Közélet

Trócsányi: precedensértékű lehet a kötelező kvóták ügyében indítandó per

Trócsányi: precedensértékű lehet a kötelező kvóták ügyében indítandó per

2015. november 17., kedd
Trócsányi: precedensértékű lehet a kötelező kvóták ügyében indítandó per
Trócsányi László

Precedensértékű per indulhat, ha a parlament kedden felhatalmazza a kormányt, hogy előkészítse a menekültek elosztására vonatkozó kötelező kvóták elleni keresetet, amelyet az Európai Bíróságra nyújtanak be - mondta az igazságügyi miniszter budapesti sajtótájékoztatóján.

A tárcavezető közölte: a keresetet decemberben nyújthatják be. Úgy vélte, a kötelező kvótákról hozott határozat "oktrojált norma", hiszen társadalmi elfogadottsága nincs, Európa lakosságának nagy része nem ért egyet vele, vagyis hiányzik a társadalmi legitimációja. Emellett a jogi legitimációjával kapcsolatban is kétség merült fel, a határozatnak több jogi hibája van - vélekedett. Kifejtette: nem világos, hogy a kötelező kvótákról elfogadott dokumentum legitim-e, mert a tartalma szempontjából jogi aktus, jogszabály-módosításnak felel meg, ugyanis egy előírás a tagállamoknak, hogyan kell eljárni, kiket kell befogadni. Ugyanakkor formailag határozatnak minősíti magát, hogy ne kelljen betartani a jogszabályokra vonatkozó eljárási követelményeket, ezért a nemzeti parlamenteket nem is kérdezték meg - mutatott rá. Úgy látja, a döntést a tartalom alapján kell megvizsgálni, nem az elnevezés alapján, az Európai Bíróság joggyakorlata is ez. A miniszter megjegyezte: a határozat általában sürgős, ideiglenes intézkedést jelent, amelyet valakinek az érdekében hoznak, de sem Magyarország, sem a többi ország érdekében nem születhetett, legfeljebb Olaszország és Görögország érdekében, de nem az EU segít nekik, hanem más tagállamokat kötelezhetnek erre.

Trócsányi László

hangsúlyozta: nem lehet Magyarországnak és más tagállamoknak kötelezettségeket megállapítani az akaratuk ellenére. Korábban önkéntes kvótákról volt szó, és ezt Magyarország is támogatta - emlékeztetett. Mint mondta, Szlovákia is Magyarországhoz hasonló lépésre készül, és remélik, hogy más országok is beavatkoznak a perbe Magyarország mellett. Ha az EU elvárja, hogy a tagállamok betartsák a normákat, az uniónak és intézményeinek is ezt kell tenniük - közölte. Megjegyezte: gyerekcipőben van a kvótákról szóló határozat végrehajtása, a tagállamok nem sietik el az alkalmazását. A gyakorlatban nem működik a kvóta, ez csak pótcselekvés. Közölte: megvizsgálják, hogy van-e elehetőség soron kívüli eljárást kérni, akkor viszonylag gyorsan születhet döntés, de valószínűleg ebben a kormányzati ciklusban lesz döntés. Remélhetőleg különös jelentőséget kap a kérdés a bíróságon - tette hozzá. Trócsányi László úgy vélte, a tagállamok az uniós csatlakozásukkor ugyan a szuverenitásukból fakadó hatáskörök egy részét átruházták, de nem mondtak le államiságuk, szuverenitásuk és függetlenségük lényegéről. Az pedig, hogy egy állam kiket enged be a területére, a nemzetközi jog alapján az állam döntésétől függ, és egy erre vonatkozó kötelező döntés sérti a szuverenitást - magyarázta. A miniszter a múlt heti párizsi terrortámadásokról elmondta: több korábbi akció is volt, amelyeknek el kellett volna gondolkodtatnia Európa lakosságát. Elemezni kell az okokat, hogy miért történhetett ez meg, és miért pont Franciaországban. A terrorista erők a káoszban érdekeltek - tette hozzá. Arra is kitért, hogy figyelni kell arra, hogy milyen nemzetbiztonsági kockázatokat rejt magában a migráció, és az is lényeges, hogy Európa hogyan tud védekezni a terrorista akciókkal szemben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.