Közélet

A kürtőskalácsot hagyományos különleges termékké kívánják nyilváníttatni az EU-ban

A kürtőskalácsot hagyományos különleges termékké kívánják nyilváníttatni az EU-ban

2015. december 14., hétfő
A kürtőskalácsot hagyományos különleges termékké kívánják nyilváníttatni az EU-ban

Várhatóan a jövő év első negyedévének végén nyújtja be Magyarország azt a kérelmet, amelyben a kürtőskalácsot hagyományos különleges termékké kívánják nyilváníttatni az Európai Unióban - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

Gál Péter

elmondta: erről már egyeztetések folynak magyar és erdélyi szakmai szervezetek között, a szakmai egyeztetés célja, hogy minél hamarabb és minél nagyobb szakmai konszenzussal elkészüljön a szóban forgó magyar-székely édességre vonatkozó kérelem, amit Magyarország mihamarabb továbbíthat Brüsszelbe, az Európai Bizottságnak. Hozzátette: a hagyományos különleges termékoltalom lényege, hogy egy olyan receptúrát véd, amely már régóta létezik a társadalomban, régóta ismerik az ezzel a receptúrával készült terméket az emberek. Továbbá egy élő hagyományról van szó, amely adaptálja a technológiai változásokat is. Gál Péter kiemelte: az FM kiemelt célja, hogy a magyar értékeket felkutassa és megvédje. Ennek érdekében az ország az unió által rendelkezésre bocsátott eszközökkel is él. Ennek keretében célkitűzés, hogy Magyarország növelje e földrajzi árujelzővel ellátott magyar termékek számát, valamint emelkedjen a Magyarországhoz köthető hagyományos különleges termékek száma is. Így nem is lehet kérdés - vélekedett a helyettes államtitkár -, hogy a kürtőskalács alkalmas a hagyományos különleges termék oltalomra.

V. Németh Zsolt

, az FM környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára utalt arra: a Hungarikum Bizottság úgy döntött december 3-án, hogy a hungarikumok gyűjteményébe elmeli 55.-ként a kürtőskalácsot. De, ha a kürtőskalácsot az unióban is oltalom alá kívánja helyeztetni Magyarország, az unió által elismert védjegy-rendszerben is el kell ismertetni a terméket.

Tamás Sándor

, a romániai Kovászna megye tanácsának elnöke az hangsúlyozta: "azért szeretjük a kürtőskalácsot, mert a mienk". A románok is kürtöskalácsnak nevezik a kürtős kalácsot, de Angliában és Franciaországban is annak mondják. Ez ugyanis egy olyan székely-magyar termék, amelynek egy neve van, kürtőskalács. Ezt a Kárpát-medencében mindenki tudja Konstanzától Sopronig. Sokan jövedelem-kiegészítésként, de már sokan megélhetésük biztosítására is sütik a kürtőskalácsot. Sütésével a világban naponta már ezernél is többen foglalkoznak. A kürtöskalácsot előterjesztették az Erdélyi Magyar Értéktárba való felvételre is - fűzte hozzá.

Albert Zoltán

, a Nemzetközi Kürtőskalács Szaktestület ügyvivője az MTI kérdésére arról beszélt, hogy a kürtőskalács receptjét mindenki szabadon használhatja, a hagyományos különleges termék oltalom éppen ezt szolgálja, a kürtőskalács ugyanis nem egy termékvédjegy. Ez azt jelenti, hogy aki betartja a kürtőskalács előállítási receptúráját, az nevezheti a termékét kürtőskalácsnak.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.