Európának le kell sújtania a migránsokat kihasználó embercsempészekre és biztosítania kell a migránsok emberi jogainak védelmét - jelentette ki Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője pénteken.
Az európai migrációs válság annak jele, hogy a közel-keleti békétlenség a régión kívül is érezteti hatását - mondta a szóvivő. A nap folyamán az amerikai médiában is hangsúlyos helyen szerepelt, hogy Ausztriában 71 migráns holttestére bukkantak egy teherautóban. A tragédiáról, a migrációs válság többi fejleményével együtt, pénteken a címoldalán számolt be a The New York Times és a The Washington Post is. A The New York Times szerkesztőségi cikkében reményét fejezte ki, hogy a csütörtökön felfedezett tragédia - akkor csak mintegy 50 áldozatról lehetett tudni - "sokkolja majd azokat az európai országokat, amelyek mindeddig elutasították azt az összehangolt cselekvést, amit
Angela Merkel
(német kancellár) akar és amelyre oly nyilvánvalóan szükség van". A lap szerint ez csak így lenne igazságos, mert Görögország és Olaszország túlterhelt, az EU-tagságra pályázó Szerbia és Macedónia pedig küzd azért, hogy megállja a helyét. Az állásfoglalás elismeréssel tett említést Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter tervéről, amely szerint mind az unió mind a 28 tagállama számára befogadási kvótákat kellene megállapítani, a menedékkérők számára pedig biztonságos övezeteket kellene létrehozni a hazájukban - ahol az arra jogosultaknak biztosíthatnák a célországokba való biztos továbbjutást - és le kell csapni az emberkereskedőkre. "Ezek az intézkedések képviselik azt a kreatív, együttérző gondolkodásmódot, amelyre Európának szüksége van" - írta a liberális napilap.
Barack Obama
amerikai elnök egyébként szerdán elismerését fejezte ki Angela Merkelnek a migrációs válság ügyében való fellépésben játszott szerepéért, a Fehér Ház szerint különösen azon döntéséért, hogy könnyít a szíriai menekülteknek menedéket nyújtó országok helyzetén. Berlin úgy döntött, hogy a szíriai menedékkérők esetében eltekint a menekültügyi kérdéseket uniós szinten szabályozó úgynevezett dublini szabályozás előírásainak alkalmazásától, vagyis a német hatóságok nem vizsgálják meg, hogy a kérelmező mely uniós tagállamban lépett az EU területére. A dublini rendszer szerint a menedékjogi eljárást abban a tagországban kell lefolytatni, amelyben a menedékkérő belépett az EU-ba, de más tagállam is átveheti az eljárást. Németország így jár el valamennyi szíriai menedékkérő esetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.