Közélet

Választ várnak a szegediek – továbbra sem lezárt a Mars téri dózerolás ügye

Választ várnak a szegediek – továbbra sem lezárt a Mars téri dózerolás ügye

2017. december 29., péntek
Választ várnak a szegediek – továbbra sem lezárt a Mars téri dózerolás ügye

A kereskedők közérdekű adatigényléssel kívánják kideríteni, milyen alapon rendelte ki a Botka-féle városvezetés a rendőröket, és a hatóság miért nem védte meg az árusok törvényben garantált jogait - írja a Magyar Hírlap.

Nyolc év után sem jutott nyugvópontra a szegedi Mars téri piacon történt dózerolás ügye. A

Magyar Hírlap

emlékeztet, az uniós forrásból megépített és 2010-ben átadott szegedi Mars téri piac kapcsán két büntetőeljárás folyik, de az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgálatot folytat a beruházás kapcsán. Az egyik eljárást különösen nagy vagyoni hátrányt okozó csalás és hivatali visszaélés gyanújával a Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja, a másik ügyben rongálás gyanújával a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság jár el. Ez utóbbiban a Csongrád és Bács-Kiskun megyei hatóságok már folytattak nyomozást, ám ezeket „bűncselekmény hiányában” lezárták. Az ORFK azonban számos új bizonyíték alapján az eljárás lefolytatásáról döntött, s elfogultság miatt az eljárást Pest megyébe tette át – írja a lap. A cikk szerint a Mars téri piac kereskedői – a feljelentés szerint –

olyan hatósági bizonyítványokkal bírnak, amelyek tanúsítják, a piac területén lévő ingatlannak minősülő építményeiket 2009. november 29-én bontási és építési engedély nélkül dózerolták el.

A kereskedők az idei karácsonyt követően, mint sértettek, közérdekű adatigényléssel fordultak Piros Attila megyei rendőr-főkapitányhoz, annak kapcsán, hogy az álláspontjuk szerinti jogellenes bontáshoz a rendőri műveletet ki koordinálta, kik vettek benne részt, és milyen írásos vagy szóbeli kérelem érkezett a városi rendőrkapitánysághoz a Botka László vezette szegedi önkormányzattól – olvasható a portálon.

A cikkben azt is leszögezik: az adatigénylés kiterjed arra is, ki bírálta el a 2009. november 28-án történt állampolgári bejelentéseket, amelyek felhívták a figyelmet a tervezett bontás kapcsán az engedélyek hiányára, ki és mi alapján döntött, hogy azokat nem kell figyelembe venni. Egy önkormányzati képviselő is tájékoztatta a rendőrséget a dózerolás előkészületeiről, s mint a most a Magyar Hírlap birtokába került dokumentumokból kitűnik, tizenkét kereskedő szintén bejelentést tett arról, építményeiket önkényesen, engedély nélkül szándékoztak megrongálni, elbontani - állítják. Az egyik kereskedő, Tóth Péter, akinek önálló ingatlan státuszú építménye volt a területen, így emlékszik vissza a dózerolásra: „Este hat óra öt perckor érkeztünk meg a feleségemmel a piacra. A kapuban két civilruhás nyomozó állt, akik nekünk azt mondták, ők már napokkal korábban megkapták az eligazítást, hogy biztosítsák a helyszínt. Hiába lobogtattuk a bíróság ítéletét, hogy birtokper van folyamatban, amelyben a másodfokú bíróság új eljárást rendelt el. Később megérkezett Bodó Imre, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselője, őt sem engedték be. Ekkor átmentünk a városi rendőrkapitányságra feljelentést tenni. A rendőrkapitány azt mondta nekünk, nem tud semmit se tenni, a bontás magánterületen zajlik, igényünket érvényesítsük polgári perben. Ekkor már szinte az összes kereskedő értesült a történtekről. Újabb rendőröket vezényeltek ki, akik már azzal fenyegetőztek, ha közelebb merészkedünk a kerítéshez, bilincsben fognak bennünket elvezetni” – idéz a cikk. Tóth Péter szerint ezzel szemben a tény az volt, hogy

a kereskedők építményeik által az osztott használati jogosultság miatt ugyanolyan jogokkal rendelkeztek, mint a telektulajdonos önkormányzat, így a rendőröknek védelmeznie kellett volna a kereskedők magántulajdonát - írja még a Magyar Hírlap.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.