó István jelképesen átadott tizenkét Polaris MRZR 4 típusú járművet. Elmondta: az amerikai-magyar együttműködés keretében az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Dandár olyan új eszközökkel gazdagodik, amelyek elősegítik a mobilitást és a hatékony feladatvégrehajtást. Benkő Tibor vezérkari főnök a bemutatott gyakorlatot kiválónak értékelte, azt mondta, a katonák "harcedzett fiatalok, akik kiváló felkészültségükről tettek tanúbizonyságot". Mint mondta, nagyon eredményesen kamatoztatható az a tudás, képesség, amelyre Irakban, Afganisztánban szert tettek, "ha a helyzet úgy kívánja". Ez a felkészültségi szint garancia arra, hogy akár Magyarországon, akár máshol a világban, ahol a béke megteremtéséért és megtartásáért szolgálnak a katonák, eredményesen végezhessék feladataikat - tette hozzá. Fontosnak nevezte, hogy ha a katonákat műveleti területre, misszióba küldik, akkor a felkészítésük és kiképzésük után a legkorszerűbb, legjobban alkalmazható felszerelésekkel és eszközökkel lássák el őket.
Kitért arra, hogy új, önkéntes tartalékos rendszert kezdtek el szervezni. Megjegyezte: a gyakorlatban önkéntes, tartalékos katonák is részt vettek, akik szabadidejüket a "haza szolgálatába állítják", ezért elismerés és megbecsülés jár nekik. A cél, hogy egy 30 ezer katonából álló aktív állomány mögött egy 20 ezres tartalékos állomány legyen - közölte a vezérkari főnök.
A Polaris MRZR 4 ultrakönnyű, négy-hat ember szállítására alkalmas, terepjáróképességgel rendelkező jármű. Jól használható felderítési, járőrözési feladatokra, csörlővel és úgynevezett infrasugárvetővel felszerelt, ejtőernyővel is kijuttatható a helyszínre, alkalmas géppuskák, aknavetők, páncéltörők szállítására is. Több mint húsz ország hadserege használja. Az eseményen bemutatták a P-07, P-09, BREN 2 és SCORPION EVO 3 típusú fegyvereket is, amelyeket Magyarországon fognak gyártani.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.