A parlament a nap folyamán folytatni fogja azoknak a jogszabályoknak a megalkotását, amelyek felhatalmazást adnak a horvát-magyar határon is meg tudják állítani az illegális bevándorlást - közölte napirend előtti felszólalásában a fideszes Németh Szilárd.
Friss hírek és fotók a migrációs válságról folyamatosan, percről percre itt a SZEGEDma.hu-n!
A tegnapi nap eseményeiről szóló részletes tudósításunk ide kattintva olvasható teljes egészében.19.41: ET-ülés - Németh Zsolt: humanizmus és ésszerűség közötti egyensúlyt kell teremteni
Meg kell találni a megfelelő egyensúlyt a humanizmus és az ésszerűség között - hangsúlyozta
Németh Zsolt
, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke kedden Strasbourgban, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének (ETPK) a migrációs és menekültügyi helyzetről folytatott vitájában. A fideszes politikus szerint különösen a politikai menekültek iránt kell humanizmust tanúsítani, és tiszteletben kell tartani a rájuk vonatkozó nemzetközi egyezményeket. A gazdasági migránsok vonatkozásában ugyanakkor Európának az eszét kell használnia - tette hozzá. "Európának korlátozott a képessége arra, hogy különböző társadalmi, kulturális hátterű tömegeket integráljon" - vélekedett a magyar képviselő. Azt kérte, hogy a politikusok ne csak a médiában megjelenő, tragikus képsorokból induljanak ki. A képek alkalmasak érzelmek kiváltására, de gondolkodni is kell, és "meg kell fontolnunk, hogy hosszú távon milyen Európában akarunk élni" - érvelt a politikus. Németh Zsolt a válság külső és belső dimenziói között is a helyes egyensúly keresését szorgalmazta, öt fő csoportba sorolva a teendőket. Szerinte először is meg kell szüntetni a válság kiváltó okait jelentő háborúkat. Másodszor meg kell védeni a schengeni övezet külső határait, mert ha ezt nem teszik, akkor összeomlik az övezeten belüli akadálytalan mozgást biztosító rendszer. Harmadszor meg kell reformálni a menedékért folyamodók regisztrálására vonatkozó dublini szabályokat. E vonatkozásban egyetértését hangoztatta az ETPK vitaalapjául szolgáló jelentéstevői indítvánnyal, mely szerint az európai menekültstátus felé kell elmozdulni. Negyedik teendőként a biztonságosnak számító tranzitországok pénzügyi támogatását javasolta, ötödikként pedig az embercsempészek elleni harc fontosságát emelte ki Németh Zsolt.
19.23: Külügyi szakértő: ébredési folyamatot jelent a német menekültügyi reform
A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint egyfajta "ébredési folyamatot" jelent a német kormány keddi ülésén elfogadott menekültügy reformcsomag.
Tamási Anna
az M1 esti műsorfolyamában a hírre reagálva úgy fogalmazott: Németország a "kezdeti lelkesedését" követően kezd szembesülni a probléma igazi természetével, s a helyzet súlyosságával. A német kormány által kedden a törvényhozás elé terjesztett a menekültügyi eljárásról és a menedékkérők ellátásáról szóló törvényt módosító javaslatok az eljárások felgyorsítását, a menekültügyi rendszerben védelemre nem szoruló embereket vonzó, úgynevezett rossz ösztönzők kiküszöbölését, a tartományok pénzügyi terheinek enyhítését, a menekültek jobb integrációját és a menedékre nem jogosult kérelmezők gyorsabb hazatelepítését szolgálják. A kormány továbbá elkülönített 5 milliárd eurót a menekültválság 2016-ban adódó költségeinek fedezésére, és 2018-ig felfüggesztett néhány építésügyi előírást, hogy gyorsabban alakíthassanak ki újabb menekültszállásokat. Tamási Anna a reformok között a legfontosabbként a kiutasítási eljárások meggyorsítását emelte ki. Az eljárások meggyorsítása nyomán, három hónap alatt lezárnák ezeket az ügyeket. A külügyi intézet kutatója kiemelte továbbá, hogy a német kormány a balkáni országok közül Albániát, Koszovót és Montenegrót is a biztonságok országok közé sorolta, így az innen érkező migránsok nem jogosultak menekültstátuszra. A kutató fontos elemnek nevezte továbbá, hogy a német kormány a menekülteknek nyújtandó pénzbeli juttatást minimálisra csökkentené, s amit lehet, természetbeni ellátásként kapnának meg a menekültek. A német kormány döntött továbbá arról is, hogy 150 ezer új férőhelyet biztosítanak a menekültek számára, s még hatékonyabban segítik majd a migránsok beilleszkedését a társadalomba, s a munkaerőpiacra. Tamási Anna szerint a német kormány menekültügyi tervei azt jelzik, hogy már látják: a menekültek korlátlan beengedése a biztonsági kockázatokon túl "szívóhatást" is eredményezett. Ennek nyomán mostanra felismerték, az ilyen sebességgel érkező menekülttömeg ellátása hatalmas kihívás országuk számára - fejtette ki az M1 aktuális csatornának nyilatkozva a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója.
19.08: Orbán és Sobotka szerint kulcsfontosságú a V4 egységének megőrzése
Kulcsfontosságúnak nevezte
Orbán Viktor
magyar és
Bohuslav Sobotka
cseh miniszterelnök a V4-ek, azaz a visegrádi tagállamok (Magyarország és Csehország mellett Szlovákia és Lengyelország) együttműködésének és egységének megőrzését a migrációs válság kezelése érdekében - közölte a két kormányfő keddi New York-i tárgyalásáról beszámoló Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel. Az ENSZ-székházban tartott találkozó fő témája a migrációs helyzet volt, ezzel kapcsolatban Orbán Viktor megköszönte Csehország felajánlásait a kétoldalú katonai együttműködés keretében. Egyetértettek, hogy tovább kell erősíteni ezen a területen az együttműködést - tájékoztatott a sajtóiroda vezetője.
18.16: Orbán: világméretű problémára világméretű választ!
A migrációs válság volt a fő téma
Orbán Viktor
miniszterelnök és
Abdel-Fattáh esz-Szíszi
egyiptomi államfő keddi tárgyalásán, a New York-i ENSZ-székházban. A felek megállapították, hogy a jelenlegi migrációs válság világméretű probléma, ezért az arra adott válasznak is világméretűnek kell lennie - mondta a kétoldalú találkozóról beszámoló
Havasi Bertalan
, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-nek. Közölte: a két politikus szerint mindenképpen meg kell akadályozni, hogy Európában a migrációs válság miatt iszlámellenes hangulat alakuljon ki. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor leszögezte - idézte szavait a sajtóiroda vezetője -, hogy nem az iszlám a probléma, hanem a tömeges és illegális migráció. A magyar kormányfő és az egyiptomi elnök egyetértett abban is, hogy a két ország közötti, a közelmúltban Budapesten aláírt megállapodások végrehajtása fontos, és folyamatosan zajlik. Végül Abdel-Fattáh esz-Szíszi hivatalos látogatásra hívta meg Kairóba Orbán Viktort - tájékoztatott Havasi Bertalan.
17.10: Horvát miniszterelnök: Budapest politikája elfogadhatatlan
Budapest hivatalos politikája emberileg és európai szemmel nézve is elfogadhatatlan - jelentette ki
Zoran Milanovic
horvát miniszterelnök kedden újságíróknak Opatovacon a migránsválsággal összefüggésben. A kormányfő arra a kérdésre válaszolt, hogy mit tesz Horvátország, ha Magyarország lezárja a horvát-magyar zöldhatárt. A horvát közszolgálati televízió honlapján is látható videó szerint a horvát miniszterelnök a sajtónak nyilatkozva azt állította: Magyarországon már több mint egy éve nincs amerikai nagykövet, ami szerinte önmagáért beszél. (
Colleen Bell
, az Egyesült Államok budapesti nagykövete idén január 21-én adta át megbízólevelét
Áder János
köztársasági elnöknek.) "Nem szeretek Magyarországról beszélni, mert annak mindig van etnikai áthallása" - hangsúlyozta. "A magyarok ugyanolyan emberek mint mi, ők is egy nemzet, de ami Budapest hivatalos politikáját illeti, számomra emberileg és európai szemmel nézve is elfogadhatatlan" - szögezte le. A kormányfő úgy véli: Magyarország nem tudja lezárni határait, ha csak falat nem épít, olyan "szégyenletes" falat, mint amilyet (a magyar-szerb határon) Vajdaság felé is épített. Szavai szerint azt már lezárt határnak nevezik, mint amilyen Ciszjordánia és Izrael között létezik, amely nem fogja megállítani az embereket. "Mit fognak tenni, lőni fognak rájuk?" - fogalmazott a horvát kormányfő. Zoran Milanovic azért látogatott el az opatovaci sátortáborba, hogy személyesen gratuláljon az ott szolgálatot teljesítő rendfenntartóknak a rendőrség napja alkalmából. A hivatalos sajtótájékoztató után körüljárta a tábort, majd néhány újságírói kérdésre is válaszolt.
17.08: Tizenhárom ítéletet hozott a bíróság határzár tiltott átlépése miatt kedden
Tizenhárom ítéletet hozott határzár tiltott átlépésének bűntette ügyében a Szegedi Járásbíróság kedden - tájékoztatta a Szegedi Törvényszék szóvivője az MTI-t.
Juhászné Prágai Erika
közölte, hogy a bíróság hat vádlottat egy évre, hetet két évre kiutasított Magyarország területéről. Egy esetben a bíróság a tárgyalás elhalasztásáról döntött. A vádlottak többségükben afgán állampolgárságúnak vallották magukat, de volt köztük olyan is, aki albán személyi adatokat közölt. A vádlottak a mások által korábban megrongált határzáron keresztül, vagy a kerítés alatt és felett átmászva léptek illegálisan magyar területre. A bíróság ítéleteit a vádlottak és védőik többségükben tudomásul vették, így azok jogerősek, két ügyben azonban fellebbezést jelentettek be enyhítés érdekében. A terheltek úgy nyilatkoztak, hogy nem kérik a tolmács által anyanyelvükre lefordított ítélet írásbeli kézbesítését.
16.48: Magyar Honvédség: egyre több civil venne részt honvédelmi feladatokban
Az elmúlt napokban több civil állampolgár kereste meg a Magyar Honvédség hadkiegészítő parancsnokságait, hogy részt vállaljanak a migrációs válság okozta feladatokban és az ideiglenes biztonsági határzár építésében, ezért szívesen jelentkeznének katonai szolgálatra - írta a Magyar Honvédség Hadkiegészítő és Központi Nyilvántartó Parancsnokság (MH HKNYP) kedden a honvedelem.hu oldalon közzétett közleményében. Kiemelték, hogy Magyarországon 2004-ben megszűnt a békeidejű hadkötelezettség, leszerelt az utolsó sorköteles katona, ezért Magyarországon békeidőszakban csak önkéntes jelentkezés alapján teljesítenek katonai szolgálatot az arra elhivatottságot érző nők és férfiak a Magyar Honvédségben. "Az Alaptörvény értelmében azonban minden magyar állampolgár köteles a haza védelmére" - tették hozzá. Rendkívüli állapot idején - vagy ha arról megelőző védelmi helyzetben az Országgyűlés határoz -, a magyarországi lakóhellyel rendelkező, nagykorú, magyar állampolgárságú férfiak katonai szolgálatot teljesítenek. Ezzel együtt hangsúlyozták: "Magyarországon jelenleg nem vezették be a különleges jogrendi időszakot, tehát a hadkötelesek sorozására és behívására sem kerül sor". Azon önkéntes tartalékosok számára, akikre szükség van, az MH HKNYP hivatalosan postai úton vagy elektronikus ügyfélszolgálati rendszeren keresztül küldi ki a behívóparancsot személyre szólóan, és - mint megjegyezték - "nem teszi közzé azt az interneten!". Az MH HKNYP közleményében egyúttal a magyar állampolgárokat arról tájékoztatta, hogy "aki kedvet érez, hogy jelentkezzen a Magyar Honvédség állományába, mint szerződéses katona, vagy éppen kipróbálná magát, mint önkéntes tartalékos, keresse fel a lakóhelye szerinti - Budapesten és az ország megyeszékhelyein található - katonai igazgatási irodát (toborzó irodát) és jelentkezzen a Magyar Honvédség állományába!". Az irodák elérhetőségeit megtalálhatók
ITT. Továbbá a szerződéses katonai szolgálattal kapcsolatos tájékoztatót a hadkiegeszites.hu oldalon a Katona akarok lenni menüpontban, az önkéntes tartalékos szolgálatvállalással kapcsolatos tájékoztatót a Tartalékos akarok lenni menüpontban lehet elolvasni. Az MH HKNYP kéri, ha a parancsnokság feladatrendszerével kapcsolatos témákban szeretne tájékozódni, kövesse figyelemmel honlapjukat, ha ügyet kíván intézni, akkor a hknyp@hm.gov.hu címre várják levelét. Ha a katonai szolgálatvállalásokkal kapcsolatban szeretne tájékozódni és érdeklődni, keresse fel lakóhelye szerinti irodákat - olvasható a hadkiegészítő parancsnokság közleményében.
15.56: Egészségügyi szűrővizsgálatra kötelezhetnék a menedékkérőket
Kötelező egészségügyi szűrővizsgálatot rendelhetne el az országos tisztifőorvos a menedékkérőknek tömeges bevándorlás okozta vagy más egészségügyi válsághelyzetben, ha a parlament elfogadja az erről szóló kormányzati törvényjavaslatot. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kedden nyújtotta be az Országgyűlésnek az egészségügyi törvény módosítására tett javaslatát. Ennek alapján a szűrővizsgálatok helyét a menekültügyi hatóság jelölné ki. Az indítvány értelmében ha a menekültstátuszért folyamodó az államhatárról szóló törvény szerinti tranzitzónában adja be kérelmét, akkor ott kell elvégezni a szűrővizsgálatot. Ebben az esetben a tranzitzónából az ország területére való belépés feltétele egy igazolás, amelyet a szűrővizsgálatot végző szerv állít ki a vizsgálati minták levételéről. A törvénymódosítás kimondaná, hogy tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben az egészségügyi válsághelyzeti szabályok alkalmazandók, ami Balog Zoltán indoklása szerint lehetővé tenné az egészségügyi ágazat hatékony reagálását, Magyarország közegészségügyi-járványügyi biztonságának szavatolását. A javaslat azt is tartalmazza, hogy az egészségügyi válsághelyzeti ellátásban részt vevőknek az egészségbiztosítás által fedezett összegen felül felmerülő költségeit a központi költségvetés téríti meg. A törvény a kihirdetését követő napon léphet hatályba. Balog Zoltán általános indoklásában azt írta: Magyarország közegészségügyi-járványügyi helyzete jelenleg stabil, azonban a tömeges bevándorlás okozta migrációs nyomás szükségessé tesz olyan intézkedéseket, amelyekkel a kialakult helyzet hatékonyan kezelhető. A most javasolt szabályok biztosítják az ország közegészségügyi-járványügyi védelmét - hangsúlyozta a miniszter.
13.23: Pécsett és Zalaegerszegen is tárgyalhatják a büntetőügyeket
Az Országgyűlés keddi rendkívüli ülésén
lehetővé tette, hogy az illegális bevándorlással összefüggő büntetőügyeket Szeged mellett Pécsett és Zalaegerszegen is tárgyalhassák a bíróságok. A fideszes Tuzson Bence és Vas Imre erről szóló - sürgős tárgyalásban megvitatott - törvényjavaslatát 136 igen szavazattal, 26 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett fogadta el a parlament.
12.16: Soltész: a migrációról és a kárpátaljai helyzetről is tárgyalt a Karitatív Tanács
A migrációról, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) feladatvállalásáról és a kárpátaljai helyzetről egyeztettek a karitatív szervezetek a Karitatív Tanács keddi ülésén - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára sajtótájékoztatón, Budapesten. Soltész Miklós elmondta: a Karitatív Tanács tagjai - a Katolikus Karitász, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Református Szeretetszolgálat, az Ökumenikus Segélyszervezet és a Magyar Vöröskereszt -, továbbá a Johannita Segítő Szolgálat, a Szent Lukács Görögkatolikus Szeretetszolgálat vezetői arról számoltak be, hogy egyre több önkéntes csatlakozik hozzájuk, így el tudják látni az elmúlt időszakban megsokszorozódott feladataikat. Az államtitkár közlése szerint a karitatív szervezetek nemzetközi segítséget is kapnak, és ők maguk is sokszor a határon átnyúlva, Horvátországban és Szerbiában is dolgoznak. Soltész Miklós beszámolt arról is, hogy a megbeszélésen egyeztettek a HÖOK vezetőivel is. A leendő nyelvtanárok, nyelvészek, orvostanhallgatók, szociális munkás szakon tanuló diákok a tolmácsolásban, a családok, fiatalok ellátásában tudnak majd segíteni, továbbá a hallgatói szervezet felajánlotta egy-egy terület megtisztítását, rendbetételét is. A Karitatív Tanács tagjai azt kérték a HÖOK vezetőitől, hogy a karitatív szervezetek munkájába bekapcsolódva, az ő irányításukkal dolgozzanak, hiszen így biztosítható, hogy a fiatalok szakszerűen, rendszeresen és folyamatosan segítsenek - mondta az államtitkár. Soltész Miklós szólt arról is, hogy továbbra is nagy figyelmet fordítanak a kárpátaljai, ukrajnai helyzetre. "Nem szabad, hogy a migrációs válság elfedje a kárpátaljai, illetve ukrajnai segítségnyújtás szükségességét" - hangsúlyozta. A megbeszélésen a segélyszervezetek döntöttek arról, hogy újrakezdik, illetve folytatják az élelmiszer- és pénzadományok gyűjtését, továbbá a fűtés- és kazánszerzési támogatást, amelyre ezen a télen is nagy szükség lesz Kárpátalján - tette hozzá.
12.09: Újabb migránscsoport érkezett Beremendre
Újabb migránscsoport jött a beremendi határátkelőhöz kedd délelőtt - közölte az M1 aktuális csatorna tudósítója. A Horvátország felől 10 busszal érkező illegális bevándorlókat a magyar határőrizeti szervek átvizsgálják, magyar buszokra szállítják át, a magyarbólyi vasútállomásra viszik és onnan utaztatják tovább őket. Az M1 tudósítója a helyszínen azt tapasztalta, hogy még folynak a munkálatok a beremendi tranzitzóna kialakítására. Theisz Ferenc (Fidesz-KDNP), Beremend polgármestere az MTI megkeresésére azt mondta, hogy nincs információja a határ esetleges lezárásával kapcsolatban. Kiemelte ugyanakkor a határnál szolgálatot teljesítő rendőrök, katonák példás helytállását, és azt, hogy az önkormányzat továbbra is segíti a munkájukat. Példaként hozta fel, hogy közmunkások végzik az átkelő takarítását, a hulladékok összegyűjtését.
11.20: Fidesz: meg kell védeni az országot
A fideszes Németh Szilárd az Országgyűlés keddi ülésén elmondta, hogy a parlament a nap folyamán folytatni fogja azoknak a jogszabályoknak a megalkotását, amelyek felhatalmazást adnak a horvát-magyar határon is meg tudják állítani az illegális bevándorlást. Felhívta a figyelmet, hogy már rég dönthettek volna, de a baloldali képviselők eddig egyetlen egy javaslat gyorsabb tárgyaláshoz sem járultak hozzá. Értékelése szerint a statisztikai számokból jól látható, hogy a magyar-horvát határ felé tolódott el az illegális bevándorlás, hiszen a határátlépések 97-98 százaléka ott történik. A kormánypárti politikus felidézte az eddig tett intézkedéseket, illetve azt is, hogy nemzeti konzultáció keretében kérdezték meg az embereket a véleményükről. Mint mondta, 1,1 millió ember azt kérte, hogy a kormány védje meg az országot. Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára azt hangsúlyozta, a kormány végrehajtja az emberek döntését: megvédi Magyarország határait. Elmondta, hogy a parlament előtt lévő törvényjavaslat a bíróságok illetékességét változtatja meg annak érdekében, hogy az illegális bevándorlással összefüggő büntetőügyeket ne csak a Szegedi Járásbíróság tárgyalhassa.
10.10: Barcson megerősített csapattal segít az Ökumenikus Segélyszervezet
Mivel az elmúlt egy hétben megtízszereződött a Horvátországból Barcsra érkező migránsok száma, a számukra kialakított pihenőhelyen újabb sátorral, megnövelt készletekkel és megerősített csapattal folytatja a segítségnyújtást az Ökumenikus Segélyszervezet - tájékoztatta a szervezet kedden az MTI-t. Közölték: a horvát határnál fekvő somogyi városban szeptember 20-án kezdték meg a munkát, és míg az első napon 182 illegális határátlépő ellátását kellett megoldani, addig az elmúlt napokban már csaknem 2000 ember érkezett 24 óra alatt. A segélyszervezet humanitárius szakemberekből, szociális munkásokból, tolmácsokból és önkéntesekből álló csapata váltásokban 24 órás ügyeletet lát el. Az elmúlt napok tapasztalatai és a kilátásba helyezett határzár miatt a segélyszervezet a következő napokban további növekedéssel számol, ezért az újonnan felállított sátrat és a több szervezet által használt közös tárolókonténert nagymennyiségű segélyáruval töltik fel. A készletek az ivóvízen, valamint a gyümölcsöt, olajos halkonzervet és pitát tartalmazó élelmiszercsomagokon kívül speciális gyermekételeket és pelenkát is tartalmaznak. Az Ökumenikus Segélyszervezet szeptember 15-én felállított mobilcsapatai az elmúlt két hétben csaknem 80 ezer embert láttak el Beremenden, Barcson, Magyarbólyban, valamint Hegyeshalmon. A közleményben kitértek arra is, hogy a szervezet adománygyűjtést indított, amelyhez szeptember 30-ig lehet csatlakozni az 1353-as adományvonal hívásával vagy sms-sel 250 forint adománnyal, a
honlapon pedig online felajánlással.
08.49: Tizennyolc eljárást kezdeményezett az ügyészség határzár tiltott átlépése miatt
Újabb tizennyolc migráns bíróság elé állítását kezdeményezte a Szegedi Járási Ügyészség határzár tiltott átlépésnek bűntette miatt kedd reggelig - tájékoztatta a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője az MTI-t.
Szanka Ferenc
közölte, a vádirat szerint a migránsok többségében Kelebia és Ásotthalom térségében érkeztek Magyarország területére. Nyolcan a már mások által megrongált határzáron keresztül, tízen a kerítés alatt vagy azon átmászva lépték át illegálisan a határt. A vádlottak közül - akik valamennyien elismerték a bűncselekmény elkövetését - 12 afgán, három albán, kettő iraki, egy pedig szír állampolgárnak vallotta magát. A migrációs válsághelyzet kihirdetése óta a Szegedi Járási Ügyészség 264 elkövetővel szemben kezdeményezett gyorsított eljárást határzár tiltott átlépésének bűntette miatt - tudatta a csoportvezető ügyész.
08.11: Trócsányi: az ET főtitkára pozitív érzésekkel távozott a megbeszélésről
A magyar igazságügyi miniszter szerint
Thorbjorn Jagland
, az Európa Tanács (ET) főtitkára és jogászcsapata "alapvetően pozitív érzésekkel" távozott a vele folytatott hétfői strasbourgi megbeszélésről.
Trócsányi László
az M1 aktuális csatornán kedden a találkozót értékelve azt mondta, szerinte "jó irányba indultak el a dolgok". A tárcavezető a migrációs válsággal kapcsolatban szeptember 15-én hatályba lépett magyar törvények tartalmát és azok gyakorlati alkalmazását ismertette az ET norvég főtitkárával, miután Jagland levélben fordult Orbán Viktor miniszterelnökhöz, hogy az ET megvizsgálhassa a jogszabályokat. Thorbjorn Jagland a megbeszélést követően arra az újságírói kérdésre, elégedett volt-e a miniszter által elmondottakkal, azt válaszolta, hogy ez bonyolult kérdés, a szeptember közepén életbe lépett magyar törvényeket alaposabb vizsgálatnak kell alávetni, mert egyelőre csak a nyilvánosságban megjelent információkkal rendelkeznek.
07.27: Hétfőn több mint 5300 emberrel szemben intézkedtek a határon
Hétfőn 5335 illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata kedd reggel a police.hu oldalon. A tájékoztatás szerint közülük 110 embert a magyar-szerb határszakaszon, 5224-et a magyar-horvát határszakaszon vontak intézkedés alá. Közokirat-hamisítás miatt hat embert fogtak el a rendőrök, két emberrel szemben pedig embercsempészés miatt indult büntetőeljárás - közölték.
07.21: Szijjártó: a szíriai konfliktus rendezése nélkül nem lehet megoldani az európai bevándorlási válságot
A szíriai konfliktus megoldása nélkül az európai migrációs válság nem megoldható, mert a bevándorlók egy jelentős része Szíriából érkezett, egy másik jelentős része pedig arra hivatkozik, hogy onnan érkezett - jelentette ki
Szijjártó Péter
külgazdasági és külügyminiszter az Európai Unió külügyminisztereinek az ENSZ-közgyűlés általános vitája alkalmából rendezett hétfői New York-i tanácskozásán. Az eseményről az MTI-nek nyilatkozó tárcavezető hozzátette, hogy "...amióta azok az ominózus mondatok Németországban elhangzottak, hogy várják a szíriaiakat, azóta mindenki szíriai a határon, és természetesen nincs útlevele. Ezért a szíriai válság megoldása nélkül esélyünk sincsen arra, hogy a bevándorlási nyomást csökkentsük Európán". Szijjártó Péter elmondta: az eszmecserén jól látható volt, hogy Szíriával kapcsolatban az unión belül még mindig eltérőek a megközelítések. A magyar miniszter hangsúlyozta, hogy új, innovatív módszerekre van szükség, mert a régiek nem jártak sikerrel. Elmondta, a magyar kormány egyetért a német kancellárral abban, hogy a szíriai konfliktust csak az összes szereplő bevonásával lehet megoldani. A rendezés érdekében pedig az Európai Uniónak és a transzatlanti közösségnek Oroszországgal is szorosabbra kell fűznie az együttműködést. Európai partnereinek ezenkívül Szijjártó amellett érvelt, hogy a közösségnek növelnie kellene erőfeszítéseit a légicsapások és a kiképzés terén az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezetével szemben, amely egyre nagyobb területek destabilizálásával egyre több embert űz el otthonából, akik Európa felé veszik az irányt. Emlékeztetett rá, hogy az iraki kurd Erbílben 150 magyar katona biztosítja az ottani erők kiképzését. Szijjártó Péter az MTI-nek elmondta, megállapodást írt alá
Szalahuddin Rabbani
afgán külügyminiszterrel a két szaktárca közötti együttműködésről, és ennek nyomán rendszeressé válnak majd a kétoldalú politikai konzultációk. Ezzel kapcsolatban a magyar miniszter rámutatott, hogy Afganisztán a migráció egyik kibocsátó országa, ezért Magyarországnak és Európának is kulcsfontosságú érdeke, hogy ott stabilitás legyen. A tárcavezető helyesnek nevezte, hogy Magyarország 2015-től 2017-ig évi félmillió dollárt különít el az afganisztáni biztonsági erők kiképzésére, mint ahogy azt is, hogy az országban maradtak a kiképzést biztosító tisztek. Hangot adott meggyőződésének, hogy a varsói NATO-csúcson "erősen meg kell fontolni a 2017 utáni helyzetet". "A legrosszabb megoldás az lenne, hogy a nemzetközi erők kivonulnak csak azért, mert ezt már egyszer eldöntöttük, ugyanakkor pedig romba dől minden, amit évek komoly erőfeszítéseivel és emberáldozataival létrehoztunk" - jelentette ki. Hozzáfűzte: Szalahuddin Rabbani a tárgyaláson világossá tette, hogy kormányának egyik legfontosabb célja a fiatalok otthon tartása. Szijjártó Péter tárgyalt
Taíb Bakus
tunéziai külügyminiszterrel is. Mint elmondta, kétoldalú találkozójukon egyetértettek abban, hogy globális felelősség- és szerepvállalásra van szükség a bevándorlási hullám kezelésében. Tunéziában a líbiai bevándorlóktól és az instabil líbiai helyzettől sokat szenvednek, mint ahogy az Európa számára is káros, ezért össze kell fogni a megoldás érdekében. A magyar miniszter a magyar kormány támogatásáról biztosította tunéziai kollégáját a terrorizmus elleni küzdelemben. Elmondta neki, hogy a V4-országok létrehoztak egy közös "forró drótot" utazási tanácsaik harmonizálására, amelyeken nyáron azért nem módosítottak, mert nem akartak segédkezni a merénylőknek az addig stabil tunéziai rendszer bedöntésében.
Erlan Abdülajev
kirgiz külügyminiszterrel folytatott tárgyalásaival kapcsolatban Szijjártó Péter kijelentette, hogy miközben az EU közép-ázsiai stratégiát készít elő, a mindennapi kihívások közepette is képesnek kell maradnia arra, hogy egy dimenzióval magasabban is gondolkodjon. Kitért rá, hogy Kirgizisztán most lépett be az Eurázsiai Unióba, a vele való kapcsolatok fejlesztése európai és magyar érdek is. A két miniszter megállapodott abban, hogy a két ország megköti a beruházásvédelmi és a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást. A magyar Eximbanknál 20 millió eurós hitelkeretet nyitottak, elősegítendő a magyar vállalatok kirgizisztáni szerepvállalását a gyógyszeriparban és az energetikai szektorban.
Abdullah bin Zajed al-Nahjannak
, az Egyesült Arab Emírségek külügyminiszterének Szijjártó Péter hétfőn New Yorkban azt javasolta, hogy az öböl menti arab ország nyisson budapesti nagykövetséget a kereskedelmi kapcsolatok fellendítése érdekében. Gilbert Saboy andorrai külügyminisztert magyar kollégája biztosította, hogy Magyarországnak érdeke, hogy minél előbb megköttessen Andorra társulási szerződése az Európai Unióval.
07.15: Két új helyen indulhatnak migrációs perek
Az Országgyűlés mai, rendkívüli ülésén lehetővé teheti, hogy az illegális bevándorlással összefüggő büntetőügyeket a Szegedi Járásbíróság mellett Pécsett és Zalaegerszegen is tárgyalhassák. A rendkívüli ülés a kormánypártok kezdeményezésére 9 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik. A képviselők ezt követően szavazhatnak arról az előterjesztésről, amelynek alapján két új bíróság is foglalkozhat majd a határsértési ügyekkel. Az indítványt benyújtó fideszes Tuzson Bence a szegedi bíróság leterheltségének csökkentését reméli a módosítástól. Az ülés további részében a Miniszterelnöki Kabinetiroda létrehozásához szükséges törvényjavaslatokat tárgyalja a parlament.
A legfrissebb információkért a migránsválságról kövesse összeállításunkat!KLIKK: http://szegedma.hu/?p=575443
Posted by Szegedma Hírportál on 2015. szeptember 28.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.