Az oktatás, az egészségügy és a szociális szféra költségvetési támogatását növelné a 2017-es büdzsé tervezetéhez benyújtott módosító javaslataival a Magyar Szocialista Párt - jelentette ki Szabó Sándor országgyűlési képviselő szerdán Szegeden.
2010 óta az egészségügy, a szociális szféra, az oktatás területéről jelentős forrásokat von ki a kormány, és a jövő évi költségvetésben ennek csak minimális részét adnák vissza - mondta a politikus sajtótájékoztatóján. A képviselő hangsúlyozta, módosító javaslataikkal nem növelnék a költségvetés tervezett hiányát, a többi között a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak vagyonából, a Paks 2 Atomerőmű Fejlesztő Zrt. tőkeemelésére, a stadionépítésekre vagy a Liget-projekt szánt forrásokból csoportosítanának át. Az MSZP 350 milliárd forinttal növelné az egészségügyre szánt kiadásokat. A többletből 180 milliárdot bérfejlesztésre, 50 milliárdot az infrastruktúra megújítására, 60 milliárdot a háziorvosi rendszer megerősítésére, a fiatal pályakezdő orvosok támogatására fordítanának. Tízmilliárd forintot pedig az Országos Mentőszolgálat eszközeinek pótlására, elsősorban járművek vásárlására költenének - tudatta a honatya. A kormány 2010 óta a GDP-hez viszonyítva egyre kevesebbet fordít a szociális szférára. A terület támogatását mintegy 250 milliárd forinttal növelné a tervezethez képest az MSZP - mondta
Szabó Sándor
. A politikus megalázónak nevezte a tervezett 0,9 százalékos nyugdíjemelést. Az MSZP javaslata szerint ennek mértéke a legalacsonyabb nyugdíjak esetében sem lehetne kevesebb ezer forintnál. A családi pótlék összege 2008 óta nem változott, ezt és a gyerekneveléshez kapcsolódó más juttatásokat 30 százalékkal növelnék - tette hozzá. Jelentősen emelnék a jelenleg a járási hivatalokhoz tartozó támogatásokat is: az időskorúak járadékát, a foglalkozáshelyettesítő támogatást, valamint a közgyógyellátás keretösszegét 50, az ápolási díjat 100 százalékkal. Az oktatásban Szabó Sándor szavai szerint a kapkodás jellemzi a kormányzat lépéseit. Bebizonyosodott, hogy az állami fenntartás csődöt mondott, ahelyett azonban, hogy ezt beismerték volna, és visszaadnák az intézményeket az erre vállalkozó önkormányzatoknak, a teljes államosítás mellett döntöttek - mondta. Módosító javaslataival az MSZP frakció 222 milliárd forinttal bővítené az oktatásra szánt összeget. Ebből növelnék - más lépések mellett - a közgyűjteményekben és művészeti intézményekben dolgozók bérét, 30 milliárd forinttal a felsőoktatás reálértéken még mindig csak a 2010-es szinten lévő támogatását - közölte a képviselő. Szabó Sándor kitért saját egyéni módosító javaslataira is. Azt indítványozta, hogy a beszedett gépjárműadó 80 százalékát, valamint az ehhez kapcsolódó bírságokat, pótlékokat kapják meg az önkormányzatok, és a helyben befizetett személyi jövedelemadó 10 százaléka is kerüljön a településekhez. Javaslatot tett arra is, hogy 1,5 milliárd forintot csoportosítsanak át a szegedi fedett uszoda építésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.