Európa érdekeit kell szem előtt tartani az Európai Unió és Oroszország közötti kapcsolatok kiindulópontjaként: fontos, hogy újjáépüljön egy pragmatikus, a józan észen és a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd a felek között - közölte Szijjártó Péter az uniós külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozásán.
A külgazdasági és külügyminiszter sajtótájékoztatóján elmondta, a párbeszéd újraindítása mellett az EU-nak fontos érdeke az is, hogy legyen újra béke Ukrajnában, valamint az, hogy hosszú távon fenntartsuk egy átfogó gazdasági-kereskedelmi együttműködés létrehozásának lehetőségét "Lisszabontól egészen Vlagyivosztokig". A tárcavezető hangsúlyozta: "egyes közép-európai országok egészen egyszerűen nem engedhetik meg maguknak azt, hogy ne beszéljenek Oroszországgal (...) tudomásul kell vennie mindenkinek, hogy nekünk igenis szükséges és igenis fontos a közvetlen kapcsolat Oroszországgal".
Szijjártó Péter
szerint fel kell ismerni, hogy a Moszkvát sújtó uniós szankciók Oroszország mellett Ukrajna és bizonyos EU-tagállamok, köztük Magyarország gazdaságára is rendkívül negatív hatással vannak. Hozzátette emellett, hogy a globális kihívásokat is sokkal könnyebb legyőzni, ha együttműködünk az oroszokkal. A miniszter a minszki megállapodások kapcsán kiemelte, még mindig nem léptünk előre azok betartásában, de "világosan kell látni, hogy ez mindkét fél felelősségét felveti". Mint mondta, "kettőn áll a vásár": mindkét félnek be kell tartania a kötelezettségeit. Az európai egység fenntartása érdekében fontos, hogy az orosz szankciókról ne lehessen "fű alatt" dönteni, azt magas szintű politikai vitának kell megelőznie. Az uniónak el kell ismernie, hogy a közös döntések különböző mértékben érintik a különböző tagállamokat, Magyarország számára például eddig mintegy 4,5 milliárd dolláros veszteséget okoztak az Oroszország elleni büntetőintézkedések. Végül pedig, nem függhet az adott ország méretétől, hogy egy tagállam beszélhet-e Oroszországgal vagy sem, ezen a területen is fel kell számolni a kettős mércét - hangoztatta újságírók előtt Szijjártó. A magyar diplomácia vezetője a külügyminiszteri tanácsülés másik fontos témájáról, Iránról is beszélt. Kijelentette, a nukleáris megállapodás óriási siker, amely világosan mutatja a multilaterális diplomácia erejét. Szijjártó elmondta, Európának érdeke, hogy minél előbb stabilitás jöjjön létre a Közel-Keleten és Teherán szerepe ebben kulcsfontosságú. A tárcavezetők munkaebédjét a líbiai válság kérdése uralja, ezt követően pedig a közel-keleti helyzetről fognak egyeztetni az uniós külügyminiszterek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.