Közélet

Szijjártó Péter: Magyarország minden támogatást megad Szerbia EU-csatlakozási folyamatához

Szijjártó Péter: Magyarország minden támogatást megad Szerbia EU-csatlakozási folyamatához

2016. július 18., hétfő
Szijjártó Péter: Magyarország minden támogatást megad Szerbia EU-csatlakozási folyamatához

Magyarország minden támogatást megad Szerbia uniós csatlakozási folyamatához, és elfogadhatatlannak tarja, ha bármely tagállam vagy uniós intézmény ezt a folyamot blokkolja - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn az uniós tagországok külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásán az MTI-nek nyilatkozva.

Úgy vélekedett, hogy a Nyugat-Balkán stabilitásához vezető leggyorsabb út az európai és az euro-atlanti integráció folytatása. Magyarország érdeke az, hogy a nyugat-balkáni országok minél hamarabb tudjanak előrelépni az integrációs folyamatokban. A térség stabilitása Magyarországnak a Szerbiával való szomszédság miatt is nemzetbiztonsági és nemzetstratégiai érdeke - hangsúlyozta a miniszter. A miniszter arról tájékoztatott, lehetőség nyílt az igazságszolgáltatással, az alapjogokkal foglalkozó 23-as és a nemzeti kisebbségek szabadságára és biztonságára vonatkozó 24-es uniós csatlakozási fejezetek megnyitására Szerbiával, amelyet Magyarország nagyon régóta szorgalmaz. Szerbia példás kapcsolatot épített fel a magyar nemzeti közösséggel - mondta

Szijjártó

, hozzátéve: ha minden környező ország ilyen kapcsolatot épített volna fel a területén élő magyar nemzeti közösségekkel, akkor kevesebb probléma lenne a Kárpát-medencében. A tanácsülés részleteit ismertetve elmondta, hogy az Európai Unió és a hat Perzsa-öböl menti országot - Kuvait, Bahrein, Katar, Egyesült Arab Emírségek, Omán és Szaúd-Arábia - tömörítő Öböl Menti Arab Államok Együttműködési Tanácsa külügyminisztereinek tanácskozására kerül sor hétfőn. Szijjártó úgy vélte: a partnerországok közötti együttműködés fokozására többek között a bevándorlás kérdésében van szükség. "Nem az a feladatunk, hogy a bevándorlóknak Európában biztosítunk új életet, hanem az, hogy abban segítsük őket, hogy minél közelebb maradjanak az otthonaikhoz, és vissza tudjanak oda térni a konfliktusok rendezése után" - fogalmazott. Magyarország azt javasolja, hogy a menekültek millióinak otthont adó Jordánia, Libanon és az autonóm iraki Kurdisztán támogatásában is szorosabb együttműködés szülessen az uniós és az öböl menti országok között - mondta Szijjártó. A terrorellenes küzdelem területén is fokozni kell az együttműködést a magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint, hiszen az Iszlám Állam nevű terrorszervezet Európához hasonlóan a Perzsa-öböl országai számára is komoly fenyegetést jelent. Magyarország elkötelezett a terrorellenes harc fokozása mellett, és további együttműködést szorgalmaz a tanács országai között - mondta a miniszter. A tárcavezető arról tájékoztatott, hogy az Európai Unió ötödik legnagyobb exportpiaca az öböl menti térség, amelynek az unió az első számú kereskedelmi partnere. Elmondta, hogy a gazdasági együttműködés fokozására azért van szükség, mert a szabadkereskedelmi tárgyalások megszakadtak, a két térség közötti közös akcióprogram pedig 2013-ban lejárt. Magyarország azt szorgalmazza, hogy mindkét fél több rugalmasságot mutatva rendezze a szerződéses kapcsolatokat, mert az a gazdasági és kereskedelmi együttműködés alapja - hangsúlyozta Szijjártó Péter.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.