A térségben a kommunizmus kisajátította május elsejét, amely kezdetben a munka ünnepe volt - mondta Tőkéczki László történész az M1 aktuális csatornán hétfőn.
A 19. század végén Európában és Észak-Amerikában meghonosodó munka ünnepe az első évtizedekben a nyolcórás napi munkaidőért és a munkakörülmények javításáért vívott küzdelem egyik eszköze volt - mondta. Május elseje nem elsősorban pártpolitikai, hanem a szakszervezeti törekvéseket jelenítette meg, de egyúttal a népi kultúrában élő tavaszköszöntő ünnepekhez is kapcsolódott - fűzte hozzá. Ahogy ez a küzdelem a 20. században Nyugat-Európában egyre több munkásvédelmi, szociálpolitikai eredménnyel járt, május elseje is "fellazult", vesztett harcos jellegéből. Ugyanakkor Kelet- és Közép-Európában egyre inkább a kommunista pártok sajátították ki, és amikor hatalomra jutottak, a rendszer hivatalos ünnepévé tették - magyarázta
Tőkéczki László
.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.