Közélet

Johnson: nem hagyjuk el Európát

Johnson: nem hagyjuk el Európát

2016. július 18., hétfő
Johnson: nem hagyjuk el Európát

Elhagyjuk az Európai Uniót, de ez nem jelenti azt, hogy elhagyjuk Európát - fogalmazott Boris Johnson brit külügyminiszter Brüsszelben, az uniós külügyminiszterek tanácskozását megelőzően hétfőn.

A brit miniszter kijelentette: érvényt kell szerezni a polgárok akaratának és ki kell vezetni Nagy-Britanniát az Európai Unióból. Ugyanakkor London "nem fogja feladni vezető szerepét Európában" - hangsúlyozta

Johnson

. Nagy-Britannia úgy, ahogy a múltban is, szorosan együtt fog működni Európával a kilépési tárgyalások ideje alatt és azt követően is. A politikus önmérsékletre szólította fel a török kormányt a puccskísérletet követő rendezés ideje alatt.

Federica Mogherini

, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője érkezéskor kijelentette, hogy Törökország jövője érdekében fontos, hogy egy véres puccskísérlet és mintegy 6000 letartóztatást eredményező "kegyetlen megtorlás" idején minden körülmények között megvédjék a jogállamiság intézményét. "A demokratikus és a jogalkotó intézményeket meg kell védeni" - tette hozzá.

Bert Koenders

holland külügyminiszter szerint segíteni kell Törökországot a "gyógyulási folyamatban". Meg kell előzni a szakadást, erősíteni kell a beruházásokat és meg kell védeni a jogállamiságot - fogalmazott.

Johannes Hahn

, uniós bővítési biztos aggasztónak nevezte a török puccskísérletet követő bírói letartóztatásokat. "Éppen az az intézkedés volt ez, amelytől féltünk"- fogalmazott. Véleménye szerint az elbocsátási lista már készen volt, csak a megfelelő pillanatra várt a török vezetés.

Jean-Marc Ayrault

francia külügyminiszter elítélte a katonai hatalomátvétel-kísérletet. "Arra kell ügyelni, hogy a török hatóságok nem vezessenek be olyan rendszert, amely visszafordítja az országot a demokrácia útján" - fogalmazott.

Jean Asselborn

luxemburgi külügyminiszter szerint az Európai Unió fontos szerepet játszhat abban, hogy csillapítja a Törökországban uralkodó feszültséget és segítséget nyújthat az országnak abban, hogy a rend mihamarabb visszaálljon. "Nincs kétségem afelől, hogy demokrácia van Törökországban, de afelől sincs, hogy a jogállamiság veszélyben van" - fogalmazott a miniszter, a bírói elbocsátásokra utalva.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.