Közélet

Illegális bevándorlás: Németországban egyre több menedékkérő perli be a menekültügyi hivatalt

Illegális bevándorlás: Németországban egyre több menedékkérő perli be a menekültügyi hivatalt

2016. június 12., vasárnap
Illegális bevándorlás: Németországban egyre több menedékkérő perli be a menekültügyi hivatalt

Németországban egyre több menedékkérő perli be a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalt (BAMF) ügyük elhúzódása miatt.

Hét végi sajtójelentések szerint a BAMF ellen menedékkérők által benyújtott úgynevezett intézményi mulasztás megállapítása iránti keresetek száma a tavaly év végi 2299-ről március végéig 3271-re emelkedett. A BAMF-hoz a menekültválság tavaly nyári elmélyülése óta több ezer embert vettek fel, a hivatalban így már több mint hatezren dolgoznak, de a kérelmek elbírálása tovább lassult. Az átlagos átfutási idő a tavaly augusztusi 4,9 hónapról 5,8 hónapra emelkedett, és a legtöbb menedékkérőnek arra is hónapokig kell várnia, hogy benyújtsa kérvényét. Az ügyek így valójában még hosszabbak, nem ritka, hogy a BAMF egy évvel azután dönt egy ügyben, hogy az adott személy Németországba érkezett. Az átfutási idő főleg azért növekedett, mert a hivatal a szír menedékkérők esetében az év elejétől az egyszerűsített eljárás helyett ismét teljes körű, a kérelmező személyes meghallgatására is kiterjedő eljárást folytat. Az ügyhátralék így tovább emelkedett, annak ellenére, hogy az év eleje óta a 2-3 ezerről az 500 körüli szintre csökkent az országba naponta érkező menedékkérők átlagos száma. A BAMF-nál május végén már 460 ezer kérelem várt elbírálásra. A német államigazgatás terheit az illegális határátlépés miatt hivatalból, automatikusan indított eljárások nagy száma is erősen növeli. Egy hét végén megjelent kimutatás szerint tavaly és az idei első negyedévben csaknem 700 ezer ilyen eljárást indított a határellenőrzésért felelős szövetségi rendőrség, és 360 ezret a jogszabálysértés csekély súlyára hivatkozva az ügyészség már meg is szüntetett. Több tartomány kormánya a bürokratikus terhekre hivatkozva kezdeményezi az illegális határátlépés dekriminalizálását. Bajorország azonban elutasítja a felvetést. A dekriminalizálás - az illegális határátlépés átsorolása a bűncselekmények közül az egyszerű szabálysértések közé - "teljesen rossz jelzés" lenne - idézték hírportálok

Winfried Bausback

tartományi igazságügyi minisztert, aki hangoztatta, hogy biztosítani kell az állam határának megvédéshez szükséges jogi eszközöket, és rámutatott, hogy most ugyan csekély számban jönnek menedékkérők Németországba, de a Földközi-tengeren ismét egyre többen érkeznek az EU területére.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.