Közélet

A Parlamentig jutott a szegedi óvodabezárások ügye: a gyermekek jövőbeni lehetőségeit veszélyeztetik Botka Lászlóék

A Parlamentig jutott a szegedi óvodabezárások ügye: a gyermekek jövőbeni lehetőségeit veszélyeztetik Botka Lászlóék

2016. március 9., szerda
A Parlamentig jutott a szegedi óvodabezárások ügye: a gyermekek jövőbeni lehetőségeit veszélyeztetik Botka Lászlóék
vasutas_ovoda06_gs

Érthetetlennek nevezte B. Nagy László képviselő a Parlamentben, hogy a szegedi városvezetés népszerű óvodákat zárat be, köztük azt az egyetlen intézményt is, amelyik reggel ötkor nyit ki. Palkovics László oktatási államtitkár válaszában kifejtette, hogy a gyermekek jövőbeni esélyeit veszélyezteti és növeli a hátrányokat, ha egy önkormányzat jól működő óvodái bezárásáról dönt.

A szülői és ellenzéki tiltakozás ellenére

a baloldali többség a február 12-i közgyűlésen döntött az óvodabezárásokról

, így öt intézmény kapujára kerül lakat. Az üggyel kapcsolatban az Országgyűlés hétfői ülésén

B. Nagy László

, Szeged fideszes országgyűlési képviselője szólalt fel. A politikus emlékeztetett, hogy az elmúlt 20-25 évet tekintve rekordot dönt a női foglalkoztatás, ami felveti azt az igényt, hogy a gyermekeket bölcsődékben és óvodákban helyezzék el. Elmondta, hogy kibővítették a hagyományos bölcsődei lehetőségeket, létrejön a mini, a munkahelyi és a családi bölcsőde is, és a kormány számításai szerint a következő 3-4 évben 17 ezer új bölcsődei férőhely lesz, szélesebb körű ellátást biztosítva, jobban igazodva a családok igényeihez. A GYED extrát is kibővítették, már nem a gyermek egy, hanem fél éves korától jár, a támogatási forma egyre népszerűbb, s az idei évre úgy kalkulálnak, hogy 20-23%-os bővülés várható. B. Nagy elmondta, hogy 2010 és 2015 között mintegy 10 ezer férőhellyel az óvodai kapacitás, ezért is tartja érthetetlennek a kormánypárti honatya, hogy Szegeden öt óvodát zárnak be. „Az érintett intézmények között van olyan is, amelyik folyamatos túljelentkezéssel küzdött, tehát az egyik legnépszerűbb óvodája volt a városnak, a másik pedig az egyetlen, ami reggel 5 órakor nyitott ki. Mit csináljanak ezek után azok a szülők, akik hajnalban járnak dolgozni?” – vetette fel B. Nagy László.

Palkovics László

oktatási államtitkár válaszában hangsúlyozta, az óvodai és bölcsődei ellátás nem csak a munka és a magánélet összeegyeztetésének előmozdítását szolgálja, hanem alapvető beruházást is jelent a gyermek jövőjébe, javítja a hátrányos helyzetű gyermek esélyeit. Az adatokat ismertetve közölte, hogy Szegeden 12 önkormányzati bölcsőde működik 982 férőhellyel és 110%-os férőhely-kihasználtsággal, ami az államtitkár szerint egyértelműen azt támasztja alá, hogy igény van a gyermekek ellátására. Ennek fényében érthetetlen nevezte Palkovics, hogy miért tervezi a szocialista városvezetés egy gondozási egység rendelővé alakítását, és ezzel 24 bölcsődei férőhely megszüntetését. Az óvodai ellátásra áttérve szólt arról, hogy 3 éve kortól kötelezővé tették az óvodába járást, mely intézkedésnek a legfőbb célja, hogy a gyermekek már korai éveiktől azonos eséllyel, s hozzáféréssel kezdhetik meg az intézményes keretek között biztosított nevelést. Ezen felül időben felfedezhetőek a későbbi tanulási nehézségek, illetve a tehetségek egyaránt. Megjegyezte, ha mindez a munka eredményes az óvodákban, akkor az jelentősen befolyásolja az óvoda és iskola közötti átmenet megkönnyítését, hosszú távon pedig a korai iskolaelhagyók számának csökkentését hozhatja. „Amikor egy települési önkormányzat úgy dönt, hogy bezárja a magas kihasználtsági mutatók szerint jól működő óvodáit, a saját közigazgatási területén az óvodás népesség jövőbeni esélyeit veszélyezteti, növelve a hátrányok faktorait” – szögezte le Palkovics László. Hozzátette, az intézkedéssel a köznevelési törvényben foglalt kötelezettségét is megszegni láttatja, mely előírja, hogy aránytalan terhet nem róhat a fenntartó a gyermekekre. Példaként elmondta, aránytalan terhet akkor ró a fenntartó a gyermekekre, ha a nevelés és oktatás körülményeit az átlagos körülményekhez képest lényegesen nehezebbé teszi, illetve hogy jelentős költségnövekedést okoz a szülőknek a gyermek óvodáztatásában. Palkovics László közölte azt is, hogy a kormányzat hazai forrásokat is biztosít az óvodai férőhelyek fejlesztéséhez, az egyenlő esélyek megteremtésének fenntarthatóságához.

A parlamentben is téma volt a szegedi óvodabezárások ügye, amit felszólalásában érthetetlennek nevezett B. Nagy László.KLIKK: http://szegedma.hu/?p=616172

Közzétette: Szegedma Hírportál – 2016. március 8.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.