A parlagfű átlagos pollenkoncentrációja az elmúlt héten elérte azt a szintet, ami az arra érzékenyeknek már tüneteket okozhat, ezért az ország túlnyomó részére figyelmeztető jelzést adott ki az Országos Közegészségügyi Központ (OKK). Megkezdődött a 2015-ös parlagfű szezon - írta az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az ÁNTSZ felhívja a parlagfűre érzékenyek figyelmét arra, hogy - amennyiben eddig még nem tették meg - kezdjék el szedni gyógyszereiket. A most kiadott "figyelmeztetési" fokozatnál eggyel magasabb, elsőfokú riasztási szintnél a tüneteik állandósulnak, illetve erősödnek. Így előfordulhat tüsszögés, nátha-jellegű orrfolyás, enyhe fejfájás, könnyező szemek, torok viszketés, torok-köszörülés, a szem fáradékonysága, általános fáradtságérzet - emelték ki. Az OKK előrejelzése alapján ezen a héten az ország egyes részein már elérheti a magas koncentrációt az átlagos pollenterhelés, számítani lehet az elsőfokú riasztás kiadására. A parlagfű szezon csúcsa - az időjárástól függően - az idén várhatóan augusztus utolsó két hetének valamelyikére esik majd - tették hozzá. A Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer (PPRR) térképe szerint jelenleg az Alföld nagyobb részén a citromsárga, figyelmeztető jelzés van érvényben. Emellett a Dunántúlon csak a tatabányai mérőállomás környékén nem éri el a parlagfű pollenkoncentrációja a "figyelmeztetés" szintet. Az Északi-középhegység területén, illetve attól délre, egészen Szolnokig, illetve a Tisza vonaláig, továbbá a szegedi mérőállomás környékén sem kell még tünetekkel számolniuk a parlagfűre érzékenyeknek. A PPRR térképe a szezonban hetente frissül és
ITT, illetve
ITTis elérhető. Az allergiások számára ajánlják továbbá a pollennapló vezetését, ahol jegyezhetik tüneteiket. Az Aerobiológiai Hálózat a tünetekhez kapcsolja a beteg tartózkodási helyéhez legközelebb eső pollen monitorállomás adatait, így követhető a pollenterhelés és tünetek összefüggése. A magyar nyelvű honlap
ITTtalálható. Mint felidézték: a PPRR összesen hét különböző színnel jelöli a parlagfű átlagos pollenkoncentrációját, ehhez tartoznak a figyelmeztetési, illetve a riasztási fokozatok. A jelenleg zöld színnel jelölt területeken a levegőben 1-9 pollenszemet észleltek, ami még nem okoz tüneteket. A citromsárga szín közepes koncentrációt jelöl, ami a 10-29 pollenszemet jelent légköbméterenként. Ez már enyhe tüneteket okozhat, a "figyelmeztető" jelzés tartozik hozzá. A 30 pollenszemet meghaladó koncentráció állandó tüneteket képes okozni, így e felett már az I. - III. szintű riasztások kiadására lehet szükség (a PPRR térkép ezekhez 6 különböző színt társít, a pollenterheléstől függően). A térkép a parlagfű pollenkoncentrációjának adott hétre jellemző, becsült országos eloszlásáról ad tájékoztatást, míg ennek egészségügyi szempontú megítéléséhez a riasztási kategóriák szín szerinti besorolása szolgál támpontul. Fontos megjegyezni, hogy a grafikus ábrázolás egy-egy térség átlagos pollenhelyzetének megítéléséhez ad viszonyítási alapot, azonban egy parlagfüves terület mellett elsétálva a megadott jelzés szerinti terhelés többszöröse érheti a szervezetet. Emellett az időjárás szerepe is jelentős: egy csapadékos időszakot követően pollenből is kevesebb van a légtérben - hangsúlyozta az ÁNTSZ.
A szegedi monitorozó állomáson mért adatok alapján a 32. héten (2015.08.03-08.09.) térségünkben a parlagfű (Ambrosia) pollenje 2015. augusztus 5 – 8. közötti időszakban alacsony szinten volt jelen a légtérben, azonban vasárnap (augusztus 9.) a magas szintre ugrott (55 db/m3). Allergiás tüneteket már közepes szintű pollenkoncentráció esetén lehet tapasztalni - közölte a Csongrád Megyei Kormányhivatal. Az erősen allergén csalánfélék (Urticaceae) pollenjének mennyisége a közepes (98 db/m3) tartományban alakult. Az szintén erősen allergén üröm (Artemisia) virágpora közepes (20 db/m3) koncentrációban fordult elő a levegőben. A libatopfélék (Chenopodiaceae) virágpora vasárnap közepes (18 db/m3) mennyiségben fordult elő. Az erősen allergén pázsitfűfélék (Poaceae) és útifű (Plantago) virágporának mennyisége alacsony. A kevésbé jelentős allergének közül a kenderfélék (Cannabaceae) pollenkoncentrációja közepes (22 db/m3). A kültéri allergén gombák közül az Alternaria és a Cladosporium spóraszáma elérte a magas – nagyon magas szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.