Közélet

Kopjafát avattak Gyálaréten a forradalom évfordulóján + FOTÓK

Kopjafát avattak Gyálaréten a forradalom évfordulóján + FOTÓK

2016. október 23., vasárnap
Kopjafát avattak Gyálaréten a forradalom évfordulóján + FOTÓK
gyalaret_unnepseg025kf

Összefogással őrizni hitünket, történelmünket, magyarságtudatunkat, szép magyar nyelvünket - Recskó Béla zentai fafaragó utat mutat a gyálaréti közösségnek.

84 esztendőt követően avattak újra köztéri emlékművet Szeged-Gyálaréten. 1932-ben közadakozásból állították fel a haranglábat, most ugyanígy a helyiek összefogásával, közadakozásból és társadalmi munkában alakították ki a kopjafás nemzeti emlékhelyet a falu főterén a Gyálaréti Civil Összefogás Közhasznú Egyesület szervezésében. A kopjafát - melyet az 1956-os forradalom és szabadságharc hatvanadik évfordulója alkalmából rendezett szombati ünnepségen adtak át -

Recskó Béla

zentai festőművész és fafaragó készíttette az egyesület megbízásából. A négy oldalára vésett évszámok: 1848-49, 1920, 1943, 1956 mind-mind olyan, a magyar nemzet szempontjából meghatározó, sorsfordító eseményeket szimbolizálnak, melyekre emlékezni a mai és a jövő generációinak egyaránt kötelességük. Az alkotás tetején lévő csillag a Teremtőt hívja a főtérre.

gyalaret_unnepseg007kf

A megható, érzelemgazdag ünnepségen beszédet mondott

Nógrádi Tibor

(Fidesz-L.É.T.) önkormányzati képviselő, aki úgy fogalmazott, a magyarság minden harminc évben egyszer az aktuális európai harcok fősodrába kerül, így volt ez 1956-ban, 1989-90-ben, és most 2015–2016-ban is: újra és újra meg kell mutatnunk hitünket, erőnket, elszántságunkat, egységünket. A magyar nemzet 1956-ban irányt mutatott Európának, és a jelen kor népvándorlási válságában is példát ad a kontinensnek a nemzeti identitás őrzésével. Hiszen - szögezte le - Európának csak akkor van jövője, ha túlteszi magát az egyre szembetűnőbb identitásválságon, és képes megvédeni biztonságát, önazonosságát. Mindez pedig csak akkor lehetséges, ha tiszteletben tartja, sőt erősíti a nemzeti identitásokat, a nemzeti sajátosságokat, hiszen a sokszínűségében válik erőssé és versenyképessé.

B. Nagy László

(Fidesz) országgyűlési képviselő is a migrációs válság során mutatott erőfeszítéseket állította párhuzamba az 1956-os küzdelemmel. Mint mondta, Európának újra ás újra meg kell mutatnunk, hogy a magyarság megvédi alapértékeit, identitását, hazáját.

Marjanucz László

történész, a Szegedi Tudományegyetem oktatója a forradalmat és szabadságharcot méltatva úgy fogalmazott, 1956 vitte be a halálos döfést a kommunizmus testébe, a totalitárius rendszer később nem tudott már olyan erőt kifejteni, mint azelőtt, azaz a magyar forradalom kódolta a kommunizmus bukását.

gyalaret_unnepseg022kf

Nógrádi Zoltán

polgármester Mórahalom város ajándékát hozta el a gyálarétieknek, egy nemzeti zászlót, és arra kérte a helyieket, legyen ez jelkép: a továbbiakban is olyan elszántsággal és akarattal védjék, őrizzék közösségüket, a hazához, a nemzethez tartozásukat, mint amilyen erőről a kopjafa állításával tanúbizonyságot tettek. A lobogót

Valkonyné Kelemen Ildikó

zászlóanya vette át. Mórahalom szalagja mellé odatűzte saját szalagját a Kecskési Cikér Egyesület és a Klebelsbergtelepi Polgári Kör Egyesület is. A kopjafát és a nemzeti lobogót

Kondé Lajos,

a szegedi dóm plébánosa szentelte fel. Koszorút helyeztek el a három civil egyesület, valamint B. Nagy László, Nógrádi Zoltán és Nógrádi Tibor is. Az eseményhez kapcsolódóan

Posta Piroska

kiállítását nyitották meg a művelődési házban, majd az Indigó együttes adott fergeteges koncertet.

Szabó László

és

Molnár Irén,

a Gyálaréti Civil Összefogás Közhasznú Egyesület két vezetője, a kopjafaállítás és az ünnepség két fő kezdeményezője úgy tartja: 1956 szelleme az a fényes csillag, mely máig hatóan utat mutat minden magyar embernek. A mai magyarok legfőbb dolga: összefogva őrizni a hitünket, történelmünket, magyarságtudatunkat, szép magyar nyelvünket, és ezt a tudást átadni gyermekeinknek. Ezt üzeni a gyálarétieknek a kopjafa és a nemzeti emlékhely.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.