Befejeződött az ár- és belvízvédelmi művek 2015. évi őszi felülvizsgálata az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATIVIZIG) működési területén. Az éves ellenőrzés alapján kijelenthető, hogy az igazgatósági ár- és belvízvédelmi művek védelmi képessége megfelelő, a személyi állomány felkészültsége is megfelelő, az esetleges védekezési feladatok megoldására alkalmas. Az ár- és belvízvédelmi biztonságot közvetlenül veszélyeztető azonnali beavatkozást igénylő jelenség nincs, a védelmi rendszer az Alsó-Tisza vidékén képes a mértékadó vízkárelhárítási események okozta veszélyek elhárítására.
A vonatkozó kormányrendelet értelmében évente egy alkalommal felül kell vizsgálni az ár- és belvízvédelmi műveket, azok műtárgyait, tartozékait, valamint a védekezési berendezések, gépek, eszközök és felszerelések állapotát. Ezek tudatában az ATIVIZIG egyes szakbizottságai idén is elvégezték ellenőrzési feladatukat. A szemlék augusztus-október hónapokban zajlottak, melyek eredményeit, tapasztalatait a vízügyes szakemberek kiértékelték, s a szükséges feladatokról intézkedési tervet készítettek a következő évre vonatkozólag. A belvízvédelmi szemlék során a szakemberek bejárták az igazgatóság kezelésében lévő, mintegy 1200 km hosszú csatornahálózat meghatározó helyeit és műtárgyait, ellenőrizték a szivattyútelepeket és csatorna őrtelepeket. A korábban vízgazdálkodási társulati kezelésben lévő (állami tulajdonú) vízrendezési és vízhasznosítási művek mintegy 3200 km hosszban, és az ehhez tartozó 80 db szivattyútelep a tavalyi évtől az ATIVIZIG kezelésébe került át. Továbbá folyamatban van 400 km hosszúságú önkormányzati csatorna üzemelésre való átvétele is. Az összesen mintegy 3600 km hosszú csatornák jellemző szakaszait is felülvizsgálták a vízügyi szakemberek. A korábban is ATIVIZIG kezelésében lévő műtárgyak mintegy 80 %-a üzemképes. Néhány esetben kisebb javítás szükséges, a nagyobb javítási munkáltatokat igénylő, illetve üzemképtelen műtárgyak száma elenyésző. Az idén elvégzett preventív beavatkozásoknak, a közfoglalkoztatásnak, és a vízszolgáltatás érdekében történő gaztalanítási és kotrási munkáknak köszönhetően az igazgatósági belvízvédelmi művek a korábbi évek fenntartási szintjén vannak. A felülvizsgálat az árvízvédelmi és folyószabályozási művekre is kiterjedt. A térség árvízvédelmi biztonságának jelentős növelését szolgálják az ebben az esztendőben befejezett árvízvédelmi beruházások Szeged belvárosában, és az ún. torontáli térségben (Tisza és Maros folyó bal part). Ezen túlmenően a Dong-ér jobb és bal partján, valamint a Hármas-Körös bal parti védvonalán a védelmi képesség helyreállítása is megtörtént. Minden évben nagy figyelmet kapnak a védvonalakat keresztező létesítmények: a felülvizsgálatok során az árvízvédelmi biztonságot nagymértékben befolyásoló, azonnali beavatkozást igénylő keresztező műtárgyat a szakbizottságok nem találtak. Az idei évben uniós támogatással valósult meg az ATIVIZIG által üzemeltetett Szegedi Medencés Kikötőben a kereskedelmi célú vízi határátkelőhely létesítése/felújítása. Az igazgatóság munkatársai a hajózóútban található akadályokat eltávolították, a hajózási jeleket felújították. Az érvényben lévő nemzetközi egyezményeknek megfelelően a vízügyes szakemberek együtt ellenőrizték a magyar – román és magyar-szerb közös érdekeltségű ár- és belvízvédelmi műveket, melyekről a felek közösen megállapították, hogy azok megfelelően látják el feladataikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.