Közélet

Szijjártó: az Európai Bizottság hajtóvadászatot indított néhány közép-európai ország ellen

Szijjártó: az Európai Bizottság hajtóvadászatot indított néhány közép-európai ország ellen

2017. július 20., csütörtök
Szijjártó: az Európai Bizottság hajtóvadászatot indított néhány közép-európai ország ellen

Az Európai Bizottság "hajtóvadászatot indított" néhány olyan közép-európai országgal szemben, amelyek őszintén és világosan beszélnek az európai kihívásokról és képesek voltak hatékony válaszokat adni azokra - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön az MTI-nek.

A tárcavezető azzal kapcsolatban nyilatkozott, hogy szerdán az igazságügyi reform felfüggesztésére szólította fel a lengyel kormányt az Európai Bizottság, "súlyos aggodalmának" adva hangot amiatt, hogy a tervezett változtatások alááshatják a bírói függetlenséget Lengyelországban.

Szijjártó Péter

elmondta, az Európai Bizottság hajtóvadászata keretében "hol Magyarországot, hol Lengyelországot pécézik ki maguknak". Ennek újabb állomása, hogy a bizottság ismételten be akar avatkozni a lengyelek belügyeibe - közölte. Hangsúlyozta: a bizottságnak az lenne a feladata az európai jogrend szerint, hogy a szerződések betartása felett őrködjön, nem pedig az, hogy "politikai testületként lépjen fel, és pláne nem az, hogy politikai alapú megnyilatkozásokat tegyen". Az Európai Bizottságnak ez a mostani "akciója" az európai szabályokkal és az európai alapértékekkel is ellentétes, "meg vagyunk döbbenve azon, hogy a hajtóvadászatnak egy újabb állomásához érkeztünk" - fogalmazott. A külügyminiszter kijelentette: Magyarország szolidáris Lengyelországgal, barátságáról és szolidaritásáról ezúton is biztosítja Lengyelországot, délelőtt Orbán Viktor miniszterelnök erről levélben is biztosította a lengyel kormányfőt. Szijjártó Péter kiemelte: "kiállunk Lengyelország mellett, és arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, hogy ne terjeszkedjen túl a saját hatáskörén, és ne akarjon eljárni politikai testületként, mert az Európai Unióban a politikai testület az Európai Tanács, vagyis az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek testülete, nem pedig az Európai Bizottság". Csütörtökön megszavazta a lengyel parlament alsóháza (szejm) a legfelsőbb bíróságról (SN) szóló törvényjavaslatot, amelyet korábban az ellenzék és az Európai Unió is élesen bírált.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.